Adenovirüs Antijeni (Gaita) Testi Nedir, Neden Yapılır ?

Gaitada Adenovirüs antijeni, adenovirüs enfeksiyonları ile ilgili araştırma yapılması sırasında kullanılır. Akut enfeksiyon olasılığının değerlendirilmesi amacıyla antikorların yerine, özellikle gaita numunesinde adenovirüs antijeni araştırılması tercih edilir.

Adenovirüsler, bilinen en az 51 farklı serotipi olan bir virüs grubudur.

Solunum sistemi enfeksiyonlarına, konjonktivite, hemorajik sistite ve gastroenterite neden olabilir. Adenovirüs enfeksiyonları genellikle salgın şeklinde görülür.

Farklı serotiplerinin bulunması nedeniyle yıldan yıla tekrarlayan salgınlara neden olabilir.

Bütün solunum yolu enfeksiyonlarının % 5 kadarından adenovirüsler sorumludur.

Çocukluk çağı pnömonilerinin % 10 kadarından adenovirüslerin sorumlu olduğu bildirilmektedir. Solunum yolu ve farinks enfeksiyonlarına ek olarak ya da tek başına akut foliküler konjonktivite de neden olabilir.

Yüzme havuzu konjonktivitlerinin en sık rastlanan etkeni muhtemelen adenovirüslerdir.

Hastalığın genellikle 4-9 günlük bir kuluçka dönemi vardır.

Çoğunlukla nazal konjestiyon, burun akıntısı ve öksürükten ibaret soğuk algınlığına benzer bir tablo oluştursalar da, adenovirüslerin sebep olduğu birbirinden farklı klinik sendromların bulunduğu bildirilmektedir.

Adenovirüslerin sebep olduğu gastroenteritler, bazen çok ağır bir ishal tablosuna neden olarak bağırsak invajinasyonuna yol açabilir.

Adenovirüslerin bir tipinin hepatit tablosuna sebep olabileceği de bilinmektedir.

Adenovirüsler, sağlıklı kişilerde genellikle kendi kendine iyileşen ve hafif seyreden hastalık tablolarına neden olduğu halde, transplantasyon sonrasında immünosupressif tedavi uygulanan hastalarda veya başta HIV enfeksiyonu olmak üzere çeşitli sebeplerle immun sistem yetersizliği bulunan kişilerde, ağır seyreden sistemik enfeksiyon tablosu meydana getirebilir.

Numune:

Gaita.

Referans değer:

Negatif.

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: