Anti-Mitokondriyal Antikor M2 Testi Nedir ? & AMA M2 Pozitif Ne Demek ?

Anti-Mitokondriyal Antikor M2 (AMA M2) özellikle Primer bilier siroz olasılığının değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Primer bilier siroz ile diğer kronik karaciğer hastalıkları arasında ayırıcı tanıya yardımcı olur.

Çeşitli karaciğer hastalıklarında, hastaların serumunda mitokondri antijenlerine yönelik antikorlara rastlanabilir. M1’den M9’a kadar numaralanan bu antikorlardan, özellikle M2 tipinin “primer biliyer siroz” hastalığı için spesifitesi ve sensitivitesi yüksektir.

Primer biliyer siroz, safra kanallarında ilerleyici tahribat ve tıkanıklık meydana getiren, etkin şekilde tedavi edilememesi durumunda kolestaz ve karaciğer yetmezliği ile neticelenen bir hastalıktır.

Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.

En fazla 40-50 yaşları arasında ortaya çıkar.

Ailevi yatkınlık oranı çok yüksektir. Başka bir otoimmun hastalığı olan kişilerde de primer biliyer siroz görülme sıklığının daha yüksek olduğu bildirilmektedir.

Hastalığın ileri aşamalarında yorgunluk ve kaşıntı gibi şikâyetler, karaciğer, dalak büyümesi ve sarılık gibi bulguların ortaya çıkmasına rağmen, hastaların çoğunda teşhis, genel sağlık kontrolleri sırasında tespit edilen karaciğer enzim yüksekliklerinin sebebini belirlemeye yönelik araştırmalar sırasında konur.

Değerlendirme:

Antimitokondriyal antikorların ve de özellikle Tip M2 antikorlarının varlığı Primer biliyer siroz lehine bir bulgu olarak değerlendirilir.

Primer biliyer siroz tanısı konulan hastaların % 99’a varan kısmında antimitokondrial antikorlar bulunur. Yani yalancı negatif sonuç elde edilebilme olasılığı çok düşüktür.

Özelikle Tip M2 antikorlarının bulunması primer biliyer siroz açısından çok daha spesifik olup, klinik bulgusu olan hastalarda teşhis koydurucu bir parametre olarak kabul edilir.

Tip M2 antikorlarının varlığı teşhis açısından çok büyük önem taşımakla birlikte antikor titresinin izlenmesi, hastalığın safhasının belirlenmesi ve seyrinin izlenmesi açısından yeterince yardımcı olmaz.

Antimitokondriyal antikorlara, kronik aktif hepatitler, ekstrahepatik biliyer obstrüksiyon, Wilson hastalığı, hemokromatosis ve alkolik siroz gibi karaciğer hastalıklarında çok seyrek olarak rastlanır.

Sistemik lupus eritematozus, romatoid artrit ve diğer otoimmun hastalıklarda antimitokondriyal antikorlara rastlanma oranı % 5’ten düşüktür.

CREST sendromunda bu antikorlara rastlanma olasılığı biraz daha yüksek olabilir.

Numune:

Serum.

Referans değer:

Negatif.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: