Adet Gecikmesi Kaç Gün Normal ?

Adet Gecikmesi Neden Olur ve Kaç Gün Gecikmesi Normal Sayılır sorusunu yanıtlamadan önce kısaca adet gecikmesi ve düzensizliği hakkında bilgi edinelim.

Adet Gecikmesi ve Düzensizliği Nedir ?

Normalde bayanlarda iki adet arasındaki süre 21 ile 35 gün kadardır. Genellikle bayanlar 28 günde bir adet görür.

Bu sürenin 35 günden uzun olması “Adet gecikmesi” olarak adlandırılır.

“Adet düzensizliği” ise kadınların yaklaşık % 25’inde görülebilen bir durumdur. Genellikle stres kaynaklıdır. Burada adet döngüsü düzensizdir, yani ya 21 günden kısa yada 35 günden uzun sürede olur.

Ayrıca adet dönemleri adet düzensizliğinde normalden daha ağır veya hafif geçebilir, karın krampları gibi diğer problemler görülebilir.

Adet kanamasının 3 günden az sürmesi, olmaması, 7 günden fazla sürmesi veya ayda 2 den fazla olması da adet düzensizliği kabul edilir.

Adet Nasıl Hesaplanır ?

Adet görülen ilk gün adet döneminin 1.ci günüdür. Örneğin; 1 Mart’ta adet görmüş iseniz, sonraki adetinizi 22 Mart ile 5 Nisan tarihleri arasında adet görmeniz beklenir.

 

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Adet gecikmesi oldu veya adet görmediniz,  üstelik gebe olmadığınızı da biliyorsunuz !. Hamilelik dışındaki birçok nedenden dolayı adet gecikmesi veya görmeme meydana gelebilir.

En yaygın nedenler stres ve hormonal dengesizlikler olsa da bazen ciddi tıbbi durumlar da buna neden olabilir.

Burada şunu unutmayın;

Bir kadının hayatında, adet düzensizliğinin normal olduğu 2 dönem vardır, yani bu dönemlerde adet düzensizliği normal kabul edilebilir; Adetin ilk kez başladığı dönem ve Menopoz başladığında.

Sağlıklı bir adet döngüsü 21 ila 35 gün arasında değişebilir. Eğer döneminiz bu aralıklar içinde değilse ve adetin ilk kez başladığı dönem veya Menopoz başlangıcında değilseniz adet gecikmesi ve düzensizliği nedenleri başlıca şunlardır;

 

Stres

Stres hormonlarınızın seviyelerini etkileyebilir ve adet döneminizi düzenleyen Beyninizin Hipotalamus bölgesini etkileyebilir.

Zamanla, stres, birtakım hastalıklara, ani kilo alımına veya kaybına yol açabilir ve adet düzensizliği yapabilir.

Stresli iseniz rahatlama tekniklerini uygulamaya çalışın ve yaşam tarzı değişiklikleri yapın. Egzersiz ve bir hobi edinmek fayda sağlayıcı 2 örnektir.

 

 

Düşük Vücut Ağırlığı

Anoreksiya Nervoza veya Bulimia gibi yeme bozuklukları olan kadınlarda, adet gecikmesi sık görülür. Sizin için normal kabul edilen kilonuzun % 10 altında olmanız, vücudunuzun çalışma şeklini değiştirebilir ve yumurtlamayı durdurabilir.

Maraton gibi ağır egzersize katılan kadınlar da da adet düzensizliği sık görülür.

Yeme bozukluğunuz varsa tedavi almak, aşırı kilo vermemek veya kilolu iseniz sağlıklı bir şekilde kilo vermek, adetinizi normale döndürebilir.

Obezite

Düşük kilolu olmanın yanında aşırı kilo ve obezite de hormonal değişikliklere neden olabileceğinden adet düzensizliği veya gecikmesine neden olabilir.

Doktorunuz, aşırı kilo veya obez iseniz diyet ve egzersiz planı gibi yöntemlerle sağlıklı kiloya inmenize yardım edecektir.

 

 

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Polikistik Over Sendromu (PKOS), vücudunuzun erkeklik hormonu olan androjen’leri fazla üretmesine neden olan bir durumdur. Yumurtalıklar üzerinde kistler oluşur. Bu yumurtlamayı düzensiz hale getirebilir veya tamamen durdurabilir.

İnsülin gibi diğer hormonlar da bu dengesizliğe katkıda bulunabilir. Bu PKOS ile ilişkili insülin direnci’nden kaynaklanmaktadır.

PKOS tedavisi, semptomları hafifletmeye odaklanır. Doktorunuz, döngünüzü düzenlemeye yardımcı olacak doğum kontrol hapları veya diğer ilaçları reçete edebilir.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum Kontrol Hapları, yumurtalıklarınızın yumurta bırakmasını engelleyen östrojen ve progesteron hormonlarını içerir. Hapı kestikten sonra döngünüzün tekrar normale dönmesi 6 ay kadar sürebilir.

İmplante veya enjekte edilen diğer kontraseptif ilaçlar da adet düzensizliği veya gecikmesi yapabilirler.

Kronik Hastalıklar

Diyabet ve Çölyak hastalığı gibi kronik hastalıklar da adet döngüsünü etkileyebilir. Kan şekerindeki değişiklikler hormonal değişikliklerle bağlantılıdır, bu nedenle nadir olmasına rağmen, kötü kontrol edilen Diyabet adet düzensizliğine neden olabilir.

Çölyak hastalığı da ince bağırsağınızda hasara yol açabilen ve vücudunuzun anahtar besinleri emmesini engelleyebilen inflamasyona neden olur. Bu da adet gecikmesi veya düzensizliğine neden olabilir.

 

 

Erken Menopoza Girme

Kadınların çoğu 45 ila 55 yaşları arasında Menopoza girer. 40 yaş veya daha erken dönemde semptomlar gelişen kadınların erken peri-menopoz’a girdikleri kabul edilir.

Bu, yumurta sayısının azaldığını gösterir ve sonuç olarak adet görmenin sona ereceği anlamına gelir.

Tiroid Sorunları

Hipertiroidi yani aşırı aktif veya Hipotiroidi yani az aktif Tiroid bezi de adet düzensizliği veya gecikmesi nedeni olabilir.

Tiroid sorunları genellikle ilaçla tedavi edilebilir. Tedaviden sonra, adetiniz genellikle normale dönecektir.

Adet Gecikmem veya Düzensizliği Var, Ne Zaman Doktora Gitmeliyim ?

Her adet düzensizliği veya gecikmesinde doktora gitmenize gerek yoktur.

Henüz ergenliğe girmiş ve ilk adetini gören kızlarda ilk 2 yıl adet düzensizlikleri olması normal kabul edilir.

Her kadında yılda 1-2 kez adet düzensizliği veya gecikmesi olabilir. Böyle durumlarda endişelenmeye veya hemen doktora başvurmaya gerek yoktur. Ancak bu düzensizlik ve dengesizliklerin  sıklığı arttığında doktora başvurmakta fayda vardır.

Aşağıdaki Belirtiler Varsa, Hemen bir Doktora Başvurun:

Adet kanamasının 1 haftadan uzun veya 2 günden kısa sürmesi

Alışılmadık derecede ağır kanama

Adet gecikmesinin 1 haftadan uzun sürmesi

Adetin 9 yaşından önce başlaması

Adetin 16 yaşına kadar başlamaması

Adet görmenin aniden durması

Bir ayda 2 defa adet görme

Doğum kontrol haplarını bıraktıktan 6 hafta geçmesine rağmen adet düzensizliğinin devam etmesi

Ateş olması

Şiddetli ağrı olması

Mide bulantısı ve kusma

Menopoza girildiği ve 1 yıldır adet görülmediği halde kanama olması.

Bu durumlar varsa hemen bir “Kadın Doğum Uzmanı”na muayene olun.

Özetle Adet Gecikmesi Kaç Gün Olursa Normal Sayılır ?

Adet gecikmesi “1 haftaya kadar” normal sayılır, 1 haftadan uzun sürmesi doktora başvuru gerektirir.