At Kestanesi Neye Yarar ? & At Kestanesi Neden Yenmez ?

At kestanesi etken maddesi “aescin” olan  yabani bir kestane türüdür ama özelliği sayesinde birçok kozmetik üründe, varis ve hemoroid’de uzun yıllardır kullanılıyor.

 

 

At kestanesi ilk kez  Kanuni Sultan Süleyman döneminde İstanbul’da görülüyor ve buradan Avrupa ülkelerine olan seyahati başlıyor.

At kestanesi ağacı, verdiği yoğun oksijenin yanında pek çok faydalar da sağlar. Yaz başlarında beyaz renkte ve salkımlı çiçekler açan at kestanesi ağacının yetişmesi ve büyümesi için yoğun gün ışığı gerekir. 3-4 cm çapında olan meyveleri dikenlidir.

At kestanesinin faydaları

At kestanesi faydaları içinde sayılabileceklerden ilk akla gelen, at kestanesinin ağrı kesme ve hücre yenileme özelliği oluşudur.

At kestanesi cildi erken yaşlanma riskinden korur.

Ayaklardaki küçük çaplı varislerin giderilmesinde oldukça etkilidir.

At kestanesi bitkisinin çiçeklerinden, kabuklarından ve tohumlarından hazırlanan karışımlar ve kremler romatizma hastalıklarının tedavisinde, toplardamarlardaki varis genişlemelerinde, sindirim hastalıklarında ve iyileşmesi uzun süre alan yaralarda yıllardır kullanılmaktadır.

Safra kesesi hastalıklarına iyi gelir.

At kestanesi kremi gözaltı şişliklerini ve güneş lekelerini giderir. İltihap giderici özelliği vardır.

At kestanesinin kabukları, ateş düşürmek için ilaç yapımında kullanılır.

At kestanesi meyvesi ile yapılan krem cilde pürüzsüz, ışıltılı ve canlı bir görünüm kazandırır. Bu krem sivilceleri de yok eder.

Kozmetik piyasasında botox etkisi gösteren vücut bakım ürünleri, kremler, losyonlar ve sıkıştırıcılarda büzücü özelliğinden dolayı at kestanesi bulunmaktadır.

At Kestanesi Nasıl Kullanılır ?

At kestanesi kremleri büzücü etkisinden dolayı varis ve basur problemlerinde kullanılır ama tedavi edici ve sonuca götüren özelliğinin olup olmadığı kesin olarak söylenemez.

Çeşitli çalışmalarda at kestanesinin varis, basur ve buna benzer problemlerde faydalı olduğu gösterilmiştir ama tamamen tedavi edemez.

Ancak at kestanesi için, varisin ilerleyen safhalarında şişlik, ağrı, kaşıntı, yanma ve gece krampları gibi şikayetleri en aza indirgemek amacıyla kullanılan doğal yöntemlerin en önemli malzemelerinden biridir denilebilir. Ancak böyle durumlarda at kestanesinin ham halini değil, özünü içeren ticari ürünleri kullanmak gerekir.

Varis şikayetlerini azaltmak için doktorunuzun önerdiği bir varis çorabı giymek en etkili çözümdür. Bunun yanı sıra hekiminizin verdiği çeşitli ilaçları kullanın. At kestanesi özü içeren kremleri de kullanabilirsiniz.

At kestanesi anlık ve geçici çözümler sağlar, varisin yapısında küçülme, daralma, yok olma yahut tamamen iyileşme gibi bir durum meydana gelmez.

Sonuç olarak at kestanesi varis tedavisinde nasıl kullanılır sorusuna yanıt sadece tedaviye destek şeklinde olacaktır.

Hemoroid ve At Kestanesi

At kestanesi basurda nasıl kullanılır sorusunun yanıtı olarak minik bir reçete önerilebilir belki ama varis problemindeki çözüm gibi bunun da geçici bir çözüm olacağını belirtmekte fayda var.

At kestanesinin çoğu türü zehirli olduğundan kaynatılıp içilmesinin zehirleyici hatta öldürücü olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple sadece krem formları kullanılmalıdır.

Gelelim basit bir formüle;

1 litre suya 10-15 adet at kestanesi koyun ve 30 dakika boyunca kaynatın. Bu su ile hemoroidli bölgeyi yıkayın, varisli bölgeye ise elde ettiğiniz su ile hafifçe masaj yapın.

Kaynattığınız bu suya batırdığınız pamuğu varisli veya hemoroidli bölgeye koyarak en az 1 saat boyunca bekletmek de geçici süreliğine çözüm sağlayabilir.

Bunların dışında at kestanesi özünü tentür, merhem yahut jel şeklinde cilde sürerek kullanmak mümkündür. Sürmelik bu tentürleri aktarlarda ve eczanelerde temin etmek mümkündür.

Sıklıkla harici olarak kullanılan at kestanesinin kabukları daha çok ateş düşürmek için, tohumları ise romatizmaya karşı tedavi amaçlı kullanılır.

At kestanesi ekstresi formunda hazırlanmış ürünler de vardır. Ama bunları kafanıza göre değil mutlaka doktor kontrolünde kullanın.

At Kestanesinin Zararları

Dozunda, doğru ve yerinde kullanıldığında  faydalar sağlayan, hatalı ve yanlış kullanımda ise sağlık açısından zararlı olan at kestanesi, hekimin tavsiyesi ve bilgisi olmadan hamile ve emziren kadınlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kan sulandırıcı ilaçlar kullananların ve kanama bozuklukları olanların kullanımda dikkatli olmaları gerekir. Bulantı ve kaşıntıya sebebiyet verebilir.

At kestanesi fazla dozda kullanıldığında böbrek hastaları için tehlike arz edebilir.

Ölümcül anlamda zehirli bir bitki olduğu için hazır ambalajlarda satılanlar alınmalı, her ağaçtan toplanılan at kestanesi gelişigüzel kullanılmamalıdır.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: