Anti-Nükleer Antikor (ANA, FANA) Testi Nedir ? & ANA Pozitif Hastalıklar

Anti-Nükleer Antikor (ANA,FANA) romatizmal hastalıklarda çok istenen testlerdendir.  Sistemik romatizmal hastalık yani otoimmun kollajen doku hastalığı olasılığının değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Anti-nükleer antikorlar, kısaca çekirdek içi yapılara karşı oluşan otoantikorlar olarak adlandırılabilir.

Çekirdek içinde yer alan bütün antijenik yapılar antinükleer antikorların hedefi olabilir. Antinükleer antikor taraması amacıyla ELISA veya IFA tekniği kullanılabilir.

ELISA tekniği kullanılarak yapılan tarama çalışmalarında, antijen olarak Hep-2 hücre lizatı kullanılır.

Sensitivitenin artırılması için bu lizat üzerine dsDNA, histon, SS-A (Ro), SS-B (La), Smith, RNP, Scl-70, Jo-1 ve sentromer antijenleri eklenmiştir.

ELISA ile yapılan çalışma neticesinin pozitif bulunması halinde, antikorların hangi antijenik yapılara karşı oluştuğunun belirlenmesi amacıyla ileri değerlendirmelere geçilir.

Günümüzde pek çok merkez  insan epitelyoma Tip 2 (HEp-2) hücrelerinin substrat olarak kullanıldığı IFA tekniğini tercih eder.

Hep-2 hücreleri substrat olarak kullanıldığında, yaklaşık 100 civarında otoantikorun oluşturduğu 30 civarında nükleer veya sitoplazmik patern elde edilebilir.

Değerlendirme:

Çeşitli klinik durumlarda Hep-2 substratı kullanılarak yapılan çalışmalarda “pozitif” sonuç elde etme oranları tablo halinde verilmiştir.

Yaşlılarda, hamilelerde, kanser hastalarında, kronik enfeksiyonlarda nadir olmayarak düşük titrede pozitif sonuç bulunabilir. Bununla birlikte, otoantikorların hastalık ortaya çıkmadan aylar, hatta yıllar önce pozitif hale gelebileceği dikkate alınmalıdır.

Antinükleer antikorlar, özellikle sistemik lupus eritematozus, diskoid lupus eritematozus, ilaçların indüklediği lupus eritematozus, mikst bağ dokusu hastalığı (MCTD), Sjögren sendromu, skleroderma, CREST sendromu (kalsinozis, Raynaud fenomeni, ösofageal dismotilite, sklerodaktili ve telenjektazi), romatoid artrit, polimiyozit ve dermatomiyozit gibi sistemik ve organ spesifik otoimmün hastalıklarda çok yüksek sıklıkla görülür.

Sağlıklı insanların % 3-4 kadarında da ANA pozitifliğine rastlandığı bildirilmektedir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte düşük titrede yalancı ANA pozitifliği sık olarak görülür. 80 yaşın üzerinde bu oranın % 50’ye varabildiği bildirilmektedir.

Numune:

Serum.

Referans değer:

Negatif.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: