Alfa-1 Antitripsin (AAT) Testi Nedir, Eksikliği, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

Alfa-1 Antitripsin (AAT) testi özellikle erken başlangıçlı amfizem ve/veya karaciğer bozukluğu nedeninin araştırılması, alfa-1 antitripsin eksikliğine bağlı amfizem ve karaciğer hastalığı geliştirme riskinin belirlenmesi ve çocukların bu riskin taşıyıcısı olup olmadığını araştırmak için yapılır.

Bebeklik veya çocukluk döneminizde karaciğer hastalığı belirtileri gösterdiğinizde, 40 yaşından önce amfizem tanısı alırsanız veya alfa-1 antitripsin eksikliği olan yakın bir akrabanız varsa bu test istenir.

Alfa-1 antitripsin (AAT) karaciğerde üretilen ve kan dolaşımına salınan bir proteindir.

AAT birçok enzimin etkisini inaktif hale getirilmesine yardımcı olsada, esas görevi karaciğeri elastaz‘dan korumaya çalışmaktır.

Elastaz nötrofiller tarafından üretilen bir protein olup vücudun yaralanma ve iltihaplanmaya karşı gösterdiği normal yanıtın bir kısmından sorumludur.

Elastaz vücut tarafından ortamdan uzaklaştırılabilmeleri ve yeniden yapılabilmeleri için proteinleri parçalamaktadır.

Ancak etkileri AAT tarafından düzenlenmediği takdirde elastaz akciğer dokusunu parçalamaya başlayacaktır.

AAT bir proteaz inhibitörü (SERPINA1) geninde iki kopya olarak yapılır.

Bu gen kopyalarının biri veya her ikisinde birden bir değişiklik veya mutasyon varsa daha düşük oranda AAT üretilecek ya da fonksiyon bozukluğu olan AAT üretilir.

Sonuçta AAT üretimi normalin % 30’una veya daha aşağı düşerse etkilenmiş kişide alfa-1 antitripsin eksikliği gelişecektir.

Bu rahatsızlığı taşıyan hastalarda erken erişkin çağda ilerleyici bir akciğer hastalığı olan amfizem gelişme riski önemli bir olasılıktır.

Sigara içiyorlarsa veya meslek yaşamlarında toza ve dumana maruz kalıyorlarsa daha erken dönemde ve daha ağır akciğer hasarı oluşma eğilimi mevcuttur.

Fonksiyon bozukluğu olan AAT üretilmişse, üretim yeri olan karaciğer hücreleri içinde birikme eğilimi gösterirler. AAT hücreler içinde biriktikçe anormal protein zincirleri oluşturur, hücre yıkımına ve karaciğeri bozmaya başlar.

AAT eksikliğiyle doğanların yaklaşık % 10’unda yenidoğan döneminde sarılık görülecektir. Birçoğu kendi kendine iyileşecek, ancak ağır vakalarda bu bebeklerin sağ kalabilmeleri için karaciğer nakline gereksinmesi olabilir.

Çocuk hastalarda halen karaciğer hastalığının en sık görülen kalıtsal nedeni AAT eksikliğidir.

Test sonucu ne anlama gelir ?

Aslında AAT konsantrasyonları normalden düşükse ya ya da anormal AAT tiplerinin oluşmakta olduğunu gösteriyorsa önemli hale gelir.

Normal AAT tiplerinin düzeyi ne kadar düşükse amfizem gelişme riski de o kadar yüksektir.

Ne kadar anormal AAT oluştuğu ve ne derece anormal olduğu da önemlidir.

Kanda düşük düzeylerde anormal AAT konsantrasyonları, hem amfizeme (akciğer korunmasız olduğundan) hem de üretim yeri olan karaciğer hücreleri içinde bozuk fonksiyonlu AAT’lerin birikmesi nedeniyle karaciğer hastalığına yol açabilmektedir.

AAT bir akut faz reaktanıdır. Bunun anlamı AAT’nin akut ve kronik iltihaplanmalarda, infeksiyonlarda ve bazı kanserlerde yükselmesidir.

Enfeksiyonlarda, oral kontraseptif ilaç alımında, gebelikte, stres ve tiroid enfeksiyonlarında da düzeylerinin arttığı görülebilmektedir.

Numune :

Serum.

Referans Aralık:

85-213 mg/dL

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: