Akupunktur ile Zayıflama Mümkün mü ?

Akupunktur Çin’in sağlık sisteminin bir bileşeni olup tarihi en az 2.500 yıl geriye gider.

Akupunktur genel teorisi, vücutta sağlık için gerekli olan enerji akış modelleri (Qi) olduğu varsayımına dayanır. Akupunktura inanalara göre bu akışın aksaması hastalıklardan sorumludur.

Akupunkturun, Amerikan tıbbında uygulanması, 1972’de Başkan Richard M. Nixon’un Çin’e ziyaretine kadar çok azdı. O tarihten bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da bir Akupunktur patlaması oldu.

Türkiye’de de bu işi gerek Bilimine uygun gerekse kulaktan dolma bilgilerce bilgisizce yapan binlerce insan mevcut.

Akupunktur, çeşitli tekniklerle deride anatomik bölgelerin uyarılmasını içeren bir dizi işlemdir.

Akupunktur noktalarının uyarılması elle veya elektrik stimülasyonu ile manipüle edilmiş ince, sağlam, metalik iğnelerle derinin delinmesi şeklinde olur.

 

Akupunktur Gerçekleri

Akupunkturun, cerrahiyi takiben, kemoterapi ve ameliyat sonrası veya diş ağrısı çeken erişkinlerde oluşan bulantı ve kusmanın tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Akupunktur bir dizi başka rahatsızlığın tedavisinde de etkili olabilir.

Akupunkturun sağlık bakımındaki rolünü daha net tanımlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Akupunkturun Yan Etkileri Nelerdir ?

Akupunktur iğnelerinden bildirilen en sık görülen ciddi yaralanma, Pnömotoraks olarak adlandırılan Akciğerin kısmi bir çöküşüyle ​​sonuçlanan Akciğerin kazayla delinmesi’dir.

Akupunktur tedavilerinden bildirilen en sık görülen enfeksiyon, potansiyel olarak ciddi bir Karaciğer enfeksiyonu olan Viral Hepatit‘tir.

Diğer yan etkiler, cilde ve vücudun herhangi bir yerindeki iğne girişinde lokal olarak Bakteriyel enfeksiyonları içerir. Genel olarak, yan etkiler Akupunkturcunun zayıf hijyeni ve eğitimi ile ilgilidir.

Gelelim merak ettiğiniz soruya :

Akupunktur ile Kilo Vermek Mümkün mü ?

İnsanların kilolu olmalarının birçok nedeni vardır – Hormon dengesizlikleri, metabolizmanın yavaşlaması, aşırı yeme, zayıf beslenme ve egzersiz eksikliği en yaygın olanıdır.

Akupunkturu kilo vermek için kullanmak çok yönlü bir yaklaşımdır.

Akupunkturun kilo kontrolü için kullanılması gerekçesi, kilo almanın Hipotalamus olarak adlandırılan Beynin düzenleyici merkezine giden ve vücudun aldığı fazla enerji akışının sonucu olabileceği hipotezine dayanır.

Hipotalamus, vücut sıcaklığını, sirkadiyen ritmi, susuzluğu ve açlığı kontrol etmeye yardımcı olur.

Akupunkturun obezite Hormonlarını etkileme özelliği özellikle önemlidir. Akupunkturun kilo kaybı etkinliğini ölçen araştırmalar, yemek yemeyi başlatmayı kontrol eden hormon olan Grelin’i artırdığını ve yağ depolamasını ve metabolizmasını düzenleyen Hormon olan Leptin’i düşürdüğünü göstermiştir.

Akupunktur’un ;

İştahı kısıtlayarak

Metabolizmayı artırarak

Sindirim sistemini geliştirerek

Obezite ile ilişkili Hormonları düzenleyerek ve

Besin maddelerinin kullanılma biçimini geliştirerek kilo vermeye yardımcı olabildiği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir.

Aynı zamanda Karaciğer’in işlevini güçlendirir.

Akupunktur ayrıca Mide düz kaslarını kasarak Tokluk hissi yaratmaya yardımcı olur.

Kilo Kaybı İçin Akupunktur Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Nitelikli bir uygulayıcı seçin

Çoğu Devlet, Akupunktur uzmanlarının, uygulama için gerekli eğitim ve öğretim standartlarını tamamlamalarını şart koşar. Ruhsatlı Akupunktur uzmanı, Tıp doktorları veya Uzman hekimlerden olabilir.

Tedavinin tam seyrini tamamlayın

Kilo kaybı için Akupunktur en iyi birkaç hafta içinde verilen 10 seansla sağlanır.

Kapsamlı bir kilo verme planı uygulayın

Akupunktur, egzersizle birlikte sağlıklı gıda seçeneklerini içeren kapsamlı bir kilo verme planının yanında kullanılmalıdır.

Akupunktur Tedavisi Hangi Koşullarda Yararlı Bulunmuştur ?

Terapötik müdahale olarak Akupunktur Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak uygulanmaktadır. Potansiyel yararlılığına ilişkin pek çok çalışma yapılmıştır. Bununla birlikte, bu çalışmaların birçoğu kararsız sonuçlar vermektedir.

Bununla birlikte, yine de umut verici sonuçlar ortaya çıkmıştır, örneğin, yetişkinlerde

Kemoterapilere, postoperatif  durumlara veya Diş çekimi sonrası oluşan Mide Bulantısı ve Kusmalar

Bağımlılık

Felç rehabilitasyonu

Baş ağrısı

Menstrüel kramplar

Tenisçi Dirseği

Fibromiyalji

Miyofasyal ağrı

Osteoartrit

Bel ağrısı

Karpal Tünel Sendromu ve

Astım gibi hastalıklar Akupunkturun bir yardımcı tedavi veya kabul edilebilir bir alternatif olarak yararlı olabileceği diğer durumlardır.

Akupunktur Nasıl Etki Eder ?

Hayvanlarda ve insanlardaki birçok çalışma, Akupunkturun çoklu Biyolojik tepkilere neden olabileceğini göstermiştir.

Dikkat odağı, Akupunktur analjezisinde Endojen Opioid’lerin rolü olmuştur. Akupunktur sırasında Opioid peptidlerin salındığı ve Akupunkturun analjezik etkilerinin en azından kısmen bununla açıklandığı bilinmektedir.

Nalokson gibi Opioid antagonistleri, Akupunkturun analjezik etkilerini tersine çevirerek bu hipotezi daha da kuvvetlendirir.

Akupunktur ile uyarılma Hipotalamus ve Hipofiz bezini harekete geçirerek geniş bir sistemik etki yelpazesine neden olabilir.

Nörotransmitterlerin salgılanmasında ve hem merkezi hem de çevresel olarak kan akışının düzenlenmesindeki değişiklikler belgelenmiştir.

Akupunktur tarafından bağışıklık işlevlerinde değişiklikler olduğunu gösteren kanıtlar da vardır.

Bunlardan hangisinin ve diğer fizyolojik değişikliklerin klinik etkilere aracılık ettiği şu an belli değil.

“Akupunktur Noktaları” nın anatomi ve fizyolojisini anlamaya yönelik önemli çabalara rağmen, bu noktaların tanımlanması ve karakterizasyonu tartışmalıdır.

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !