Akupunktur Nedir ? & Akupunkturun Kilo Vermeye Etkisi

Akupunktur nedir ?

Akupunktur Çin’in sağlık sisteminin bir bileşeni olup tarihi en az 2.500 yıl geriye gider.

Akupunktur genel teorisi, vücutta sağlık için gerekli olan enerji akış modelleri (Qi) olduğu varsayımına dayanır. Akupunktura inanalara göre bu akışın aksaması hastalıklardan sorumludur.

Akupunkturun, Amerikan tıbbında tanımlanabilir patofizyolojik (hastalık) koşullarının tedavisi için uygulanması, 1972’de Başkan Richard M. Nixon’un Çin’e ziyaretine kadar çok azdı. O tarihten bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da bir akupunktur patlaması oldu.

Türkiye’de de bu işi gerek bilimine uygun gerekse kulaktan dolma bilgilerce bilgisizce yapan binlerce insan mevcut.

Akupunktur, çeşitli tekniklerle deride anatomik bölgelerin uyarılmasını içeren bir dizi işlemdir.

Akupunktur noktalarının uyarılması elle veya elektrik stimülasyonu ile manipüle edilmiş ince, sağlam, metalik iğnelerle derinin penetrasyonunu şeklinde olur.

 

 

Akupunktur gerçekleri

Akupunkturun, cerrahiyi takiben, kemoterapi ve ameliyat sonrası veya diş ağrısı çeken erişkinlerde oluşan bulantı ve kusmanın tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Akupunktur bir dizi başka rahatsızlığın tedavisinde de etkili olabilir.

Akupunkturun sağlık bakımındaki rolünü daha net tanımlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Akupunktur iğneleri için standartlar var mı ?

Mevcut bilgi grubunu inceledikten sonra, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) akupunktur iğnelerini “deneysel tıbbi cihazlar” kategorisinden kaldırdı.

FDA artık akupunktur iğnelerini düzenlerken, tıpkı cerrahi neşterler ve hipodermik şırınga gibi diğer cihazlar gibi iyi üretim uygulamaları ve steril tek kullanımlık standartlar altında değerlendiriyor.

Akupunkturun olası yan etkileri nelerdir ?

Akupunktur iğnelerinden bildirilen en sık görülen ciddi yaralanma, pnömotoraks olarak adlandırılan akciğerin kısmi bir çöküşüyle ​​sonuçlanan akciğerin kazayla delinmesidir.

Akupunktur tedavilerinden bildirilen en sık görülen enfeksiyon, potansiyel olarak ciddi bir karaciğer enfeksiyonu olan viral hepatittir.

Diğer yan etkiler, cilde ve vücudun herhangi bir yerindeki iğne girişinde lokal olarak bakteriyel enfeksiyonları içerir. Genel olarak, yan etkiler akupunkturcunun zayıf hijyeni ve eğitimi ile ilgilidir.

Akupunktur ile kilo vermek mümkün mü ?

İnsanların kilolu olmalarının birçok nedeni vardır – hormon dengesizlikleri, metabolizmanın yavaşlaması, aşırı yeme, zayıf beslenme ve egzersiz eksikliği en yaygın olanıdır.

Akupunkturu kilo vermek için kullanmak çok yönlü bir yaklaşımdır.

Akupunkturun kilo kontrolü için kullanılması gerekçesi, kilo almanın hipotalamus olarak adlandırılan beynin düzenleyici merkezine giden ve vücudun aldığı fazla enerji akışının sonucu olabileceği hipotezine dayanır.

Hipotalamus, vücudun ince ayarlanmış bir enstrüman gibi çalışmasına izin veren “homeostaz” veya fonksiyonel dengenin sağlanmasından sorumludur. Hormonları ve nörokimyasalları düzenleyen vücudun gönderim merkezi olup vücut sıcaklığını, sirkadiyen ritmi, susuzluğu ve açlığı kontrol etmeye yardımcı olur.

Akupunkturun obezite hormonlarını etkileme özelliği özellikle önemlidir. Akupunkturun kilo kaybı etkinliğini ölçen araştırmalar, yemek yemeyi başlatmayı kontrol eden hormon olan ghrelin’i artırdığını ve yağ depolamasını ve metabolizmasını düzenleyen hormon olan leptini düşürdüğünü göstermiştir.

Akupunkturun iştahı kısıtlayarak, metabolizmayı artırarak, sindirim sistemini geliştirerek, obezite ile ilişkili hormonları düzenleyerek ve besin maddelerinin kullanılma biçimini geliştirerek kilo vermeye yardımcı olabildiği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir.

Aynı zamanda sindirim için elzem birtakım organik maddeleri üreten, besin maddelerini işleyerek yağların parçalanmasını sağlayan  karaciğerin işlevini güçlendirir.

Akupunktur ayrıca mide düz kaslarını kasarak  tokluk hissi yaratmaya yardımcı olur.

Kilo Kaybı İçin Akupunktur Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Nitelikli bir uygulayıcı seçin – Çoğu devlet, akupunktur uzmanlarının, uygulama için gerekli eğitim ve öğretim standartlarını tamamlamalarını şart koşar. Ruhsatlı akupunktur uzmanı, doktora programını tamamlayan tıp doktorları veya uzman hekimlerden olabilir.

Tedavinin tam seyrini tamamlayın – Kilo kaybı için akupunktur en iyi birkaç hafta içinde verilen 10 seansla sağlanır.

Kapsamlı bir kilo verme planı uygulayın – Akupunktur, egzersizle birlikte sağlıklı gıda seçeneklerini içeren kapsamlı bir kilo verme planının yanında kullanılmalıdır.

Bununla beraber benim diğer makalem olan “neden kilo veremiyorum”‘u da mutlaka buradan okuyun.

Akupunktur tedavisi hangi koşullarda yararlı bulunmuştur ?

Terapötik müdahale olarak akupunktur Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak uygulanmaktadır. Potansiyel yararlılığına ilişkin pek çok çalışma yapılmıştır. Bununla birlikte, bu çalışmaların birçoğu tasarım, örneklem büyüklüğü ve diğer faktörlerden ötürü kararsız sonuçlar vermektedir.

Bununla birlikte, yine de umut verici sonuçlar ortaya çıkmıştır, örneğin, yetişkinlerde kemoterapilere, postoperatif  durumlara veya diş çekimi sonrası oluşan  mide bulantısı ve kusmalar.

Bağımlılık, felç rehabilitasyonu, baş ağrısı, menstrüel kramplar, tenis dirseği, fibromiyalji, miyofasyal ağrı, osteoartrit, bel ağrısı, karpal tünel sendromu ve astım gibi hastalıklar akupunkturun bir yardımcı tedavi veya kabul edilebilir bir alternatif olarak yararlı olabileceği diğer durumlardır.

Temel araştırmalardan elde edilen bulgular, merkezi sinir sistemi ve opioidlerin ve diğer peptidlerin salınması ve nöroendokrin işlevindeki değişiklikler de dahil olmak üzere akupunkturun etki mekanizmalarını aydınlatmaya başlamıştır.

Akupunktur nasıl etki eder ?

Hayvanlarda ve insanlardaki birçok çalışma, akupunkturun çoklu biyolojik tepkilere neden olabileceğini göstermiştir.

Dikkat odağı, akupunktur analjezisinde endojen opioidlerin rolü olmuştur. Akupunktur sırasında opioid peptidlerin salındığı ve akupunkturun analjezik etkilerinin en azından kısmen bununla açıklandığı bilinmektedir.

Nalokson gibi opioid antagonistleri, akupunkturun analjezik etkilerini tersine çevirerek bu hipotezi daha da kuvvetlendirir.

Akupunktur ile uyarılma hipotalamusu ve hipofiz bezini harekete geçirerek geniş bir sistemik etki yelpazesine neden olabilir.

Nörotransmitterlerin ve nörohormonların salgılanmasında ve hem merkezi hem de çevresel olarak kan akışının düzenlenmesindeki değişiklikler belgelenmiştir.

Akupunktur tarafından üretilen bağışıklık işlevlerinde değişiklikler olduğunu gösteren kanıtlar da vardır.

Bunlardan hangisinin ve diğer fizyolojik değişikliklerin klinik etkilere aracılık ettiği şu an belli değil.

“Akupunktur noktaları” nın anatomisini ve fizyolojisini anlamaya yönelik önemli çabalara rağmen, bu noktaların tanımlanması ve karakterizasyonu tartışmalıdır.

Bu yöndeki daha fazla araştırma sadece akupunktur ile ilgili olguları aydınlatmak açısından değil, aynı zamanda daha önce sistematik bir şekilde incelenmemiş insan fizyolojisinde yeni yollar keşfetme potansiyeline de sahiptir.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Lazer Epilasyon Etkili midir ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: