Amfetamin Testi Nedir ?

Amfetamin testi bunun metabolitlerinin idrarda tespit edilmesinde kullanılır. Bir ilk basamak testidir. İdrarda Amfetamin testi pozitif ise bu sonuç doğrulanmalıdır. Gaz Kromatografi/Kütle Spektrometresi (GC/MS) ve/veya (LCMSMS) Likit Kromotografi/Kütle Spektrometresi tercih edilen bir onaylama metodudur.

Herhangi bir uyuşturucu madde test sonucu değerlendirmesinde, bilhassa pozitif test sonucunda klinik görüşler ve profesyonel mukayese göz önünde tutulmalıdır.

Amfetamin Nedir ?

Amfetaminler ve Amfetamin türevleri merkezi sinir sisteminde uyarıcı aktiviteye sahip olup Merkezi Sinir Sistemini (MSS) uyarıcı aktiviteli sempatomimetik aminler olarak sınıflandırılırlar.

Psikolojik ve fizyolojik bağımlılık yaparlar.

Heyecan, devamlı uyanık olma, öfori, iştah azalması ve azalan yorgunluk hissi etkileri arasındadır.

Düşük dozlarda yan etkileri rahatsızlık, endişe, uykusuzluk, bulanık görüş, Tansiyon artışı ve Kalp çarpıntısı olarak görülür. Kronik yüksek doz kullanıcıları akut Şizofreniden fark göstermeyen psikoz geliştirirler.

Amfetaminler, sindirim kanalından hızlıca emilir ve tüm vücuda yayılır. İlacın alınmasından 24 saat sonra, dozun yaklaşık % 70’lik kısmı idrar ile atılır.

İdrarın pH’sına bağlı olarak dozun % 30 u değişmeden, geri kalan kısmı da metabolitler olarak dışarı atılır.

Metamfetamin dozunun yaklaşık % 62 si ilacın alınmasından 24 saat sonra, % 43’ü değişikliğe uğramadan, kalan kısmı da Amfetamin olarak dışarı atılır.

Amfetaminler vücuda alındıktan sonraki 3-4 gün boyunca idrarda bulunabilir.

Numune :

İdrar.

Katkısız, sızdırma yapmayan, sıkı kapaklı (tercihen vakumlu) idrar kabına alınmalıdır.

Eşik Değer : 

500 ng/mL ve altı olmalıdır.

Stabilite:

İdrar örneği Buzdolabında (2-8°C’de) 7 gün, Derin Dondurucuda (≤-20°C’de) 1 yıl süreyle saklanabilir.

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !