Anti-HBc IgM Testi Nedir, Ne Zaman Yapılır ? & Hepatit B Testleri

Anti-HBc IgM testi  Akut Hepatit B enfeksiyonunun teşhisinde ve Total Anti-HBc testi ile birlikte Akut – Kronik Hepatit B ayrımında kullanılır.

Hepatit B enfeksiyonu sonrasında pozitif hale gelen ilk antikor olduğundan, HBsAg’in negatifleştiği ancak AntiHBs’nin henüz pozitifleşmediği “pencere döneminde” pozitif bulunan tek marker olma özelliği taşıdığından, akut hepatit B enfeksiyonu teşhisinde kullanılan en yararlı serolojik testlerden biri olarak kabul edilir.

Hepatit B virüsü, sıklığı ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişmekle birlikte bütün dünyada yaygın olarak rastlanan, akut veya kronik Hepatit tablosuna sebep olabilen bir virüstür.

Kendiliğinden iyileşmemesi veya tedavi edilmemesi durumunda, uzun dönemde Siroz ve Karaciğer Kanseri‘ne sebep olabilen bir enfeksiyon etkenidir.

Halen dünyada 300 milyon civarında kişinin Hepatit B taşıyıcısı olduğu ve bunların yaklaşık olarak % 25 kadarında uzun dönemde Siroz ve Karaciğer Yetmezliği ya da Hepatosellüler Kanser gelişebileceği bildirilmektedir.

Enfekte kan ve kan ürünlerinin transfüzyonu, bu materyalin zedelenmiş cilt ya da mukoza ile teması ve özellikle uyuşturucu bağımlılarının aynı enjektörü müşterek olarak kullanmaları, yetişkinlerde virüsün en önemli bulaşma yolları olarak kabul edilir.

Enfekte kişilerin vücut salgılarında da virüs bulunabildiğinden, cinsel temasla da bulaşma meydana gelebilir.

Virüs taşıyan gebe bir kadından plasenta aracılığı ile bebeğe virüs bulaşması bir olasılık olarak kabul edilmekle birlikte, anneden bebeğe geçiş, daha çok doğum sırasında, annenin kanı ve vücut salgıları ile temas sonucunda gerçekleşmektedir.

Her ne kadar gündelik yaşamda Hepatit B virüsü taşıyıcıları ile aynı ortamda bulunmanın enfeksiyon riski yaratmadığı bilinse de, taşıyıcı ile aynı ev ortamını uzun süre paylaşmak, huzurevi, kışla, öğrenci yurdu gibi mekânlarda yaşamak da bir risk faktörü olarak kabul edilir.

HBV enfeksiyonunun inkübasyon dönemi 1-4 ay arasında değişir.

Akut dönemde klinik belirtilerin şiddeti çok geniş bir yelpazede dağılım gösterir. Vakaların yaklaşık % 70 kadarında subklinik veya anikterik hepatit tablosu gelişirken, yaklaşık % 30 vakada ikterik hepatit tablosu görülür.

Enfekte olan hepatositlerin bağışıklık sistemi aracılığı ile parçalanması sonucunda ortaya çıkan ve çok ağır bir seyir gösteren Fulminant Hepatit tablosuyla, akut hepatit vakalarının % 0,1-0,5 kadarında karşılaşılır.

Akut Hepatit safhasından sonra iyileşme gösteren vakalarda genellikle 1-4 ay içinde serum ALT aktivitesi normal seviyeye iner.

ALT aktivitesinin 6 aydan daha uzun bir süre devam etmesi Kronik Hepatit B tablosunun gelişmekte olduğunu düşündürür.

Kronikleşme oranı, enfeksiyonun meydana geldiği yaş ile yakından ilgilidir. Kronik Hepatit gelişme oranı perinatal dönem enfeksiyonlarında % 90 seviyesine ulaşabildiği halde, 1- 5 yaş arası enfeksiyonlarda % 20-50 arasında değişir.

Yetişkin döneminde meydana gelen enfeksiyonların sonucunda Kronik Hepatit gelişme oranı ise % 5’den düşüktür.

Değerlendirme:

Hepatit B core antijeni, serumda tespit edilemeyen, virüsün içinde bulunan bir antijendir.

Bir kişinin serumunda bu antijene karşı gelişen Anti-HBc antikorlarının bulunması, o andaki HBsAg neticesinden bağımsız olarak, o şahsın hepatit B virüsü ile karşılaşmış olduğunu gösterir.

IgM sınıfı anti-HBc antikorları, HBV enfeksiyonu sonrasında oluşan ilk antikorlardır. HBsAg’nin pozitifleşmesinden sonraki 1 ay içinde pozitif hale gelir ve 6-8 ay sonra negatif hale gelir.

Bu nedenle Hepatit B enfeksiyonunun akut veya kronik dönemde olduğunun ayırt edilmesine yardımcı bir testtir. Ancak, kronik dönemde olup akut alevlenme dönemleri yaşayan hastaların bir kısmında da pozitif olabilmektedir.

Numune:

Serum.

Referans değer:

Negatif.

 

 

Anti-HBc IgM Testi Nedir, Ne Zaman Yapılır ? & Hepatit B Testleri” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: