ACA-Anti-Kardiyolipin Antikoru IgG ve IgM Pozitif ve Negatif Nedenleri ?

Anti-Kardiyolipin Antikoru yani kısaca ACA genellikle Arteriyel ya da Venöz trombozis ve Nonbakteriyel Trombotik Endokardit gibi kardiyovasküler hastalıklar tanısında istenen bir testtir.

Tekrarlayan düşükler, Livido retikülaris veya Piyoderma gangrenozum gibi dolaşım bozukluğu sonucu oluşan cilt hastalıkları, başta Sistemik Lupus Eritematozus olmak üzere sistemik romatizmal hastalıklar, Trombositopeni ve Hemolitik anemi gibi hematolojik hastalıkların tanısında yardımcı olarak da istenir.

Anti-Fosfolipit Sendromu, hemen hemen bütün organ sistemlerini etkileyen, klinik olarak arteriyel ya da venöz tromboz, trombositopeni veya fetüs kayıpları ile karakterize bir hastalık tablosudur.

Ancak bu teşhisin konulabilmesi için, Kardiyolipin, Fosfatidilserin, Beta-2 Glikoprotein 1 gibi yapılara yönelik antikorların ya da  Lupus Antikoagülan’ların varlığının gösterilmesi gerekir.

Fosfolipit antikorlarının belirlenmesinde kullanılan analiz metotlarının çoğunda Kardiyolipin ile Beta-2 glikoprotein 1 kompleksi bulunduğundan test Anti-Kardiyolipin antikoru olarak da adlandırılır. Substrat olarak Fosfatidilserin ile Beta-2 glikoprotein kompleksinin kullanılması durumunda test Anti-fosfatidilserin antikoru olarak adlandırılır.

Her ne kadar bu antikorlar in vitro yani vücut dışında iken koagülometrik test sonucunun uzamasına sebep olduğu için “antikoagülan” olarak adlandırılıyorsa da, in vivo yani vücut içinde trombosit aktivasyonunu uyarıcı ve dolayısıyla da tromboz eğilimi artırıcı bir etki meydana getirirler.

ACA Pozitif Ne Demek ?

Anti-Kardiyolipin antikorları;

Arteriyel ya da venöz trombozis

Nonbakteriyel Trombotik Endokardit

Tekrarlayan düşükler

Livido retikülaris

Piyoderma gangrenozum

Sistemik Lupus Eritematozus

Trombositopeni

Hemolitik anemi

Sifiliz

Parvovirüs, Hepatit A ve Rubella gibi enfeksiyonlarda pozitif bulunabilir.

Bu antikorlar hem bu hastalıkların teşhisine yardımcı olurlar hem de damar tıkanıklığı ve düşük riskini artırırlar.

Numune:

Serum.

Referans değer:

Negatif.

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: