Anti-HAV IgG ve Anti-HBc IgG Pozitif Ne Demek ?

Anti-HAV IgG antikorlarının pozitif olması kişinin daha önceden Hepatit A hastalığı geçirdiğini gösterirse de birazdan açıklayacağımız durumlarda da görülebilir.

Anti-HBc IgG Pozitifliği ise genellikle kişinin önceden Hepatit B geçirdiğini gösterir.

Anti-HAV IgG Nedir ?

Hepatit A virüsüne karşı oluşan antikorlardır. Virüsün alınması ve semptomların başlangıcından itibaren, yavaş yavaş titresi yükselen ve genellikle de yaşam boyu kanda kalan antikorlardır.

Anti-HAV IgG Pozitif Ne Demek ?

Anti-HAV IgG’ nin pozitif olması demek, kişinin daha önceden Hepatit A infeksiyonunu geçirdiğini ya da Hepatit A aşılı olduğunu düşündürür.

Anti-HAV IgG pozitifliğinin saptanması aynı zamanda kişinin Hepatit A infeksiyonuna bağışık olduğu anlamına gelmektedir.

Anti-HAV IgM Nedir ?

Hepatit A virüsüne karşı erken dönemde oluşan antikorlardır. Semptomların başlangıcından itibaren 1-2 hafta içinde pozitif olarak bulunur, bazen seyrek olarak antikor yanıtı gecikebilir.

Anti-HAV IgM pozitifliği yaklaşık 6 ay sürer, bu süre seyrek olarak 12 aya kadar uzayabilir.

Anti-HAV IgM’ in pozitif olarak saptanması, o sırada Akut Hepatit A infeksiyonunun geçirilmekte olduğunu ya da yakın süre içinde geçirilmiş olduğunu düşündürür.

Anti-HBc IgG Nedir ?

Hepatit B core antijenine karşı oluşan antikorlardır. Semptomların başlaması ile önce Anti-HBc IgM pozitifliği olur ve ortalama 4-8 ay kadar sürer.

HBsAg kaybolmuş, ancak Anti-HBs de henüz oluşmamış olan pencere dönemindeki Akut Hepatit B olgularında hastalığın tanısını koydurabilecek tek serolojik gösterge Anti-HBc IgM’dir. Daha sonra yerini anti-HBc IgG’ye bırakır.

Anti-HBc IgM’nin Akut Hepatit B döneminden sonra da ısrarlı olarak pozitif olarak devam etmesi, hastalığın kronikleşmesi yönünde şüphe doğurmaktadır. Kronik HBV infeksiyonunda da, düşük titrede Anti-HBc IgM pozitifliği saptanabilir.

Anti-HBc IgG Pozitif Ne Demek ?

Anti-HBc IgG yıllar boyu, genelde yaşam boyunca pozitif olarak kalır.

HBsAg taşıyıcılarında genellikle Anti-HBc IgG yüksek titrede devam etmektedir.

Tek başına Anti-HBc Pozitifliği ise diğer antikorları sentezlemede bir eksiklik göstergesi olabilir. Bu durum, bir Transfüzyon sonucu ortaya çıkabilir. Ya da yalancı pozitiflik söz konusu olabilir.

İzole Anti-HBc sıklığı çeşitli toplumlarda % 0.1-20 arasında değişmektedir.

Kronik HCV infeksiyonu olan hastaların yaklaşık % 50’sinde yine tek başına Anti-HBc Pozitifliği vardır.

Yalancı pozitiflik ve Nonspesifik bir reaksiyon da olabilir. Anti-HBe de Pozitifse Anti-HBc varlığı doğrulanmış olur.

HBsAg ile bilrikte Anti-HBc IgG pozitif olması ise genelde Kronik Hepatit B infeksiyonunu gösterir.

Anneden Bebeğe pasif geçen antikorlarla da Bebekte Anti-HBc IgG pozitifliği olabilir.

Anti-HBc IgG pozitifliği koruma sağlamaz. Kişide hem koruyucu olan Anti-HBs, hem de Anti-HBc IgG pozitif olması geçirilmiş enfeksiyon veya Hepatit B’nin artık iyileştiğinin göstergesidir.