Anal Fissür (Makat Çatlağı) Nedir ? & Makat Çatlağı Nasıl Geçer ?

Son derece rahatsız edici bir hastalık olan anal fissür (halk arasında makat çatlağı) genellikle cerrahi yolla tedavi edilir.

Anal fissür nedir ?

Anal fissür, anal kanala doğru yukarı doğru uzanan anüsde (dışkının vücudun dışına çıktığı delik) meydana gelen bir kesiktir. Çatlaklar, anüs ve anal kanalda oldukça sık görülür, kolon ve rektal (kolorektal) muayenelerde  % 6 ila 15 oranında rastlanılırlar.

Erkeklerle kadınları eşit derecede, hem genç hem de yaşlıları etkiler. Çatlaklar çoğunlukla şiddetli bağırsak hareketi sırasında ağrıya neden olur.

Anal fissür, bebeklik döneminde rektal kanamanın en yaygın nedenidir.

Anal fissürler, anoderm olarak adlandırılan anüs ve anal kanalı çevreleyen özel dokularda görülür.

Anal fissürlere ne sebep olur ?

Anal fissürlere anüs ve anal kanala travma neden olur. Travmanın nedeni genellikle bağırsak hareketidir ve birçok kişi acılarının başladığı bağırsak hareketini hatırlayabilir.

Fissür, sert bir dışkı veya tekrarlanan ishal atakları nedeniyle oluşabilir. Bazen rektal termometre, lavman ucu, endoskop veya ultrason probu yerleştirilmesi (prostat bezinin incelenmesi için) fissür üretmek için yeterli travmaya neden olabilir. Doğum sırasında, perine için travma (posterior vajina ve anüs arasındaki cilt), anoderm içine uzanan bir yırtına neden olabilir.

Hem erkekler hem de kadınlarda anal fissür için en yaygın yer (tüm fissürlerin % 90’ı) omurganın en yakın anüs kısmının anal kanaldaki posteriorunda orta hattır.

Çatlamaların diğer nedenleri anal kanser, Crohn hastalığı, lösemi ve tüberküloz, viral enfeksiyonlar (sitomegalovirüs veya herpes), frengi, gonore, Chlamydia, şankır (Hemofilus ducreyi) ve insan immün yetmezlik virüsü (HIV) gibi birçok bulaşıcı hastalıktır.

“HIV (AIDS) Nedir” için buraya tıklayınız.

Crohn hastalığı olan hastaların % 4’ünde ilk belirti olarak bir anal fissür oluşacak ve Crohn hastalığına sahip tüm hastaların yarısı sonunda bir fissür benzeri anal ülserasyon geliştirecektir.

Anal fissür belirtileri nelerdir ?

Anal fissürlü insanlar neredeyse daima bağırsak hareketleri ile kötüleşen anal ağrılar yaşarlar. Bağırsak hareketi sonrası ağrı kısa veya uzun sürebilir; Ancak ağrı çoğunlukla bağırsak hareketleri arasında söner.

Ağrı o kadar ağır olabilir ki, hastalar bağırsak hareketi yapmak istemezler, bu da kabızlık ve hatta dışkı impaksiyonu ile sonuçlanır. Dahası, kabızlık, daha fazla travmaya neden olan ve fissürü daha da kötüleştiren daha büyük, daha sert bir dışkının geçmesine neden olabilir.

Ağrı aynı zamanda idrara çıkma sırasındaki rahatsızlıklara (dizüri), sık idrara çıkma ya da idrar yapamama nedeniyle idrar yapmayı da etkiler.

Küçük miktarlarda kanama, kaşıntı (pruritus ani) ve kötü kokulu bir deşarj, çatlaktan gelen pusun boşalması nedeniyle oluşabilir.

Anal fissürler nasıl teşhis edilir ve değerlendirilir ?

Dikkatli bir öykü genellikle bir anal fissürün var olduğunu ve anüsün nazik kontrolü ile fissür varlığını doğrulayabilir. Bazen anüs ve anal kanala topikal anestezik uygulandıktan sonra daha kuvvetli bir muayene gerekli olabilir. Ağrı kaynağını hafifçe lokalize etmek için anüs içine pamuk uçlu bir çubuk yerleştirilebilir.

Rektal kanama varsa, anüs ve rektumun daha ciddi bir hastalığı ihtimalini ortadan kaldırmak için sert veya esnek bir görüntüleme tüpü kullanan bir endoskopik değerlendirme gereklidir.

Tipik bir anal fissür olan 50 yaşın altındaki hastalarda kolonun yalnızca distal bölümünü inceleyen bir sigmoidoskopi makul olabilir.

Ailede kolon kanseri öyküsü olan ya da 50 yaşından büyük olan (dolayısıyla kolon kanseri riski yüksek olan) hastalarda kolonun tamamını inceleyen bir kolonoskopi önerilir.

Anal fissürlerin tedavisi nedir ?

Anal fissür tedavisinin amacı, anal sfinkterin spazm döngüsünü ve anodermin tekrar tekrar yırtılmasını engellemektir.

Anal fissür için genel tedavi ve ev ilaçları

Akut fissürlerde, tıbbi (nonoperatif) tedavi çoğu hastada başarılıdır. Akut fissürlerin % 80 ila% 90’ı, yalnızca % 40 iyileşme oranı gösteren kronik (tekrarlayan) fissürlere kıyasla konservatif önlemler ile iyileşir.

İlk tedavi  psyllium veya metilselüloz preparatları ve yüksek lif diyeti ile dışkıyı yumuşatmayı içerir.

Diğer önlemler şunlardır:

İyi sindirilmemiş “keskin” gıdalardan kaçınma (örneğin fındık, patlamış mısır, cips).
Sıvı alımını artırma ve bazen dışkı yumuşatıcıları (dokusat veya mineral yağ preparatları).
Oturma banyoları (ılık su küvetinde ıslatmak). Bu banyolar özellikle bağırsak hareketlerinden sonra spazmı rahatlatmak, anüse kan akışını arttırmak ve tahriş olmuş anodermi ovmadan anüsü temizlemek için teşvik edilir.

Anal fissür için reçeteli ilaçlar

Anestetik ve steroidler

Dışkı ağrısını azaltmak için bağırsak hareketi öncesinde, topikal anestezikler (örneğin, ksilokain, lidokain, tetrakain, pramoksin) önerilir. Enflamasyonu azaltmak için anestetik kremde genellikle bir miktar steroid kombine edilir.

Steroid kullanımı iki hafta ile sınırlandırılmalıdır, çünkü daha uzun süre kullanılması anodermin inceltilmesine (atrofi) yol açarak travmaya daha duyarlı hale gelir.

İç sfinkterin düz kaslarını rahatlatmak için kullanılan ağız yoluyla alınan ilaçların iyileşmeye yardımcı olduğu gösterilememiştir.

Nitrogliserin

Kas gevşetici ile merhemler, nitrogliserin (gliseril trinitrat) denenmiş ve etkili olduğu bulunmuştur. Gliserin trinitratın (nitrogliserin) iç anal sfinkterin rahatlamasına ve anal istirahat basıncının düşmesine neden olduğu gösterilmiştir.

Kalp hastalığı ve anjinalı hastalar için deride kullanılan 2.0% konsantrasyonda nitrür gliserin olan Nitropaste’ın aksine, anal fissür tedavisinde kullanılan nitrogliserin merhemi sadece % 0.2’lik bir nitrogliserin konsantrasyonunu içerir.

Nitrogliserin dozu genellikle yan etkilerle sınırlanır. Her zamanki yan etkiler baş ağrısıdır (baştaki kan damarlarının genişlemesi nedeniyle).

Anodermdeki kan akışı yüksekse, nitrogliserin daha hızlı emilir. Bu nedenle, banyodan 30 dakika sonra nitrogliserinin uygulanmaması önerilir, çünkü banyodaki ılık su cilde ve anodermdeki kan damarlarını genişletir ve kan akışını arttırır. Buna ek olarak, hastanın hipotansiyona bağlı düşmesini önlemek için nitrogliserinin ilk uygulaması yatma zamanında olmalıdır.

Kalsiyum kanal bloke edici ilaçlar (CCB’ler)

Nitrogliserinde olduğu gibi, kalsiyum kanal bloke edici ilaç içeren merhemler (örneğin, nifedipin [Adalat] veya diltiazem [Cardizem]) iç sfinkter kaslarını rahatlatır. Ayrıca anodermin kan damarlarını genişletir ve kan akışını arttırırlar.

Nifedipin merhemi (% 2), nitrogliserin merhemine benzer bir şekilde uygulanır, ancak daha az yan etki ürettiği görülmektedir.

Botulinum toksini

Botulinum toksini (Botox) normal olarak kas hücrelerine daralmaya neden olan sinirlerden asetilkolin salınmasını önleyerek kasları rahatlatır (felce uğrar). Anal fissürler de dahil olmak üzere kas spazmının bulunduğu çeşitli bozuklukları tedavi etmek için başarıyla kullanılmıştır.

12 ayda iyileşme oranı % 75’e, 42 ayda % 60’a düşer.

Botulinum toksininin birincil yan etkisi değişen derecelerde idrar kaçırması (dışkı sızıntısı) olan sfinkterlerin zayıflığıdır ve genellikle geçicidir.

Tedaviyi seçerken hastaların tedavinin etkinliğini, kısa ve uzun vadeli yan etkileri, kolaylığı ve harcamaları bilmesi gerekir. Hastalar cerrahi olmayan tedavilere karşı tolere edilemediğinde veya yanıt vermediğinde cerrahi gereklidir.

Anal fissür için cerrahi tedavi

Amerikan Kolon ve Rektum Cerrahları Derneği anal fissür tedavisinde tercih edilen teknik olarak kısmi lateral internal sfinkterotomi adlı bir cerrahi prosedürü önerir.

Ameliyattan sonra, çatlamaların % 93 – 97’si iyileşir.

Cerrahiden sonra ortalama beş yıl boyunca takip edilen geniş bir hasta serisinde % 6’sı gaz inkontinansı, % 8’inde az kirlilik,% 1’inde dışkı kaçırma olabilir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: