Araç Tutmasına Ne İyi Gelir ?

Araç Tutması, Bulantı, Baş dönmesi, Terleme ve Kusma gibi semptomlara neden olabilen bir rahatsızlıktır.

Otomobil, Uçak, Tren veya Gemi gibi herhangi bir seyahat türü ile yavaşça veya aniden oluşabilir. Ufka bakma gibi neredeyse anında yardımcı olabilecek uygulamalar olduğu gibi, bazı vitaminleri almak gibi çözümler de vardır.

Araç Tutmasına Ne İyi Gelir ?

Hareket hastalığını fark ettiğinizde, pozisyonunuzu değiştirmek veya dikkatinizi dağıtmak gibi hızlı eylemler ile belirtiler şiddetli duruma gelmeden önce semptomlarınızı hafifletebilirsiniz.

Aracın Direksiyonuna Geçin

Bir araçta yolcuysanız, mümkünse aracı kendiniz sürmeyi deneyin.

Gittiğiniz Yöne Bakın

Yolculuk sırasında seyahat ettiğiniz yöne bakın. Bir vapurda iseniz, teknenin pruvasına (ön) doğru hareket etmeyi deneyin.

Bazı kişiler ön koltukta oturduklarında semptomları azalır. Bir arabanın arka koltuğundaysanız ön koltuğa geçmeniz faydalı olacaktır.

Gözlerinizi ufukta sabit tutun

Uzaktaki sabit bir cisme odaklanmak başka bir taktiktir. Sürekli ufka bakmayı deneyin.

Pozisyonunuzu Değiştirin

Sizi hangi pozisyonun rahatlattığını deneyerek bulun. Eğer bir arabadaysanız, başınızı koltuk başlığınıza yaslamak, kafa hareketlerinizi azaltarak rahatlatıcı olabilir.

Biraz Hava Alın

Hareket hastalığınızın üstesinden gelmek için bir pencere açın veya dışarı çıkın. Bu mümkün değilse yüzünüze hava üflemek için bir fan kullanabilirsiniz.

Sigara içmeyin çünkü bu belirtileri daha da kötüleştirebilir.

Kraker Yeyin

Tuzlu Kraker gibi hafif bir atıştırmalık yemek, bulantıları hafifletebilir. Diğer iyi atıştırmalık seçenekleri arasında tuzlu fıstık, ekmek, elma ve muz bulunur.

Biraz Su veya Gazlı İçecek İçin

Soğuk su veya gazlı bir içecek, bulantıları frenleyebilir.

Kahve gibi kafeinli içecekleri almayın, bunlar su kaybına katkıda bulunabilir ve bulantıları daha da kötüleştirebilir.

Müzik veya Konuşma ile Dikkat Dağıtın

Zihninizi boşaltmak için radyoyu açın veya konuşun. Bunlar kendinizi daha iyi hissetmek için dikkatinizi dağıtmanızı sağlar.

Ekrana Bakmayın veya Kitap Okumayın

Hareket halindeyken telefonla oynamak, tablete bakmak veya kitap okumak iç kulak ve gözler arasındaki duyusal bağlantıyı bozar.

Hızlı Etkili Doğal İlaçlar

Çeşitli doğal tedaviler de, hareket hastalığına yardımcı olabilir.

Saf Zencefil ve Lavanta yağları gibi bazı kokular yararlı olabilir. Nane esansiyel yağı, hastanedeki hastalarda mide bulantısını azaltmak için kullanılmıştır.

Yolculuğunuza başlamadan önce veya yolculuk sırasında sıcak ya da soğuk papatya çayı içilebilir.

İlaçlar

Bu  önlemler işe yaramazsa, eczanede veya doktor reçetesinde başka seçenekler de vardır.

Anti-Histaminikler

Tripenhidrinat, Difenhidramin veya Meclizin içeren ilaçları, yolculuktan 30 ila 60 dakika önce ve yolculuk sırasında her 6 saate kadar almayı deneyebilirsiniz. Bu ilaçları mutlaka doktorunuza danışarak almalısınız.

Antihistaminikler uyku hali yaparlar. Dikkat gerektiren bir iş yapacaksanız meclizin diğer seçeneklerden daha az yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Prometazin

Prometazin, Hareket hastalığını tedavi etmek için kullanılan doktor tarafından yazılan yani reçeteli bir antihistaminik ilaçtır.

Vitamin B6 (piridoksin)

Genellikle anksiyete gibi diğer durumların yanı sıra gebelikte bulantı ve kusma’yı tedavi etmek için kullanılır.