Anti-GAD Testi Nedir, Pozitif Ne Demek ?

Anti-GAD (Glutamat Dekarboksilaz Antikoru) nispeten yeni kullanıma giren ve başlıca Otoimmun (Tip 1) Diyabet olasılığının değerlendirilmesi, Tip 1 ve Tip 2 Diyabet arasında ayırıcı tanı yapılması ve bazı Otoimmun Nörolojik hastalıkların araştırılması için kullanılan bir testtir.

Anti-GAD Testi Nedir ?

Glutamat Dekarboksilaz olarak da adlandırılan bu enzim, Glutamat’ın Dekarboksilasyona uğrayarak bir nörotransmitter olan Gammaaminobütirik Asit’e (GABA) dönüşmesi reaksiyonunu katalizler.

GABA üretiminin gerçekleştiği Beyin‘de bulunur. Daha çok GAD65 olarak adlandırılan GAD2 aynı zamanda Pankreas’ta da bulunur.

Anti-GAD Testi Pozitif Ne Demek ?

GAD65 antikoru, Pankreatik Adacık Hücre antikorlarının en önemli kısmını teşkil eder.

Tip 1 Diyabet’i olan hastaların % 76 kadarında bulunur.

Tek başına Tip 1 Diyabet’i olan hastalarda antikor konsantrasyonu nispeten düşük bulunduğu halde, Poliendokrin hastalığı olan Diyabetlilerde bu antikorlara daha yüksek konsantrasyonda rastlanır.

Stiff-Man Sendromu

Otoimmun Serebellit

İdiyopatik Edinsel Epilepsilerin bazıları

Bazı Edinsel Ensefalomiyelopatiler

Miyastenia Gravis

Lambert-Eaton Miyastenik sendromu GAD antikorlarının rol oynadığı başlıca Otoimmun Nörolojik hastalıklardır.

Stiff-Man Sendromu vakalarının % 93 kadarında GAD65 antikoru bulunur.

Tip 1 Diyabet ile karşılaştırıldığında, Otoimmun Nörolojik hastalıklarda antikor konsantrasyonu çok daha yüksek bulunur.

GAD65 antikoru testinin, Otoimmun Diyabet ile birlikte bulunabilen Otoimmun Tiroit hastalıkları (Graves hastalığı, Hashimoto Tiroiditi), Pernisiyöz Anemi, Prematüre Over yetmezliği, Addison hastalığı ve Vitiligo’ya yatkınlığın araştırılması amacıyla da kullanılabilir.

50 yaş üzerindeki sağlıklı yetişkinlerin yaklaşık % 8 kadarında düşük titrede GAD65 antikorlarına rastlanabilir.

Numune:

Serum.

Referans Aralığı:

0-1.0 U/mL.