Alkol (Etanol) Testi Nedir ? & Etanol Testi Ne İçin Yapılır ?

Alkol (Etanol) testi başlıca kişinin etanol kullanıp kullanmadığını belirlemek ve mevcut etanolün miktarını ölçmek için yapılır.

Özellikle zehirlenme vakalarında veya adli mercilerce istenir.

Kişide etanol zehirlenmesini düşündüren belirtiler varsa veya içkiyle ilgili kanunların çiğnendiğinden şüphelenilirse veya  uyuşturucu/uyarıcı madde taraması panelinin bir parçası olarak yapılır.

Etanol başlıca incebarsaklardan, daha az da mideden emilen 2 karbonlu moleküldür. Başlıca kısmı karaciğer’de metabolize edilir, az bir kısmı ise idrar, solukla ve terle atılır.

Etanol’un % 90’ından fazlası karaciğerde alkol dehidrogenaz ve aldehid dehidrogenaz tarafından okside edilir. Sonuçta açığa çıkan asetat enerji için kullanılır ve su ve karbondiokside dönüşerek parçalanır.

Az miktardaki etil alkol kişide neşe, rahatlama ve azalmış sosyal baskı hissi yaratır.

Orta decede alkol alımı zayıflamış bellek ve motor yeteneklerinde azalmaya, kısa sürede fazla miktarda alkol tüketimi ise oryantasyon bozukluğu, solunum baskılanması, koma ve hatta ölüme kadar gidebilen akut etanol zehirlenmesine yol açar.

Fazla miktarda uzun süreli alkol alımı alkolizm ve kalıcı karaciğer hasarına neden olur.

Karaciğer bir içkiyi ortalama 1 saatte metabolize eder.

Bir içki olarak kastedilen ise 340 gram bira, 141 gram şarap veya 42 gram viskinin içindeki etanol miktarıdır.

Kişi, saatte bir içkiden daha fazla alkol içerse kanda alkol seviyesi sürekli olarak yükselir.

Etanol Testinin Tıbbi Kullanımı:

Tıbbi amaçlı yapılan testin hedefi, kişinin şikayetlerini etkili biçimde tedavi edebilmek için alkolün varlığını belirlemektir.

Etanol zehirlenmesi belirtileri gösteren bir kişi acile geldiğinde, bu testlerden bir veya daha fazlası istenebilir. Belirtiler arasında kafa karışıklığı, sendeleyerek yürüme, kusma, uyuşukluk hali ve bilinç bulanıklığı vardır.

Benzer belirtilere pek çok diğer durumlar da yol açabileceğinden, tam kan sayımı, glukoz, ve elektrolitler gibi testlerde genellikle eş zamanlı olarak istenir.

Eğer başka madde kullanımından da şüphelenilirse, bunlara ek olarak uyuşturucu testleri ve diğer daha toksik alkoller (metanol ve izopropanol gibi) için de testler yapılabilir.

Yasal Kullanımı:

Yasal amaçlı yapılan testin hedefi alkolün varlığını belirlemek ve değişik kanunların kapsamlarına göre ölçümde alkol bulunmasını değerlendirmektir.

Yasal amaçlı ölçüm özel eğitimli kişilerce yapılmalı ve sıkı bir gözetim zinciri (örneğin taşınma ve işlem sürecini kağıt üzerine kaydeden takip aşaması) olmalıdır.

Alkol testi;

Kanunları çiğneyen bir sürücünün kanında yasal sınırları aşan miktarda alkol olup olmadığının, yasal yaş sınırının altında birinin alkol içip içmediğinin, şartlı tahliyedeki birinin alkolden uzak durup durmadığının ve alkol tüketiminin kazaya sebep olup olmadığının belirlenmesi amacıyla istenebilir.

Alkolün kişinin ölümüne sebep olup olmadığının belirlenmesi için otopsi sırasında alkol ölçümü yapılabilir.

Yasal etanol ölçümü kontrol için ya da bir nedene bağlı olarak işverenin madde tarama programının bir parçası olarak istenebilir. Ayrıca yaşam sigortasına başvuruda istenen testlerin bir parçası olarak yapılabilir.

Tüm bu kullanımlar yasal alkol ölçümleridir çünkü takip sürecinin belgelendirilmesi gerekir.

Yasal amaçlı ölçümler kan, nefes, idrar ve/veya tükürük örneklerinden yapılabilir.

Nefes testi sürücülerde en sık uygulanan testtir. Akciğerlerden alınan derin bir nefesin son kısmı örnek olarak kullanılır.

Kandaki alkol miktarının hesaplanması için de dönüşüm faktörü kullanılır.

Kanda alkol ölçümü, sonucun doğrulanması veya yanlış olduğunun gösterilmesi amacıyla ve/veya nefes testine alternatif olarak istenebilir.

Alternatif olarak idrar testi de yapılabilir. Genellikle, hasta idrarı toplar ve atar. 20 ya da 30 dakika sonra ikinci bir örnek toplar. İlk örnekteki alkol miktarı değişkendir çünkü idrarın mesanede ne kadar süreden beri durduğu bilinmez.

İkinci örnek zamanlanmış bir örneği gösterecektir ve kandaki alkolü hesaplamak için değişik bir dönüşüm faktörü kullanılabilir.

İdrar konsantrasyonları kan değerlerinden sonra yükselir. Glukoz ve mikroorganizma içeren idrar örnekleri (diyabetik hastalarda görüldüğü gibi) uzun süre boyunca oda ısısında bırakılmamalıdır.

Kişinin alkol kullanıp kullanmadığının takibi için bazen rastgele idrar numunesi istenebilir.

Tükürükte alkol ölçümü çok sık olmamasına karşın alternatif tarama testi olarak kullanılabilir.

Nefes ve idrar örnekleri, çoğu kişide kan alkol konsantrasyonlarının iyi birer göstergeleridir, ama pek çok faktörden etkilenebilirler.

Mikroorganizmalar örnekteki glukozu mayalayarak etanole çevirebilir.

Aynı durum otopsi örneklerinde de görülebilir. Bu vakalar genellikle serotonin metabolitleri olan, 5-HIAA (5-hidroksiindolasetik asit) ve 5-HTOL’ün (5-hidroksitriptofol) ölçümleri yapılarak değerlendirilip etil alkol kullanımı doğrulanabilir.

5-HİAA/ 5-HTOL oranının artması alkol alımının bir göstergesidir.

Nefes örneğindeki konsantrasyonlar; son birkaç dakika içinde alınan alkolden, ketonlardan (bazı diyabet hastalarının ve diyet yapanların nefeslerinde), gargara ve öksürük şurubu gibi alkol içeren bazı maddelerden etkilenebilir.

Numune :

Etanol ölçümü; kan, idrar, tükürük veya nefesten alınan örneklerden yapılır.

Kan, idrar ve tükürük örneklerinin analiz için laboratuvara gönderilmesi gerekirken nefes örneği alkolmetre ile anında analiz edilebilir.

Referans Değerler :

Kanda ölçülen alkol miktarının yanında “mg/dL” birimi, trafik polislerinin alkolmetre cihazları ile yaptıkları ölçümlerinde elde edilen değerin yanında ise “promil” adı verilen bir ibare bulunur.

Birbirinden farklı gibi görünse de aslında ikisi de kanda bulunan alkol miktarını yansıtır.

Birimin “promil” olması ne anlama gelir ?

Bu birim de kandaki alkol miktarını gösterir. Ancak burada promil ile verilen değer, kandaki alkol miktarının kana oranıdır.

Örnek:

Kişinin kan alkol değeri “25 mg/dL” olsun. Bunun anlamı; Kişinin 100 mililitre kanında 25 miligram alkol var demektir.

Kandaki alkolün promil değerini bulmak istersek; Bunun için 25, 100’e bölündüğünde 0.25 değeri elde edilir. Bu değer 0,25 promil alkole eşdeğerdir.

Araç kullanırken izin verilen alkol miktarı nedir ?

Alkollü olarak izin verilen miktar 0.5 promil alkoldür. Bunun mg/dL cinsinden değeri 50 mg/dL‘dir.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: