Serum Amiloid A (SAA) Testi Nedir, Nasıl ve Neden Yapılır ?

Serum amiloid A (SAA) testi özellikle amiloidoz, ateroskleroz ve romatoid artrit gibi çeşitli kronik inflamatuar hastalıklarda istenen bir testtir.

HDL ile ilişkili bir apolipoprotein ailesindendir. SAA’nın farklı izoformları, farklı seviyelerde veya enflamatuar uyaranlara (akut faz SAA’lara) yanıt olarak sekrete edilirler.

Bu proteinler baskın olarak karaciğer tarafından üretilir. Serum amiloid A (SAA) hızla tepki veren bir akut faz reaktanıdır.

CRP’ye benzer şekilde, akut faz SAA düzeyleri iltihap uyarısından sonraki saatler içinde artar ve artışın büyüklüğü CRP’ninkinden daha büyük olabilir.

Nispeten önemsiz iltihap uyaranlara SAA yanıtları olabilir. SAA düzeylerinin erken inflamatuar eklem hastalığında ESR ve CRP’ye kıyasla hastalık aktivitesi ile daha iyi korele olduğu öne sürülmüştür.

Büyük ölçüde hepatositler tarafından üretilmiş olmasına rağmen daha yeni çalışmalar, SAA’nın adipositler tarafından da üretildiğini ve serum konsantrasyonunun vücut kitle indeksi ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Viral enfeksiyonlarda, böbrek transplant hastalarının rejeksiyon reaksiyonlarında (özellikle immünosupresif hastalarda) kortikosteroid tedavisi alan Kistik Fibroz hastalarında CRP’den daha faydalıdır.

İnflamatuvar artrit vakalarında SAA hastalık aktivitesine en yakın korelasyona sahiptir. Enfeksiyonlarda CRP ve SAA’in birlikte ölçümü tanısal hassasiyeti artırmaktadır. AA Amiloidoz hastalarında da yükselir.

Numune :

Serum

Referans Aralığı :

< 40 mg/dl  

%d blogcu bunu beğendi: