Troponin T testi Nedir, Normal Değerleri, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

Troponin T testi başlıca olarak miyokard enfarktüsü olmak üzere, kalp kasında hasar meydana getiren her türlü durumun belirlenmesi ve takibi amacıyla kullanılır.

Çizgili kaslarda iki tip miyofilament bulunur. Kalın olan miyofilamentler miyozinden oluşur. İnce miyofilamentleri ise aktin, tropomiyozin ve troponin oluşturur.

Troponin ise T, I ve C olarak adlandırılan üç protein alt ünitesinden oluşur.

Troponinler, kalsiyuma bağlanarak hücre içi fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol oynar.

Troponin T sitozol içinde serbest ve proteinlere bağlı olarak bulunur. Miyokardial hasarın erken safhasında serbest formu kolaylıkla seruma geçer.

Troponin T’nin sensitivitesi Troponin I’ya göre daha yüksektir.

Unstabil angina vakalarında troponin T yüksekliği kısa ve uzun dönemdeki prognozun iyi olmadığının göstergesi olarak kabul edilir. Bu hastalarda tedavinin yönlendirilmesi açısından yarar sağlar.

Aynı zamanda invazif girişim uygulanan hastalarda veya antitrombosit ajanlar ya da düşük molekül ağırlıklı heparin ile tedavi edilen hastalarda tedaviye alınan cevabın değerlendirilmesi için bir parametre olarak kullanılabilir.

Değerlendirme :

Troponin T, miyokardial nekrozun başlamasından sonra 2-4 saat içinde yükselmeye başlar ve yaklaşık 14 gün boyunca yüksekliğini muhafaza eder.

Referans aralık sınırlarını aşan değerler öncelikle miyokardial hasar olasılığını destekler. Seri ölçümlerde konsantrasyonun artmakta olması hasarın ilerlediğini gösterir.

Troponin T konsantrasyonu >0.01 ng/mL olan hastalar, ölçülemeyecek kadar düşük konsantrasyona sahip hastalara göre daha kötü bir prognoz sergiler.

Miyokard enfarktüsüne göre daha düşük seviyede olmakla birlikte, serum troponin T konsantrasyonunda artışa neden olabilen bazı durumların da bulunması nedeniyle, sonuçlar klinik tablo dikkate alınarak değerlendirilmelidir.

Kalp travması, ablasyon veya pacing işlemleri, konjestif kalp yetmezliği, hipertansiyon, hipotansiyon, pulmoner embolizm, renal yetmezlikler ve miyokarditler serum troponin T konsantrasyonunda artmaya sebep olabilen enfarktüs dışı başlıca nedenlerdir.

Numune:

Serum.

Referans aralığı:

<0.01 ng/mL.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Lazer Epilasyon İşe Yarıyor mu ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

%d blogcu bunu beğendi: