Are Fat Burners Effective for Weight Loss ?

There are many commercial products such as fat-burning liquids and solids (capsules, tablets, etc.), and it is almost a scramble by the athletes and those who want to lose weight.

Let me talk about some of these fat burners in this article, and consider some plants and foods that burn fat for those who say “I do not give them money, I go oil on my natural path”.

Yağ yakıcı sıvı ve katı (kapsül,tablet..) birçok ticari ürün var ve özellikle sporcular ve kilo vermek isteyenler tarafından adeta kapış kapış alınıyor.

Yağ yakıcılar düzgün kullanıldığında etkili bir kilo verme yardımcısı olabilirler. İlk adım, aşağıda sayacağım 5 potansiyel tuzakdan kaçınmayı öğrenmektir.

Yağlı yakıcılar yağları vücudunuzdan güneşte eriyen dondurma gibi eritebilecek haplar değildir. Sadece birer takviyedirler.

Yağ yakmaya yardımcı olmak için ekstra destek verebilecek maddeler içerirler. Ancak katı bir diyetin ve egzersiz planının yerini alamazlar.

Yağ yakıcılar ile yalnızca yağ hücreleri küçültülmeye çalışılır, yağları daha verimli bir şekilde azaltmaya yardımcı olabilir.

Bazı insanlar yağ yakıcılarındaki belirli katkı maddelerine daha iyi tepki verirler, bu nedenle bir kişi için en iyi sonuç diğerine mutlaka aynı iyi sonucu vermeyebilir.

Birkaç hafta sonra, umduğunuz sonuçları görmediğinizi fark ederseniz bunun yerine farklı bir ürün kullanmayı düşünün.

Özetle bir yağ kaybı diyetine sadık kalırsanız ve plan uygularsanız, yağ kaybı beklentilerinizi yazın (gerçekçi olmayı unutmayın!), yönergelere göre bir yağ yakıcı alın, uyarıcıları fazla aşmayın ve ilerlemenizi ölçün.

En Meşhur Yağ Yakıcılar

Yağ kaybına yardımcı olmak için araştırmalar tarafından desteklenen, yağ yakıcıların en yaygın maddelerinden bazılarına biraz göz atalım.

CLA

Konjuge Linoleik Asit’in kısaltılmış hali, CLA, aslında et kaynaklarında, özellikle çimle beslenen ineklerde bulunan çoklu doymamış bir yağdır.

CLA dünyadaki en çok çalışılan maddelerden biridir ve birçok araştırmacı yağ kaybı özelliklerine sahip olduğunu bulmuştur.

Yeşil çay

Yeşil çayın, özellikle egzersizle eşleştirildiğinde, yağ yakma özellikleri ile bilinmektedir. Ayrıca, kanserle savaşan antioksidanların mükemmel bir kaynağı olup, inanılmaz derecede sağlıklı bir besindir.

Karabiber

Yakın tarihli araştırmalar, karabiberlerin bireylerin zayıf kalmasına yardımcı olarak yeni yağ hücrelerinin gelişimini azaltabileceğini bulmuştur.

L-Karnitin

L-Karnitin bir aminoasittir ve vücudun enerji kaynağı olarak  yağ kullanmasına yardımcı olduğu ve muhtemelen egzersiz performansını arttırdığı keşfedilmiştir.

Yeşil Kahve çekirdeği

Yeşil kahve çekirdeği özütü, en popüler kilo kaybı takviyelerinden biridir.

Ayrıca yeşil çay gibi antioksidan kaynağıdır. Klorojenik asit, yeşil kahve çekirdeğinde bulunan kilo verme etkisini veren madde olup, kahve ekstraktının en az % 50’sinin klorojenik asit olduğundan emin olun.

Thermodiamin

Termodiamin, Çin’de bulunan egzotik bir meyveden gelir ve daha fazla kalori yakmak için vücudun termal sıcaklığını artırabilir.

Aynı zamanda iştah kesici olarak da işlev görür.

Garcinia Kamboçya Özü

Tropik bir meyveden üretilen bulunan bu kilo kaybı takviyesi, geçen yıl giderek daha popüler hale geldi. Birçok çalışma  kilo kaybı üzerinde yalnızca ılımlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Kafein

Kafein, uyarıcı olarak görev yapar ve vücuttaki epinefrin ve norepinefrin düzeyini arttırır.

Bu “uçuş veya kavga” hormonları aynı zamanda yağ asitlerinin parçalanmasını ve kan dolaşımına salınmasını sağlayarak onları yakıt kaynağı olarak kullanılabilir kılmaktadır.

Kafein hafif bir iştah kesici olarak da işlev görür.

Yağ yakıcılar nasıl çalışır ?

Yağ yakıcılar, uyarıcı etkisiyle, yağ depolarından kan dolaşımına yağ hareketi sinyali veren hormonlar olan epinefrin ve norepinefrinin salınmasına neden olur.

Yağ kan dolaşımına girdikten sonra sihirli bir şekilde kaybolmaz. Eğer dışarı çıkıp bir enerji ihtiyacı yaratmıyorsanız, yani egzersiz yapmıyorsanız kan dolaşımına salınan yağ tekrar yağ olarak depolanır.

Sağlıklı bir diyet ve yağ yakıcı ile düzenli egzersiz yapmalısınız.

Yağ yakıcılar ayrıca doğal bir iştah bastırıcı ve vücutta artan termojenez sağlayarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu etkilerin her ikisi de, teknik olarak kilo kaybına dönüşen bir kalori açığı yaratmanıza yardımcı olur.

Yağ yakıcılar güvenli mi ?

Kafein gibi uyarıcılara herhangi bir hassasiyetiniz yoksa veya herhangi bir bileşene alerjiniz yoksa (bu pek olası değildir), çoğu  güvenlidir, ancak akılda tutulması gereken birkaç önemli husus vardır.

Yalnızca  söyledikleri gibi kullanın.

Önerilen kullanımdan daha fazlasını almak, size daha hızlı sonuç vermez. Daima talimatları okuyun ve talimatlara uygun şekilde alın!

Sürekli almayın.

Yağ yakıcıların uzun vadede alınması gerekmez. Çoğunun uyarıcı benzeri etkileri olduğundan, vücudunuz onları daha az etkili hale getirir.

Yine, çoğu yağ brülöründe kafein veya diğer uyarıcılar bulunur; bu nedenle düzenli bir kahve içicisi iseniz günde bir kerede çok fazla kafein almayacağınızdan veya toplamda fazla olmamasından emin olun.

Her gün 400 mg’dan fazla kafein almanız tavsiye edilmez.

Araştırma yapın, tehlikeli madde içerenleri almamaya bakın.

Yağ brülörlerinin birçoğu doğal ve güvenli olmasına rağmen, kesinlikle kaçınılması gerekn maddeler vardır: fenolftalein, sibutramin, Clenbuterol, Emagrece Sim bu tehlikeli içerik maddelerinden birkaçıdır.

Doğal Yağ Yakıcı Gıdalar

Kilo vermek için akıllıca hareketler yapmakta olduğunuzu düşünüyorsanız, aşağıda sayacağım gıdaları da tüketmeniz gerekir.

Fermente Gıdalar

Soya fasülyesi ve lahana turşusu gibi fermente gıdalar, probiyotikler, bağışıklığı artırmaya yardımcı olan, bağırsak işlevini düzenleyen ve gazı engelleyen yardımcı bakteriler içerir.

Yoğurt, şalgam suyu ve kefir de probiyotik faydalar sağlayabilir.

Yulaf

Yulafın prebiyotikleri, halihazırda barsakta yaşayan iyi bakterileri besler ve çoğalmasına yardımcı olur.

Fındık

Badem, fıstık, ceviz, antep fıstığı gibi kuruyemişler, tekli doymamış yağlardan ziyade, tahıl esaslı muadillerinden daha kalp-sağlıklı dostu ve daha doyurucu gıdalardır.

Meyveler

Meyveler lif, element ve antioksidanlarla doludur. Tatlı yerine meyve tüketin.

Zeytin yağı

Ekstra sızma zeytinyağı gibi bitki bazlı yağlar doygunluk hissi verir ve genel olarak incelmenize yardımcı olur. Yağda kızartılmış gıdaları tüketmemeye bakın.

Yumurta

Yüksek proteinli kahvaltılar, özellikle yumurta içeren kahvaltılar, kilo vermeye ve bu süreçte göbek yağının azalmasına fayda sağlar.

Salatalara, kavurma ve sotelere yumurta ekleyin. Her kahvaltıda en az bir yumurta tüketin.

Fasulye ve mercimek

Bakliyat – kuru fasulye, mercimek, nohut ve bezelye bol lif ve bitki bazlı protein, ayrıca mineraller ve B vitaminleri ile doludurlar.

Genel olarak bakliyat, sinir ve kas sistemlerine yardım ederek, barsağı çalıştırarak zayıflamanıza yardımcı olur.

Balık

Sağlıklı protein söz konusu olduğunda, özellikle somon balığı, ton balığı ve sardalya gibi balıkları bol tüketmeye bakın.

Bunlar, önemli omega-3s ve yağsız protein ile doludurlar, kilo vermeye yardımcı olurlar.

Yapraklı yeşillikler

Yapraklı yeşillikler ve karnabahar, bol bitki esaslı omega-3s ve potasyum içerir. Lifleri de boldur.

Avokado

Düzenli avokado yiyenlerde bel çevresi ve VKİ’nin azaldığını gösteren çalışmalar var. Tekli doymamış yağlar iştahı da baskılar, kalp açısından da sağlıklıdır.

Muz

Potasyum ve magnezyum deposu olan muz şişkinliği engeller, bağırsağı çalıştırır.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz prebiyotik bir sebze olarak, çorbalar, makarnalar ve omletlere katılır veya bir garnitür olarak servis edilir.

Salatalar

Mantarlar, havuçlar, domatesler ve salatalıklar, yüksek su içeriğinden dolayı sulu kalmanıza yardımcı olur. Bu ekstra su fazla tuzun neden olduğu sıvı tutulmasını engeller.

Yoğurdun Faydaları

Yoğurt, kilo kontrolü ve kilo verme çabasında diğer süt ürünlerine karşı spesifik ve benzersiz faydalar göstermiştir. 2008’de “American Journal of Clinical Nutrition” da yayınlanan bir araştırmada, Fransız araştırmacılar, daha yüksek bir yoğurt tüketimiyle, toplam vücut ağırlığında azalmanın daha fazla ve bel çevresindeki düşüşün daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Diğer çalışmalar, yoğurtun bazı gastrointestinal rahatsızlıkları iyileştirme ve hafifletmede benzersiz kabiliyete sahip olduğunu göstermiştir.

Birçok süt ürünü nispeten yüksek doymuş yağ ve bazı trans yağları içerdiğinden, Harvard Halk Sağlığı Yüksek Kurumu, sağlıklı beslenmek için süt tüketimini sınırlandırmayı öneriyor.

Sarımsak

Bu sebze tam bir element, lif, probiyotik kaynağıdır. Cacıklarda ihmal etmeyin, mümkünse çiğ tüketmeye bakın.

Kilo Vermeye Yardımcı Bitkiler ve Baharatlar

Otlar ve baharatlar, fazladan kalori, şeker, sodyum ya da başka önemsiz şey olmaksızın yiyeceklere lezzet katmanın en iyi yoludur – bu da kilo vermeye çalışırken çok önemlidir.

Araştırmalar, yediğiniz şeyin tadını sevmiyorsanız, ne kadar disiplinli olursanız olun, diyet yapma şansınızın çok daha azlduğunu gösteriyor.

Otlar ve baharatlar yiyeceklere önemli miktarda lezzet katar ve böylece de diyet yapma şansınızı artırır.

Dahası, birçok şifalı ot ve baharat  metabolizmayı artırabilir ve vücudunuzun daha hızlı bir şekilde yağ yakmasına yardımcı olur.

Zerdeçal

Parlak renkte sarı baharat, vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olabilir. Curcumin (zerdeçekteki aktif madde) bunu sağlar.

Zerdeçal vücut ısısını arttırır, bu da metabolizmayı hızlandırabilir.

Çorba veya güveçlere zerdeçal eklemeyi veya kavrulmuş sebzeler veya fındık üzerine serpiştirmeyi deneyin.

Tarçın

Bu klasik baharatın şekeri dengelediği, iştahı azalttığı ve daha uzun süre doygun hissetmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Yulaf ezmesinde zaten  tarçın serpiliyor, çaya ve kahveye katılabilir. Tarçın, aynı zamanda lezzetli baharat ovuşmalarına ve et için marine etkilere büyük katkıda bulunur.

Arnavut biberi

Vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olur. Aslında, baharatın gıdaya eklenmesi yemek başına 100 kaloriyi yakmanıza yardımcı olabilir.

Kimyon

Az miktarda kilolu kadınlarda yapılan bir araştırmaya göre, günde bir öğünlerinize sadece bir çay kaşığı eklenmesi, üç kat daha fazla vücut yağın yakılmasına yardımcı olabilir.

Çorbalardan, yahnilerden, soslardan ve dipslerden patates kızartmalarına, turşulara ve diğer pişmiş yemeklere katılabilir.

Zencefil

Tarçın gibi, zencefil kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur, zerdeçal ve karyen gibi  yağ yakıcı veya termojenik özellikleri vardır.

Zencefilleri, kızartılmış patates, pişmiş balık veya meyve salatası veya çay içine rendeleyin.

Karabiber

Zencefilde olduğu gibi, karabiber de çok yağ yakan özelliklere sahiptir. İlk etapta kilo almanın önlenmesine yardımcı olabilecek yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engelleyeceğini gösterildi.

Henüz yapmadıysanız, yediğiniz şeyin hemen hepsine karabiber eklemeye çalışın – geleneksel olarak yoğurt, süzme peynir ve yulaf ezmesi gibi tatlandırılmış gıdalarda harikadır.

Kakule

Kakule termojenik baharatlardan bir diğeri, vücut ısısını ve metabolizmasını artırmaya yardımcı olduğu anlamına gelir.

Hint mutfağında favori olan kakule, fırınlanmış gıdalar, kahve veya kuzu eti etlerine eklemeyi deneyebilirsiniz.

Hindiba

Demir, potasyum gibi mineraller ile birlikte A, C ve E gibi vitamin deposudur, şişkinliği azaltmaya yardımcıdır ve bazı kilo verme avantajlarına da sahiptir.

Yazı biraz uzun oldu ama konu da o denli ağır ne yapalım 🙂