Adsense ve Youtube Ödemeleri Ne Zaman, Ne Kadar ve Nasıl Oluyor ?

Google Adsense tüm Dünya genelinde digital yayıncılık yapan siteler, bloglar için halen en çok kazandıran reklamveren.

Günlük milyonlarca hit alan dev haber, medya veya blog kanallarından tutun da günlük 100-200 hiti olan sitelere kadar hemen her site Adsense kullanıyor.

Adsense her ne kadar iyi para verse de ilk başvuruda site onayı bazen uzun ve zor olduğundan ve kabul edilinse bile sıkı kuralları olduğundan, çoğu küçük veya uygunsuz siteler Adsense başvurularında onay alamıyor.

Bu gibi durumlarda sitelerinde reklam yayınlayıp para kazanmak için adsense alternatifi reklamverenlere başvuruyorlar.

Peki Adsense Alternatifi Reklamverenler Kimler ve Kazançları Ne Durumda ?

Türkiye genelinde;

Reklam Store, Wordego, AdMatic, Adhood, Medyanet, Reklamport

Dünya genelinde;

Ezoic, LinkWise, DGMAX, Ligatus, AdCash, Media.net, BidVertiser, Infolinks, Amazon Ads, Adversal, VigLink, ShareASale, BuySellAds, Propeller Ads, Chitika, Skimlinks, Adsterra, Adbuff, Kontera ve RevenueHits başlıca adsense alternatifi reklamverenler.

 

 

Gelelim çok özet halinde kazançlara;

Adsense’den ne kadar kazandığınız tabiki sitenizin hitine, reklam tıklama ve gösterim oranlarına bağlı. Reklam verenlerin zaman zaman reklam bütçelerini kısmaları dolayısıyla bazen gelirlerde düşme olsa da;

Çok kabaca, sadece fikir versin diye 2018 yılı itibarıyla Adsense Türkiye‘de ortalama bir sayfada 4 reklam gösteren ve 10.000 günlük tekil hit alan bir site yaklaşık günde 20-70 TL arasında kazanabiliyor.

Yurtdışında ise bu ücretler daha fazla, kabaca 5-10 katı.

Üstte saydığımız tüm Adsense alternatifleri ise adsense’nin 6’da biri ile 15’de biri arasında kazandırıyor ve çoğunun reklamları hem kalitesiz, hem kısır.

Ayrıca yurtdışı kaynaklı reklamverenlerin çoğunda reklam kodlarında virüs, kötü niyetli yazılım, istenmeyen pop ads’lar falan çıkabiliyor.

Netice itibarı ile eğer bir siteniz varsa ne yapıp edip adsense ile çalışın, diğer firmalar ile çalışmak sitenize çok az kazandırdığı gibi sitede kasmalar, izleyici kayıpları vs de yaşatabiliyor.

Tabi günlük 100.000 – milyon hit alan dev bir siteniz yoksa, o zaman zaten sponsorluk, özel reklam vs gelirleri ile adsensi bile aramazsınız.

 

 

Adsense Ödemeleri Nereye Yatıyor ?

Adsense ödemeleri, Adsense’e üye olurken verdiğiniz onaylı Banka hesabınıza yatıyor.

Adsense Ödemeleri Ne Zaman Yatıyor ?

AdSense ödemeleri her ay otomatik oluyor.

Ay boyunca tahmini kazançlarınız tahakkuk ediyor, takip eden ay başında kazançlarınız kesinleşiyor ve “İşlemler” sayfasındaki bakiyenize ekleniyor.

Bakiyeniz ödeme eşiğini aşarsa ve herhangi bir ödeme bekletmeniz yoksa ödemeniz sonraki ayın 21- 26’sı arasında yapılıyor.

Örneğin;

Nisan ayı boyunca tahmini kazançlarınızın tahakkuk ettiğini varsayalım.

3 Mayıs’a kadar, 1-30 Nisan dönemine ait kesinleşmiş toplam kazançlarınızın “İşlemler” sayfasına kaydedildiğini görürsünüz.

Ardından Nisan ayı kazançlarınız  21-26 Mayıs’da hesabınıza yatırılır.

Adsense Ödeme Eşiği Ne Kadar ?

Adsense ödeme eşiği 200 TL‘dir.

Adsense böyle, gelelim YouTube’a..

 

 

YouTube Ödemeleri Ne Zaman Oluyor ?

Youtube kanalınız var ve videolarınıza reklam koydunuz, yani monetizasyon tamam. Peki ne zaman ödeme alacaksınız.

Kesinleşmiş kazançlar, neredeyse bir sonraki ayın ortasına dek hesabınıza aktarılmaz (ör. Mayıs ayında tahakkuk edilen kazançlar, AdSense’e Haziran ayının ortasında aktarılır).

Bir önceki aya ait kesinleşmiş YouTube kazançları, ayın 10-14’ü arasında AdSense hesap bakiyenize eklenir. Toplam bakiyeniz ödeme eşiğine ulaşmışsa ve bekleyen herhangi bir ödemeniz yoksa ödeme sonraki ay hesabınıza aktarılır.

Örneğin;

Türkiye’de ikamet ediyorsanız ve Haziran ayının sonunda bakiyeniz 200 TL’nin üzerindeyse ödemeniz Temmuz ayının 10-14’ü arası yapılır.

YouTube Ödeme Eşiği Ne Kadar ?

YouTube reklam geliri için ödeme eşiği yine 200 TL‘dir.

Son olarak da şu YouTube reklamlarından ne kadar kazanırım sorusunu yanıtlayalım. Bakalım yat kat almaya yetiyor mu ?

YouTube İş Ortağı Üzerinden Ne Kadar Kazanırım ?

Eğer günde 100.000 kez izlenen ünlü bir Yotuber değilseniz veya sansasyon yaratmış, milyonlarca izlenmiş bir videonuz yoksa pek birşey beklemeyin.

Adsense’den daha az kazanırsınız. Sadece bir fikir vermesi için söyleyelim;

2018 yılı itibarıyla kabaca 1 haftada 13.000 izlenmesi olan bir kanal bu sürede yaklaşık 3-5 dolar yani 13-24 TL civarı kazanıyor.

Moralinizi bozmayın, hiç yoktan iyidir diye düşünmek gerekir, kimbilir faydalı ve kaliteli içerik üreterek ve yılmayarak siz de ünlü bir Youtuber olabilirsiniz.

Önemli olan kaliteli, istediğiniz konuda ve zevkle çalışarak içerikler üretmek.