AMH (Anti-Müllerian Hormon) Testi Nedir, Neden Yapılır ?

AMH testi rutinde bayanlarda fertilite potansiyelinin değerlendirilmesi, menopoz başlama döneminin tahmin edilmesi, polikistik over sendromu olasılığının değerlendirilmesi gibi amaçlarla kullanılır.

Anti-Müllerian hormon, büyüme ve diferansiasyon faktörlerinden, transforme edici growth factor ß ailesinin bir üyesidir.

Fetal testis dokusunun sertoli hücreleri tarafından üretilen antimüllerian hormon, kadınlarda fallop tüpleri ve uterusu oluşturacak olan Müller kanallarının gerilemesini sağlar.

Doğum sonrası dönemde ise kadınların yumurtalıklarında olgunlaşmaya başlayan foliküllerin granülosa hücreleri tarafından üretilir.

Folikül olgunlaşmasının sonraki aşamalarında üretim gittikçe azalır ve FSH’ya bağımlı olarak meydana gelen sonraki folikül gelişme aşamalarında üretim tamamen durur.

Anti-Müllerian hormon analizine, günümüzde en sık olarak over rezervinin kontrolü amacıyla ihtiyaç duyulur. Over rezervi, over folikül havuzunun büyüklüğü ve bu havuzda bulunan oositlerin kalitesi ile ilişkilidir.

FSH konsantrasyonu ve yaş faktörü ile mukayese edildiğinde, elde edilebilecek oosit sayısını ve canlı doğum sağlayabilme oranlarını tahmin etmek açısından anti-Müllerian hormon konsantrasyonu ölçümünün daha iyi bir gösterge olduğu bildirilmektedir.

Değerlendirme:

Menopoz öncesi dönemde overlerdeki folikül sayısının ve kalitesinin düşmesiyle birlikte serum AMH konsantrasyonunda da düşme meydana gelir. Bu nedenle düşük anti-Müllerian hormon konsantrasyonu, over yaşlanmasının ve dolayısıyla da, menopoz döneminin yakın olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Bir kadında, beklenenden düşük AMH konsantrasyonlarının elde edilmesi prematüre over yetersizliğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Dolayısıyla, bu kişilerde fertilizasyon oranları, normal AMH düzeyine sahip kişilere oranla daha düşük olur.

Polikistik over sendromunda, aynı anda gelişmekte olan folikül sayısının artması, serum anti-Müllerian hormon konsantrasyonunun belirgin derecede yüksek bulunmasına neden olur.

Bu sebeple hastanın özelliklerine uyandan daha yüksek konsantrasyondaki ölçüm sonuçları anovulatuar siklus olasılığını destekleyen bir bulgu olarak kabul edilebilir.

Granülosa hücreli tümörlerde de AMH’da yükselme meydana gelir. Overinde bir kitle tespit edilen bir kadında anti-Müllerian hormon konsantrasyonu yüksekliği, granülosa hücreli tümör bulunma olasılığını akla getirir.

Cinsiyet tayini yapılmakta sıkıntı çekilen bir çocukta, anti-Müllerian hormon konsantrasyonunun o yaştaki kız çocukları için belirlenen referans aralığın üzerinde olması, testis dokusu varlığının bir işareti olarak kabul edilebilir.

Numune:

Serum.

Menstruel siklus boyunca kan konsantrasyonunda anlamlı bir değişme meydana gelmediğinden, numunenin siklusun belirli bir gününde alınması zorunlu değildir.

Referans Değerler:

ng/ml

Kadın: < 16 yaş : <4.2

Premenopoz : 1-6.8

Postmenopoz: <0.4

Erkek: 3-5.4

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: