21.gün p24 Testi Nedir, Güvenilirliği Nedir ?

HIV virüsü ile oluşan AIDS hastalığının tarama ve tanısında kullanılan p24 testi “en erken ne zaman yapılır, ne kadar güvenilir ve tanı için yeterli mi ?” sorularının yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

“HIV ve AIDS Nedir ?” sorularına girmeyeceğiz, merak edenler ayrıntılı olarak “HIV” virüsünü buradan, “AIDS” hastalığını buradan okuyabilir.

 

 

p24 Testi Nedir ?

p24 antijeni HIV virüsünün çekirdeğinin çoğunu oluşturan viral bir proteindir. Antikor üretimini en fazla tetikleyen HIV antijeni budur.

P24 antijeninin serum konsantrasyonları enfeksiyondan sonraki ilk birkaç hafta içinde yüksektir; Bu nedenle p24 antijeni testi, antikor seviyelerinin düşük olduğu çok erken dönemde enfeksiyonun teşhisinde oldukça yararlıdır.

HIV ile temastan yaklaşık 10-14 gün sonra saptanabilir. Yaklaşık 3-4 haftada en yüksek seviyelere çıkan p24 antijeni, antikor üretiminin başlamasıyla birlikte ölçülemeyecek düzeye iner.

Yaklaşık 5-6 hafta sonra kanda p24 antijeni saptanamaz.

Yeterince sensitif olmaması sebebiyle, tek başına p24 ölçümüne dayalı testlerin tarama amacıyla kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Ancak p24 antijeni testi, antikor testleri ile kombine edilirse yani (HIV1+HIV2+p24), diğer adıyla combo, Duo veya combi test şeklinde kullanılırsa çok daha sensitif yani duyarlı olmaktadır.

 

 

3.Jenerasyon ve 4.Jenerasyon HIV Testleri Ne Demek ?

4. jenerasyon HIV testleri (p24 antijen/antikor) virüsle temastan sonraki 28 günde enfeksiyonların % 95’ini tespit eder. 3.ayda ise enfeksiyonların % 99.99‘undan fazlasını saptar.

3. jenerasyon HIV testlerİ (antkor) ise HIV’e karşı oluşan antikorları arar, bu testlerde p24 gibi antijenler yoktur. Antikorların üretilmesi zaman alır. Bu, 3. kuşak testlerin pozitif olması için en az 2-3 ay geçmesi gerektiği anlamına gelir.

Özetle;

4. jenerasyon testler virüs kapmadan 3-4 hafta sonra bile pozitif olabilirken, yani daha erken saptama şansı verirken,

3. jenerasyon testler ise en az 2-3 ay geçmeden pozitif olmazlar, yani daha geç saptarlar.

The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) komitesi ki Enfeksiyon hastalıkları konusunda Dünya’da otör bir kuruluştur, en son rehberinde HIV için tarama yapılırken Combo Test (HIV1+HIV2+p24) ile başlanmasını önermektedir.

Yani 21.günde p24 antijen testi negatif olması % 98-99 oranında sensitif olsa da, CDC, 28.gün, daha da iyisi 3.ay yapılan Combo Test (HIV1+HIV2+p24) negatifliği görülmelidir diyorlar.

HIV Şüphesinde Ne Yapayım ?

Özetle “Ben ne zaman ve hangi testi yaptırayım ?” diyorsunuz haklı olarak. Zaten tek başına p24 antijeni bakan laboratuvar çok azdır, hemen hemen her laboratuvarda 4.jenerasyon test kullanılıyor.

28. gün Combo test yaptırın, sonuç negatifse ciddi oranda rahatlayabilirsiniz (% 95 civarı doğruluk payı).

3.ayda son kez yine Combo test yaptırın, bu da negatifse daha test yaptırmanıza gerek yok (% 99.9 civarı doğruluk payı).

Aşağıda sayacağım durumları olan kişilerde ise ekstra olarak 6.ayda da bir test tekrarı önerilir;

Bu kişiler;

1-Kemoterapi alanlar

2-Hepatit C için tedavi alanlar

3- PrEP veya PEP tedavisi alanlar veya

4- Aynı anda İmmün yetmezlik sendromları olanlar (crohn hastalığı gibi)

 

Konu ile ilgili açıklamalı videomuzu da aşağıdan izleyebilirsiniz;

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !