Anti-TPO, Tiroid Peroksidaz Antikoru Pozitif ve Negatif Ne Demek ?

TPO (Anti-TPO, Tiroid Peroksidaz Antikoru) testi özellikle Hashimoto tiroiditi, Postpartum tiroidit ve Graves hastalığı gibi otoimmun tiroiditlerle ilişkili araştırmalar sırasında kullanılır.

Anti-TPO Testi Nedir ?

Hashimoto tiroiditi vakalarının % 90 kadarında, Graves hastalığı vakalarının % 60-80 kadarında anti-TPO antikorları bulunur. Ancak antikor titresi, klinik tablonun aktivite derecesi ile her zaman korelasyon göstermez.

Subklinik Hipotiroidizm vakalarında, anti-TPO antikorlarının tespiti, zaman içinde klinik hipotiroidizm gelişme olasılığının yüksek olduğunu gösterir. Anti-TPO antikorlarının bulunup bulunmaması, uzmanların çoğu tarafından, subklinik hipotiroidi vakalarında tedavi kararı alıp almamayı etkileyen bir faktör olarak kabul edilir.

Antikorların ortadan kalkması çok uzun zaman alabilir. Antikorların remisyon döneminde ortadan kalkmasından sonra tekrar ortaya çıkması, hastalığın relapsının işareti veya habercisidir.

Herhangi bir tiroit hastalığı olmayan normal sağlıklı popülasyonda ve otoimmun kökenli olmayan tiroit hastalığı bulunanlarda ölçülebilir konsantrasyonda anti-TPO antikorlarına rastlanma sıklığı % 10-12 civarındadır.

Tiroit beziyle ilişkili olmayan, Pernisiyöz anemi ve Tip 1 Diabetes mellitus gibi otoimmun hastalığı olanlarda da orta derecede artmış anti-TPO antikorları bulunabilmektedir.

Anti-TPO Testi Nasıl Yapılır ?

Kolunuzdan alınan 3-5 ml kan, serumuna ayrılır ve cihaza verilir. Sonuçlar laboratuvara göre değişirse de yaklaşık 4-5 saatte çıkar.

Anti-TPO Testi  Referans Aralığı Nedir ?

Laboratuvara göre değişirse de yaklaşık  0-34 IU/mL arası normal kabul edilir.

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: