Anti-HBc Total Testi Nedir, Ne Zaman Yapılır ? & Hepatit B Testleri

Anti-HBc Total antikorları herhangi bir zamanda şahsın Hepatit B virüsü ile enfekte olup olmadığının değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Beraberinde IgM sınıfı anti-HBc antikorlarına da bakılırsa, enfeksiyonun akut veya kronik dönemde olduğunun belirlenmesine yardımcı olur.

Değerlendirme:

Hepatit B core antijeni, serumda tespit edilemeyen, virüsün içinde bulunan bir antijendir.

Bir kişinin serumunda bu antijene karşı gelişen Anti-HBc antikorlarının bulunması, o andaki HBsAg neticesinden bağımsız olarak, şahsın geçmişte hepatit B virüsü ile karşılaşmış olduğunu gösterir.

Hepatit B virüsü ile karşılaşmadan sonra üretilen ilk HBc antikorları IgM sınıfındandır. Bu antikorlar, aynı zamanda HBV enfeksiyonu sonrasında oluşan ilk antikorlardır. Kısa bir zaman sonra IgG sınıfı antikorlar da üretilmeye başlanır.

İlk oluşan IgM sınıfı antikorların pozitifliğini yalnızca 6-8 ay kadar muhafaza etmesine karşılık, IgG sınıfı antikorların pozitifliği uzun yıllar ve çoğu zaman ömür boyu devam eder.

Ancak bu antikorlar, nötralize edici bir özellik taşımadığından, iyileşme veya kronikleşme ile ilişkili olarak fikir vermez.

Pozitifliğini en uzun süre muhafaza eden hepatit B marker’ı olması sebebiyle, bir şahsın geçmişte hepatit B virüsü ile karşılaşıp karşılaşmadığının belirlenmesi ihtiyacı duyulduğunda total anti-HBc testi uygulanır.

Bu test aynı zamanda, uzun yıllar önce tarif edilmiş olmasına rağmen, özellikle PCR tekniklerindeki gelişmeler nedeniyle, son zamanlarda daha sık tespit edilen “gizli HBV enfeksiyonu” (occult HBV infection) vakalarında pozitif bulunan tek serolojik marker olma özelliği de taşımaktadır.

Gizli HBV enfeksiyonu, HBsAg test sonucunun negatif olmasına rağmen, PCR tekniği ile yapılan HBV testi sonucunun pozitif olduğu durumları tanımlamak amacıyla kullanılan bir terimdir.

Numune:

Serum.

Referans değer:

Negatif.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: