Akalazya Nedir, Neden Olur, Belirtileri ve Tedavisi ?

Akalazya, alt Özefageal sfinkterin gevşemesinde bir sorun olması ve Özofagusun (Yemek Borusu) geri kalanında  anormal Peristaltik hareketlilikle karakterize bir hastalıktır.

Akalazya Özofagustaki kasın nadir görülen bir hastalığıdır.

Sonuç olarak, Akalazya hastaları yemeği yutma konusunda zorlanırlar.

Akalazya Belirtileri Nelerdir ?

Akalazya belirtileri şunlardır :

Yemeği yutmada zorluk (Hem katı hem de sıvı gıda)

Özofagusta kalan  gıdaların regürjitasyonu (Eğer bu gece gerçekleşirse, Akciğerler içine gıda aspire edilebilir, ciddi bir tıbbi problem oluşturabilir)

Özofagus dilatasyonu veya tutulan gıdadan kaynaklı Göğüs rahatsızlığı

Keskin Göğüs ağrısı

Mide ekşimesi

Azalan yiyecek alımı nedeniyle Kilo kaybı

Akalazya’ya Ne Sebep Olur ?

Akalazya’nın nedeni bilinmiyor.

Enfeksiyon, Kalıtım veya vücudun Özofagusa zarar vermesine neden olan bir İmmün sistemi anormalliğini (Otoimün hastalık) olası teoriler arasında.

Akalazya Nasıl Teşhis Edilir ?

Akalazya tanısı genellikle anamnez yani öyküyle başlar.

Hastalar, genellikle, aylar yıllar boyunca, katı ve sıvı gıda için progresif (gittikçe kötüleşen) yutma zorluğu (Disfaji)  tarif eder.

Yemek yerken yorgunluğu, göğüs ağrısı veya kilo kaybını da söyleyebilirler.

Nadiren ilk belirti Aspirasyon Pnömonisi’dir.

Akalazya’da, Disfaji genellikle hem katı hem de sıvı gıda ile oluşurken, Özofagus striktürü ve Kanser’de erken evrede sadece katı yiyeceklerle olur, sıvılarla ortaya çıkmaz.

Röntgen Çalışmaları

Akalazya kesin tanısı genellikle bir Video-Özofagogram olarak adlandırılan ve Baryum yutulduktan sonra Özofagusun video X-ışınlarının alındığı bir X-ışını araştırmasıyla konur.

Akalazya’da, Video-Özofagogram, alt uçun karakteristik bir daralması ile bazen “Kuş Gagası” na benzeyen, Özofagusun genişlediğini gösterir.

Yemek Borusu Manometresi

Manometrinin bir avantajı, Video-Özofagogram’ın normal olabileceği bir zaman diliminde Akalazya’yı erken teşhis edebilmesidir.

Endoskopi

Endoskopi, Akalazya’nın erken döneminde normal olmasına rağmen, Akalazya tanısında yardımcı olur. Endoskopi de önemlidir; çünkü Özofagus Kanseri ve Disfaji’nin diğer nedenlerini dışlar.

Akalazya Tedavisi Nasıldır ?

Akalazya tedavisinde oral ilaçlar, alt özefageal sfinkterin gerilmesi (Dilatasyon), Sfinkteri kesme ameliyatı (Özofagomiyotomi) ve sfinktere Botulinum toksini (Botox) enjeksiyonu gibi metodlar uygulanır.

Akalazya ve Diyet ?

Akalazyayı tedavi etmek için özel bir diyet yoktur, ancak diyet değişiklikleri genellikle gıdaların daha kolay geçebileceğini öğrenirken hastalar tarafından yapılır.

Genellikle, daha sıvı gıdalar daha kolay geçer ve hastalar bazen yemekleriyle daha fazla su içer.

İlaçlar

Alt Özofagus Sfinkterini rahatlatmaya yardımcı olan ağız yoluyla alınan ilaçlar arasında, örneğin, Nifedipin ve Verapamil gibi İzosorbid Dinitrat ve Kalsiyum Kanal Blokerleri gibi ilaçlar bulunmaktadır.

Özellikle hastalığın erken dönemlerinde, ilaçlarla semptom düzelirse de çoğu kısa sürelidir ve kesin çözüm sağlamaz.

Botulinum Toksini

Akalazya için bir diğer tedavi de zayıflatmak için alt Sfinktere Botulinum Toksininin Endoskopik olarak enjekte edilmesidir.

Enjeksiyon hızlı, ameliyatsız ve hastaneye kaldırılmayı gerektirmeyen bir uygulamadır.

Botulinum toksini ile tedavi güvenlidir, ancak Sfinkter üzerindeki etkileri genellikle aylarca sürer ve Botulinum toksini ile ilave enjeksiyonlar gerekebilir.

Dilatasyon ve Özofagomiyotomi

Alt Özofageal Sfinkterin genişlemesi hastanın bir balonla bir tüp yutmasıyla yapılır. Güçlü Dilatasyonun başarısı % 60 ila % 95 arasındadır.

Eğer genişleme başarılı değilse, Sfinkter cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Sfinkter Özofagomiyotomi olarak adlandırılan bir işlemle cerrahi olarak kesilebilir. Özafagomiyotomi, kuvvetli dilatasyondan daha başarılıdır, % 80-90’ında iyi sonuçlar alınmaktadır.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !