Anti-İnsülin Antikoru Nedir, Neden Yapılır ?

Anti-İnsülin Antikoru genellikle genç diyabetlilerde Tip 1, Tip 2 ayrımı yapılması, ailesinde Tip 1 diyabet vakası bulunan çocuklarda ve gençlerde bu tipte diyabet gelişme olasılığının değerlendirilmesi, insülin tedavisi almakta olan diyabet hastalarında insülin direnci bulunma olasılığının değerlendirilmesi gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Tip 1 diyabet, pankreasın insülin üreten ß hücrelerinin tahrip olması sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Her yaşta görülmesi mümkün olmakla birlikte, özellikle çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülür.

Tip 1 diyabet vakalarının % 90 kadarı otoimmun, % 10 kadarı ise idiyopatiktir.

Otoimmun Tip 1 diyabet vakalarında, hastalığın başlangıcından önceki dönemde ve başlangıç döneminde, pankreas adacıklarında bulunan çeşitli yapılara karşı ve bu arada insüline karşı antikorlar bulunur.

Hastalığın belirgin hale gelmesinden bir süre sonra genellikle antikor titresinin düştüğü ve daha sonra da tamamen ortadan kalktığı görülür.

Değerlendirme:

İnsülin antikorları da dahil olmak üzere pankreasın adacıklarında bulunan yapılara karşı antikor mevcudiyeti, özellikle birinci dereceden bir yakınında Tip 1 diyabet bulunan kişilerde hastalığın ortaya çıkma olasılığının yüksek olduğunu düşündürür.

İnsülin antikorları, teşhisi yeni konmuş Tip 1 diyabet vakalarında % 40-70 sensitivite ve % 99 spesifite ile tanıyı destekler.

Glutamik asit dekarboksilaz antikorlarının ise sensitivitesi % 70-90, spesifitesi % 99’dur.

Günümüzde, diyabet tedavisinde yalnızca insan rekombinant insülini kullanılmakta olması, eksojen insülin kullanımına bağlı antikor oluşma sıklığını çok düşük seviyelere indirmiş olmakla birlikte, zaman zaman böyle bir sorunla karşılaşılabilmektedir.

Antikorlara bağlı insülin direnci olarak adlandırılan böyle bir durumda, enjekte edilen insülinin bir kısmının dolaşmakta olan antikorlar tarafından etkisiz hale getirilmesi nedeniyle, arzu edilen klinik cevabın elde edilebilmesi için, kullanılan insülinin dozunda artış yapılması ihtiyacı doğar.

Test sırasında kullanılan işaretli insan insülinin % 10’undan daha fazlasının hasta serumu tarafından bağlanması klinik olarak anlam taşıyan seviyede insülin antikoru bulunduğunu düşündürür.

Numune:

Serum.

Referans aralığı:

% 4 – 10.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: