Anti-Fosfatidilserin Antikor (APS) Testi Nedir ? & Anti Fosfolipid Sendromu

Anti-Fosfatidilserin Antikorları tıpkı anti kardiyolipin ve beta 2 glikoprotein antikorları gibi arteriyel ya da venöz tromboz ve nonbakteriyel trombotik endokardit gibi kardiyovasküler hastalıklar, tekrarlayan düşükler, livido retikülaris veya piyoderma gangrenozum gibi dolaşım bozukluğu sonucu oluşan cilt hastalıkları, başta sistemik lupus eritematozus olmak üzere sistemik romatizmal hastalıklar, trombositopeni ve hemolitik anemi gibi hematolojik hastalıklar da ayırıcı tanı için istenir.

Antifosfolipit sendromu, hemen hemen bütün organ sistemlerini etkileyen, klinik olarak arteriyel ya da venöz tromboz, trombositopeni veya fetüs kayıpları ile karakterize bir hastalık tablosudur.

Ancak bu teşhisin konulabilmesi için, kardiyolipin ve fosfatidilserin gibi anyonik membran fosfolipitlerine veya bunlarla ilişkili beta-2 glikoprotein 1 gibi plazma proteinlerine yönelik antikorların ya da  lupus antikoagülanların varlığının gösterilmesi gerekir.

Fosfolipit antikorlarının belirlenmesinde kullanılan immunoassay analiz metotlarının çoğunda substrat olarak kardiyolipin ile beta-2 glikoprotein 1 kompleksi bulunduğundan test antikardiyolipin antikoru olarak adlandırılır.

Substrat olarak fosfatidilserin ile beta-2 glikoprotein kompleksinin kullanılması durumunda test antifosfatidilserin antikoru olarak adlandırılır.

In vitro koşullarda fosfolipitlerin rol oynadığı koagülasyon testlerinde uzamaya sebep olan fosfolipit antikorlarına “lupus antikoagülan” adı verilir.

Ancak lupus antikoagülan etkisi fosfolipit antikorlarının hepsinde bulunmaz.

Her ne kadar bu antikorlar in vitro koşullarda koagülometrik test sonucunun uzamasına sebep olduğu için “antikoagülan” olarak adlandırılıyorsa da, in vivo koşullarda bu antikorlar trombosit aktivasyonunu uyarıcı ve dolayısıyla da tromboz eğilimi artırıcı bir etki meydana getirir.

Test sonucunun yorumu:

Antifosfatidilserin antikorlarının pozitif bulunması, antifosfolipit sendromu olasılığını destekleyen bir kriter olarak kabul edilir.

Antikardiyolipin antikorlarının, başta sifiliz, parvovirüs, hepatit A ve rubella olmak üzere bazı enfeksiyonlarda pozitif bulunma olasılığının daha yüksek olması nedeniyle, antifosfatidilserin antikorlarının daha spesifik bir marker olduğu kabul edilmektedir.

Numune:

Serum.

Referans değer:

Negatif.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: