At Kestanesi Nelere İyi Gelir, Zararları ve Neden Yenmez ?

At Kestanesi etken maddesi “Aescin” olan yabani bir Kestane türüdür ama özelliği sayesinde birçok Kozmetik ürün, Varis ve Hemoroid‘de uzun yıllardır kullanılıyor.

 

At Kestanesi ilk kez Kanuni Sultan Süleyman döneminde İstanbul’da görülüyor ve buradan Avrupa ülkelerine olan seyahati başlıyor.

At Kestanesi ağacı, verdiği yoğun Oksijen yanında pek çok faydalar da sağlar. Yaz başlarında Beyaz renkte ve salkımlı çiçekler açan At Kestanesi Ağacının yetişmesi ve büyümesi için yoğun gün ışığı gerekir.

3-4 cm çapında olan Meyveleri dikenlidir.

At Kestanesi Nelere İyi Gelir ?

At Kestanesi faydaları içinde sayılabileceklerden ilk akla gelen, Ağrı kesme ve Hücre yenileme özelliğidir.

At Kestanesi cildi erken yaşlanma riskinden korur.

Ayaklardaki küçük çaplı Varislerin giderilmesinde oldukça etkilidir.

At Kestanesi Bitkisinin çiçeklerinden, kabuk ve tohumlarından hazırlanan karışımlar ve Kremler Romatizma hastalıklarının tedavisinde, Toplardamarlardaki Varis genişlemelerinde, Sindirim hastalıklarında ve iyileşmesi uzun süre alan yaralarda yıllardır kullanılmaktadır.

Safra Kesesi hastalıklarına iyi gelir.

At Kestanesi Kremi Göz altı şişliklerini ve Güneş Lekelerini giderir. İltihap giderici özelliği vardır.

At Kestanesinin kabukları, ateş düşürmek için ilaç yapımında kullanılır.

At Kestanesi Meyvesi ile yapılan Krem cilde pürüzsüz, ışıltılı ve canlı bir görünüm kazandırır. Bu Krem Sivilceleri de yok eder.

Kozmetik piyasasında Botox etkisi gösteren vücut bakım ürünleri, Kremler, Losyonlar ve Sıkıştırıcılarda büzücü özelliğinden dolayı At Kestanesi bulunmaktadır.

 

 

At Kestanesi Nasıl Kullanılır ?

At Kestanesi Kremleri büzücü etkisinden dolayı Varis ve Hemoroid (Basur) problemlerinde kullanılır ama tedavi edici ve sonuca götüren özelliğinin olup olmadığı kesin olarak söylenemez.

Ancak At Kestanesi için, Varisin ilerleyen safhalarında şişlik, ağrı, kaşıntı, yanma ve gece krampları gibi şikayetleri en aza indirgemek amacıyla kullanılan doğal yöntemlerin en önemli malzemelerinden biridir denilebilir.

Ancak böyle durumlarda At Kestanesinin ham halini değil, özünü içeren ticari ürünleri kullanmak gerekir.

Varis şikayetlerini azaltmak için Doktorunuzun önerdiği bir Varis Çorabı giymek en etkili çözümdür. Bunun yanı sıra Hekiminizin verdiği çeşitli ilaçları kullanın. At Kestanesi özü içeren Kremleri de kullanabilirsiniz.

At Kestanesi anlık ve geçici çözümler sağlar, Varisin yapısında küçülme, daralma, yok olma yahut tamamen iyileşme gibi bir durum meydana gelmez.

Sonuç olarak At Kestanesi Varis tedavisinde nasıl kullanılır sorusuna yanıt sadece tedaviye destek şeklinde olacaktır.

Hemoroid ve At Kestanesi

At Kestanesi Basur’da nasıl kullanılır sorusunun yanıtı olarak minik bir reçete önerilebilir belki ama Varis problemindeki çözüm gibi bunun da geçici bir çözüm olacağını belirtmekte fayda var.

At Kestanesinin çoğu türü zehirli olduğundan kaynatılıp içilmesinin zehirleyici hatta öldürücü olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple sadece Krem formları kullanılmalıdır.

Gelelim Basit Bir Formüle ;

1 litre suya 10-15 adet At Kestanesi koyun ve 30 dakika boyunca kaynatın.

Bu su ile Hemoroid’li bölgeyi yıkayın, Varis’li bölgeye ise hafifçe masaj yapın.

Kaynattığınız bu suya batırdığınız Pamuğu Varisli veya Hemoroid’li bölgeye koyarak en az 1 saat boyunca bekletmek de geçici süreliğine çözüm sağlayabilir.

Bunların dışında At Kestanesi özünü Tentür, Merhem yada Jel şeklinde cilde sürerek kullanmak mümkündür. Sürmelik bu Tentürleri Aktar ve Eczanelerde temin etmek mümkündür.

At Kestanesi ekstresi formunda hazırlanmış ürünler de vardır. Ama bunları kafanıza göre değil mutlaka Doktor kontrolünde kullanın.

At Kestanesinin Zararları Nelerdir ?

Dozunda, doğru ve yerinde kullanıldığında faydalar sağlayan, hatalı ve yanlış kullanımda ise sağlık açısından zararlı olan At Kestanesi, Hekimin tavsiyesi ve bilgisi olmadan Hamile ve Emziren Kadınlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kan Sulandırıcı ilaçlar kullananların ve Kanama Bozuklukları olanların kullanımda dikkatli olmaları gerekir. Bulantı ve kaşıntıya sebebiyet verebilir.

At Kestanesi fazla dozda kullanıldığında Böbrek hastaları için tehlike arz edebilir.

Ölümcül anlamda zehirli bir Bitki olduğu için Ticari ambalajlarda satılanlar alınmalı, her ağaçtan toplanılan At Kestanesi gelişigüzel kullanılmamalıdır.

At Kestanesi Neden Yenmez ?

At kestanesi tohumu, ağaç kabuğu, çiçek ve yaprağı GÜVENLİ değildir ve yetişkinler veya çocuklar tarafından ağızdan alındığında ölüme bile neden olabilir.

Doğada Ayı, Geyik ve yaban Domuzu güvenli bir şekilde onları tüketebilir ama insanlar için zehirlidir.

Tohumda glikozitler ve saponinler gibi kimyasallar içerir ve bunlar zehirlidir. 

At Kestanesi yine hafif zehirli olan Aescin adlı bir kimyasal içerir ve bu en basitinden kusmaya, en ağırından felce neden olabilir. 

Zehirlenme belirtileri arasında ;

Mide rahatsızlığı

Böbrek sorunları

Kas seğirmesi

Halsizlik

Koordinasyon kaybı

Genişlemiş gözbebeği

Kusma

İshal

Sersemlik ve

Felç sayılabilir.