Anti-Nötrofil Sitoplazmik Antikor (ANCA) Testi Nedir ? & ANCA Pozitifliği

Anti-Nötrofil Sitoplazmik Antikor (ANCA) başlıca olarak Wegener granülomatozisi, mikroskopik polianjitis (Churg-Strauss sendromu) ve immun nekrotizan glomerülonefrit gibi otoimmun vaskülitlerin teşhisi amacıyla kullanılır.

Nötrofillerin sitoplazmik granüllerinde yer alan enzimlere karşı oluşan otoantikorlar, anti-nötrofil sitoplazmik antikor veya kısaca ANCA olarak adlandırılır.

Wegener granulomatozisi, küçük arterleri, arteriolleri ve kapillerleri etkileyen vaskülit tablosudur.

Üst ve alt solunum sisteminde nekrotizan granülomatöz lezyonlar, glomerülonefrit ve diğer organ sistemlerinde çeşitli değişiklikler meydana getirir.

40 veya 50’li yaşlarda ortaya çıkar, kadın ve erkekleri eşit sıklıkta tutar ve tedavi edilmemesi halinde bir yıldan kısa bir süre içinde yaşam kaybına sebep olabilir.

Yaklaşık 4–12 ay süren başlangıç döneminde hastaların % 90’ında alt ve üst solunum yolları ile ilişkili, ancak semptomatik tedaviye cevap vermeyen, nazal konjestiyon, sinüzit, otitis media, mastoiditis, diş eti iltihabı, subglottik stenoz sebebiyle stridor, öksürük, nefes darlığı ve hemoptizi gibi şikâyetler görülür.

Ayrıca dolaşan oligoartrit, gözlerle ilişkili olarak, tek taraflı ptozis, sklerit, üveit, periferal ülseratif keratit, ciltte purpura, nöropatiye bağlı olarak his kayıpları görülebilir.

Hastaların dörtte üçünde renal tutulum meydana gelir.

Ateş, kırıklık ve kilo kaybı da en sık rastlanan şikâyetlerdendir.

Klinik muayenede bu şikâyetlere karşılık gelen bulgulara rastlanır.

Venöz trombotik olaylar bu hastalarda çok sık görülebildiğinden bu konuda da dikkatli olunması tavsiye edilir.

Renal tutulumu olan hastaların hepsinde idrar sedimentinde eritrosit ve bazen eritrosit silendirleri bulunur. Beraberinde lökosit de bulunabilir.

Değerlendirme:

cANCA, karakteristik olarak Wegener granülomatozis ve mikroskopik polianjiopati hastalarının % 90 kadarında, Churg-Strauss sendromunda ise daha düşük oranda pozitif bulunur.

Antikor titresine bakılarak tedaviye alınan cevabın izlenmesi mümkün değildir. Remisyona giren vakalarda antikor pozitifliği yıllarca devam edebilir.

pANCA paterni daha çok mikroskopik polianjitis veya Churg-Strauss vaskülitinde görülür. Klasik Wegener granülomatozis vakalarının yalnızca % 10-25 kadarında pANCA paternine rastlanır.

cANCA ve pANCA testlerinin yalancı pozitif sonuç verme oranının %1’in altında, yani oldukça düşük olduğu bildirilmektedir.

Yukarıda sayılan hastalıklar dışında sistemik lupus eritematozus vakalarının % 25 kadarında, romatoid artrit vakalarının % 20 kadarında, Sjögren sendromu vakalarının % 25 kadarında, Goodpasture sendromu, idiopatik glomerülonefrit ve kronik enfeksiyon hastalarının bir kısmında pANCA paternine uyan pozitif neticelere rastlanabilir.

HIV enfeksiyonu, endokardit, kistik fibroz, Felty sendromu, Kawasaki sendromu, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı vakalarında cANCA ve pANCA paternlerine uymayan atipik boyanma paternlerine rastlanır.

Numune:

Serum.

Referans değer:

Negatif.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: