6.Sınıf HGS Nereden Alınır -2020 ?

6.sınıf HGS nedir, nereden alınır ve 2020 yılı için 6.sınıf HGS veren banka hangisi ? sorusuna yanıt vermeden önce bilmeyenler için şu meşhur HGS nedir onu açıklayalım ;

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) Nedir ?

HGS 2012’den beri uygulamada olan ve asıl olarak Boğaz köprüleri ve Otoyol geçişlerindeki trafiği azaltmak için geliştirilmiş bir sistemdir. Gişelerde nakit ücret ödeme sırasında oluşan araç kalabalığını azaltmak için tasarlanmıştır.

HGS sisteminde aracınızın ön camına yapıştırdığınız geçiş kartınızı geçiş sırasında uzaktan bir okuyucu okur ve  sıra beklemeden geçersiniz. Ücretiniz, bu HGS kartına yüklediğiniz bakiyeden otomatik düşülür. Bitince bakiye yüklersiniz.

6.Sınıf HGS Nedir ve Nereden Alınır ?

Araçlar 6 sınıf üzerinden ücretlendirilmektedir.

Motosikletler 6. sınıf araç olarak HGS ye abone olabiliyor ve otoyol ve köprü geçiş ücretleri 1.sınıf araçlara göre indirimli tahsil ediliyor.

HGS ilk devreye alındığı dönemde PTT tarafından verilirken günümüzde PTT’nin yanı sıra Bankalardan da alınabiliyor. Bankalar müşterilerine hem HGS etiketi hem de kartı veriyor.

Motosikletiniz var ve 6.Sınıf HGS Kartı almak İstiyorsunuz, Ne Yapacaksınız ?

İŞ BANKASI

Ülkemizin köklü bankalarından olan İş Bankası müşterilerine araç sınıfına göre (1.2.3.4. sınıf araçlara HGS etiketi, 6. sınıf araçlara yani motosiklet grubuna HGS kartı) HGS veriyor.

HGS’nizi almak için seçenekleriniz şunlar;

1- İş Bankası şubesine TC kimlik numarası yazan kimlik kartı ve araç ruhsatı veya plakası ile şahsen başvurabilirsiniz. 1. 2. 3. 4. sınıf HGS etiketi ve 6.sınıf HGS kartı temin etmek için şubeye gitmeniz gerekiyor.

2- İş Bankası internet bankacılığı kullanıcısıysanız işlemler menüsünden Başvurular işlemi altında yer alan HGS başvurusu adımıyla daha kolayca 1. sınıf HGS etiketi talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Özetle motosikletiniz varsa TC kimlik kartınız ve Ruhsatınız ile beraber bizzat PTT veya İş Bankası şubesine gidip kartınızı alıyorsunuz.

HGS Ücreti Ne Kadar ?

İş Bankası’nda Kredi kartınızın ya da nakit çekime açık ek hesabınızın bulunması halinde HGS etiketinizi 20 TL, HGS kartınızı 40 TL kart ücreti karşılığında alabiliyorsunuz.

Alacağınız etiket/kartı İş Bankası Kredi kartlarına bağlayabilir ve limitiniz seçtiğiniz limitin altına düştüğünde bu hesaptan yükleme yapılmasını sağlayabilirsiniz.

PTT tarafından Bankaya iletilen geçişlerinizi İşCep’ten ve İnternet Şubesinden görüntüleyebilir, HGS hesap özetinizin e-posta ile tarafınıza iletilmesini isteyebilir ya da 0 850 724 0 724 numaralı telefondan müşteri temsilcisi aracılığıyla etiketiniz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

 

HGS Etiketinin/Kartının Kullanımı

HGS etiketinizi/kartınızı, aracınızın ön camına monte etmeniz yeterlidir.

HGS gişesinden geçtiğinizde geçiş ücretinin ödenip ödenmediğini, HGS gişesindeki elektronik paneli takip ederek anlayabilirsiniz.

 

 

6.Sınıf HGS Etiketi Nereye Yapıştırılır ?

6.sınıf HGS etiketi yok, size sadece arka yüzünde motosiklet şekli çizili kart veriliyor.

Önerimiz deneme yaparak doğru yere yapıştırmanız.

Motorsikletin ön tarafında uygun yere yapıştırdıktan sonra geçişte sorun yaşanmıyorsa orada kalabilir.

HGS ile ilgili soru ve sorunlarda nereye başvuruluyor ?

HGS ile ilgili sorunlarınız için hgs@kgm.gov.tr e-mail adresine veya 0 850 460 60 60 Çağrı Merkezi numarasına başvurabiliyorsunuz.

HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve geçiş ihlal cezalarına ise buradan ulaşabilirsiniz.