Araç Tutmasına Ne İyi Gelir, İlaç ve Kesin Çözüm ?

Araç Tutması veya Hareket Hastalığı, Bulantı, Baş dönmesi, Terleme ve Kusma gibi semptomlara neden olabilen bir rahatsızlıktır.

Otomobil, uçak, tren veya gemi gibi herhangi bir seyahat türü ile yavaşça veya aniden oluşabilir. Ufka bakma gibi neredeyse anında yardımcı olabilecek uygulamalar olduğu gibi, bazı vitaminleri almak gibi deneyebileceğiniz bazı uzun vadeli çözümler de vardır.

Bu yazımızda “Araç tutması neden olur ve tedavisi nasıldır ?” sorularını yanıtlayacağız.

Araç Tutmasında Neler Yapabilirim ?

Hareket hastalığını fark ettiğinizde, pozisyonunuzu değiştirmek veya dikkatinizi dağıtmak gibi hızlı eylemler ile belirtiler şiddetli duruma gelmeden önce semptomlarınızı hafifletebilirsiniz.

Aracın Direksiyonuna Geçin

Bir araçta yolcuysanız, mümkünse aracı kendiniz sürmeyi deneyin.

Bilim adamları, hareket hastalığının, gözünüzün gördüğü hareketin, iç kulağınızın algıladığı hareketlerden farklı olduğu zaman meydana geldiğine inanırlar. Arabayı siz  sürerseniz, bu duyular daha iyi eşleşir ve daha az rahatsızlık hissedersiniz.

Gittiğiniz Yöne Bakın

Yolculuk sırasında seyahat ettiğiniz yöne bakın. Bir vapurda iseniz, teknenin pruvasına (ön) doğru hareket etmeyi deneyin.

Bazı kişiler ön koltukta oturduklarında semptomları azalır. Bir arabanın arka koltuğundaysanız ön koltuğa geçmeniz faydalı olacaktır.

Gözlerinizi ufukta sabit tutun

Uzaktaki sabit bir cisme odaklanmak başka bir taktiktir. Sürekli ufka bakmayı deneyin.

Pozisyonunuzu Değiştirin

Bazı insanlar yatmanın taşıt tutmasına daha iyi geldiğini, bazıları ise ayağa kalkmanın kendilerini daha iyi hissettirdiğini söylerler. Seçenekleriniz seyahat türünüze bağlı olacaktır.

Sizi hangi pozisyonun rahatlattığını deneyerek bulun. Eğer bir arabadaysanız, başınızı koltuk başlığınıza yaslamak, kafa hareketlerinizi azaltarak rahatlatıcı olabilir.

Biraz Hava Alın (fan veya açık havada)

Hareket hastalığınızın üstesinden gelmek için bir pencere açın veya dışarı çıkın. Bu mümkün değilse yüzünüze hava üflemek için bir fan kullanabilirsiniz.

Sigara içmeyin çünkü bu belirtileri daha da kötüleştirebilir.

Kraker Yeyin

Tuzlu Kraker gibi hafif bir atıştırmalık yemek, bulantıları hafifletebilir. Ağır, yağlı veya asidik olan gıdalar, hastalığınızı daha da kötüleştirebilir, çünkü sindirimi yavaşlatırlar.

Diğer iyi atıştırmalık seçenekleri arasında tuzlu fıstık, ekmek, elma ve muz bulunur.

Biraz Su veya Gazlı İçecek İçin

Soğuk su veya gazlı bir içecek, bulantıları frenleyebilir.

Kahve gibi kafeinli içecekleri almayın, bunlar su kaybına katkıda bulunabilir ve bulantıları daha da kötüleştirebilir.

Diğer iyi seçenekler süt ve elma suyu‘nu içerir.

Müzik veya Konuşma ile Dikkat Dağıtın

Zihninizi boşaltmak için radyoyu açın veya konuşun. Bunlar kendinizi daha iyi hissetmek için dikkatinizi dağıtmanızı sağlar.

Araştırmacılar müzik dinlemenin mide bulantısı ve hareket hastalığına bağlı diğer fizyolojik semptomlara iyi geldiğini saptamışlardır.

Ekrana Bakmayın veya Kitap Okumayın

Hareket halindeyken telefonla oynamak, tablete bakmak veya kitap okumak iç kulak ve gözler arasındaki duyusal bağlantıyı bozar. Sesli kitap okuyabilirsiniz veya müzik dinleyebilirsiniz.

Hızlı Etkili Doğal İlaçlar

Çeşitli doğal tedaviler de, hareket hastalığına yardımcı olabilir.

Basınç noktaları

Bileğiniz boyunca uzanan bir Akupunktur noktası olan nei-kuan (P6)  çabucak rahatlama sağlayabilir.

Sağ elinizin işaret, orta ve yüzük parmaklarını, sol bileğin iç kısmına, kırışıklığın altından başlayarak yerleştirin. Nei-kuan noktanız, işaret parmağınızın altında, el bileği tendonları arasındadır. 4-5 saniye boyunca bir veya her iki bilek üzerine nazikçe baskı uygulayın.

Aromaterapi

Saf Zencefil ve Lavanta esansiyel yağları gibi bazı kokular da yararlı olabilir. Nane esansiyel yağı, hastanedeki hastalarda mide bulantısını azaltmak için kullanılmıştır.

Yağları kullanmanın birçok yolu vardır. Seyahatiniz için taşınabilir bir difüzör satın alabilir ve sadece birkaç damla yağ kullanarak içinize çekebilirsiniz. Uçucu bir yağ şişesinden burna çekmek hareketli bir araçta daha uygun olacaktır.

Papatya Çayı

Papatya, mideyi yatıştırmaya, asitleri azaltmaya ve mide kaslarını gevşetmeye yardımcı olan bir bitkidir. Yolculuğunuza başlamadan önce veya yolculuk sırasında sıcak ya da soğuk papatya çayı içilebilir.

Meyan Kökü Pastilleri

Meyan kökü mide ülseri ağrısını, mide asidi tahrişini yatıştırmak ve sindirime yardımcı olmak için kullanılır. Ayrıca bulantı ve kusmayı önlemek için yardımcı olabilir.

Reçetesiz ve Reçeteli İlaçlar

Bu  önlemler işe yaramazsa, eczanede veya doktor reçetesinde başka seçenekler de vardır.

Anti-Histaminikler

Tripenhidrinat, Difenhidramin veya Meclizin içeren ilaçları, yolculuktan 30 ila 60 dakika önce ve yolculuk sırasında her 6 saate kadar almayı deneyebilirsiniz. Bu ilaçları mutlaka doktorunuza danışarak almalısınız.

Antihistaminikler uyku hali yaparlar. Dikkat gerektiren bir iş yapacaksanız meclizin diğer seçeneklerden daha az yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Skopolamin

Skopolamin, bir hap veya cilt yaması halinde kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Kulağın arkasına uygulanan her yama, 3 güne kadar rahatlama sağlayabilir. Ağız kuruluğu gibi olası yan etkileri vardır.

Glokom veya diğer sağlık sorunları olan kişiler bu ilacı doktor kontrolünde kullanmalıdır. Bu ilaç çocuklar için de uygun değildir.

Prometazin

Prometazin, Hareket hastalığını tedavi etmek için kullanılan doktor tarafından yazılan yani reçeteli bir antihistaminik ilaçtır. Beyninizden gelen ve kusmanıza neden olan sinyalleri azaltmaya yardımcı olur.

65 yaşın altındaki yetişkinler için dozaj günde iki kez 25 miligram’dır ve ilk doz seyahatten 30 dakika – 1 saat öncesine kadar alınabilir.

2 ila 17 yaş arası çocuklar günde iki kez 12,5 ila 25 miligram arasında olabilir.

Gelecekteki Semptomları Önlemek İçin Uzun Vadeli Çözümler

Sık sık iş için seyahat eden kişiler ve daha ağır taşıt tutması olanlar, takviye veya bilişsel-davranışçı terapi gibi uzun vadeli çözümleri deneyebilirler.

Vitamin B6

Vitamin B6 (piridoksin) genellikle anksiyete gibi diğer durumların yanı sıra gebelikte bulantı ve kusma’yı tedavi etmek için kullanılır. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, Hareket hastalığına yardımcı olabilir. Yetişkinler için maksimum günlük doz günde 100 mg’dır.

5-HTP + Magnezyum

Bazı Bilim adamları, Beyin’deki düşük Serotonin seviyelerinin, Hareket hastalığı ve Migren ile ilişkili olabileceğine inanmaktadır.

5-Hidroksitriptofan (5-HTP) ve Magnezyum takviyeleri serotonin artışına yardımcı olabilir. Bu takviyeleri tek başına ya da kombinasyon halinde alabilirsiniz ama sadece doktor kontrolünde.

Bu tedavi ile sonuçların görülmesi 2-3 haftayı bulabilir.

Zencefil ve Nane

Zencefil ve Nane‘nin taşıt tutması ve mide bulantısı için kullanımını destekleyen çalışmalar vardır. Zencefil için ortalama dozaj günde bir kez alınan 550 miligramdır. Nane için, ortalama dozaj günde iki kez alınan 350 mg’dır.

Biofeedback Tedavisi

Biofeedback terapisi, hareketler gibi uyaranlara fiziksel tepkilerinizi kontrol etmek için düşüncelerinizi kullanır.
Bunu yapmak için, bir terapist, Kalp veya Solunum hızı gibi şeyleri ölçmek için sensörleri vücudunuzun farklı bölgelerine bağlar. Daha sonra yanıtlarınızı değerlendirir.

Bunun için doktorunuza danışabilir  veya sertifikalı terapistler ile çalışabilirsiniz.

Taşıt Tutması İçin Ne Zaman Doktora Gitmeliyim ?

Normalde hareket durduğunda belirtileriniz azalır ve birazdan kaybolur. Hareket hastalığı uzun süreli komplikasyonlara neden olmaz.

Eğer işiniz sık seyahat gerektiriyorsa veya seyahatlerden önce ağır taşıt tutma potansiyeli sizi endişelendiriyorsa, bir doktora başvurabilirsiniz.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !