İmmünglobulin A (IgA) Testi Nedir, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

IgA testi  özellikle sekretuvar bazlı immün yetmezlik durumlarının ve monoklonal gammopati olasılığının araştırılması sırasında kullanılır.

İmmünglobulin A, özellikle sekresyonlarda bulunan ve virüs nötralizasyonunda rol oynayan antikorların yer aldığı immünglobulin sınıfını oluşturur.

Serum immünglobulinlerinin yaklaşık olarak % 10-15 kadarı bu sınıfta bulunur.

IgA’nın vücutta fonksiyon gören en önemli kısmı sekretuvar IgA şeklinde gastrointestinal sistem salgılarında, solunum sistemi salgılarında, gözyaşında, tükürükte, sütte ve kolostrumda bulunur.

Sekretuvar IgA’nın sentezi, salgılandığı dokularda bulunan plazma hücreleri tarafından gerçekleştirilir. Sekretuvar komponent, IgA’yı enzimlere karşı daha dirençli kılar.

Mukozalardan salgılanan IgA, salgılandığı yapıların bakteriyel ve viral etkenlere karşı korunmasında çok önemli rol oynar.

Sütte ve kolostrumda bulunan IgA ise bebeğin gastrointestinal sisteminin enfeksiyonlardan korunmasını sağlar.

Kompleman sisteminin alternatif yolunu aktive eder. Ancak zayıf bir kompleman aktivatörüdür.

IgA konsantrasyonundaki artışın poliklonal mı, yoksa monoklonal mı olduğunun belirlenmesi için birinci aşamada serum protein elektroforezi yapılmalıdır.

Protein elektroforezinde monoklonal bir üretim olduğunun görülmesi durumunda, üretilen immünglobulin sınıfının kesin olarak belirlenmesi amacıyla immünofiksasyon elektroforezi yapılması gerekir.

Tedavi sırasında, immünglobulin konsantrasyonunda meydana gelen azalmanın monoklonal olarak üretilen immünglobulinlerde mi, arka planda yer alan poliklonal immünglobulinlerde mi meydana geldiğini belirlemek amacıyla protein elektroforezinde M pikinin kapladığı alanın izlenmesi önerilir.

IgA yüksekliği nedenleri:

IgA tipi miyelomada, bazı primer sistemik amiloidozis ve önemi bilinmeyen monoklonal gammopati (MGUS) vakalarında monoklonal tarzda IgA artışı görülür.

Sirozda, kronik karaciğer hastalıklarında, solunum sistemi ve gastrointestinal sistemle ilişkili olanlarda daha belirgin olmak üzere kronik enfeksiyonlarda, Wiskott-Aldrich sendromunda, romatoid artritte ve diğer kollajen doku hastalıklarında serum IgA konsantrasyonunda poliklonal veya oligoklonal tarzda artış görülür.

IgA düşüklüğü nedenleri:

Konjenital veya edinsel immün yetmezliklerde, protein kaybına neden olan hastalıklarda ve ataksi telanjiektazide görülür.

Numune:

Serum.

Referans Aralığı :

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

%d blogcu bunu beğendi: