At Kestanesi’nin Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

At Kestanesi özellikle içerdiği Aescin adlı madde ile kapiller damar duvarını güçlendirir ve bu nedenle özellikle kozmetikte ve Hemoroid kremlerinde kullanılır.

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir ?

At kestanesi ilk kez Osmanlı İmparatorluğu’nun 10. padişahı Kanuni Sultan Süleyman döneminde İstanbul’da görülüyor ve buradan Avrupa ülkelerine olan seyahati başlıyor.

Asırlardır bizim coğrafyamızda gözlere görsel bir şölen sunan At kestanesi ağacı, verdiği yoğun oksijenin yanında pek çok faydalar da sağlar. Çınar ağacına benzeyen görüntüsüyle göz alıcıdır.

At kestanesi faydaları içinde sayılabileceklerden ilk akla gelen, At kestanesinin ağrı kesme ve hücre yenileme özelliği oluşudur.

At kestanesi cildi erken yaşlanma riskinden korur.

Ayaklardaki varisin giderilmesinde de oldukça etkilidir.

At kestanesi bitkisinin çiçeklerinden, kabuklarından ve tohumlarından hazırlanan karışımlar ve kremler romatizma hastalıklarının tedavisinde, toplardamarlardaki varis genişlemelerinde, sindirim hastalıklarında ve iyileşmesi uzun süre alan yaralarda kullanılır.

Safra kesesi hastalıklarına iyi gelir.

At kestanesi gözaltı şişliklerini giderir.

Güneş lekelerini giderir.

İltihap giderici özelliği vardır.

At kestanesinin kabukları, ateş düşürmek için ilaç yapımında kullanılır

At kestanesinin  öksürük kesici özelliği de vardır.

At kestanesi meyvesi ile yapılan krem cilde pürüzsüz, ışıltılı ve canlı bir görünüm kazandırır. Bu krem sivilceleri de yok eder.

Kozmetik piyasasında Botox etkisi gösteren vücut bakım ürünleri, kremler, losyonlar ve sıkıştırıcılarda büzücü özelliğinden dolayı At kestanesi bulunmaktadır.

At Kestanesi Nasıl Kullanılır ?

At kestanesi Varisin ilerleyen safhalarında görülen şişlik, ağrı, kaşıntı, yanma ve gece krampları gibi şikayetleri en aza indirgemek amacıyla kullanılan doğal yöntemlerin en önemli malzemelerinden biridir. Ancak böyle durumlarda At kestanesinin ham halini değil, özünü içeren ürünleri kullanmak gerekir.

Varis şikayetlerini azaltmak için Doktorun önerdiği bir varis çorabı giymek en etkili çözümdür. Bunun yanı sıra Doktorunuz tarafından verilmişse analjezik, antibiyotik ve At kestanesi özü içeren kremlerden kullanabilirsiniz.

At kestanesi anlık ve geçici çözümler sağlar. Varisin yapısında küçülme, daralma, yok olma yahut tamamen iyileşme gibi bir durum meydana gelmez.

Sonuç olarak At kestanesi varis tedavisinde nasıl kullanılır sorusuna yanıt olarak geçici çözümler şeklinde denilebilir.

At Kestanesi Basurda Nasıl Kullanılır ?

Varis problemindeki çözüm gibi bunun da geçici bir çözüm olacağını belirtmekte fayda var.

100 gram suya 4-5 gram ağırlığında Kestane konularak kaynatılır, süzülür ve günde 3 sefer içilir.

Yahut At kestanesini toz haline getirerek günde 3-4 sefer bir kahve kaşığı olacak şekilde su ile yutulur.

Ancak hayati bir hususu da belirtmekte fayda var ki, At kestanesinin çoğu türü zehirli olduğundan kaynatılıp içilmesinin zehirleyici hatta öldürücü etki yaratabildiği de belirtilmekte. Bu sebeple mümkün olduğunca dahili olarak kullanılmamalıdır.

Varis ve Basur için bir Formül :

1 litre suya 10-15 adet At kestanesi koyun ve 30 dakika boyunca kaynatın.

Bu su ile Hemoroidli bölgeyi yıkayın, Varisli bölgeye ise elde ettiğiniz su ile hafifçe masaj yapın.

Kaynattığınız bu suya batırdığınız pamuğu Varisli veya Hemoroidli bölgeye koyarak en az 1 saat boyunca bekletmek de geçici süreliğine çözüm sağlayabilir.

Bunların dışında At kestanesi özünü tentür, merhem yahut jel şeklinde cilde sürerek kullanmak mümkündür. Sürmelik bu tentürleri aktarlarda, ilaç ve hap şeklindeki tabletleri ise eczanelerden temin etmek mümkündür.

At Kestanesi Jel Krem

Sıklıkla harici olarak kullanılan At kestanesinin kabukları daha çok ateş düşürmek için, tohumları ise Romatizmaya karşı tedavi amaçlı kullanılır.

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi krem ve jelleri ise varis, cilt güzelliği için kullanılabilir.

 

At Kestanesi Masaj Jeli

 

At Kestanesinin Zararları Nelerdir ?

Dozunda, doğru ve yerinde kullanıldığında müthiş faydalar sağlayan, hatalı ve yanlış kullanımda ise sağlık açısından zararlı olan at kestanesi, hekimin tavsiyesi ve bilgisi olmadan hamile ve emziren kadınlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kan sulandırıcı ilaçlar kullananların ve kanama bozuklukları olanların kullanımda dikkatli olmaları gerekir.

Bulantı ve kaşıntıya sebebiyet verebilir.

At kestanesi fazla dozda kullanıldığında Böbrek hastaları için tehlike arz edebilir.

Ölümcül anlamda zehirli bir bitki olduğu için hazır ambalajlarda satılanlara rağbet etmeli, her ağaçtan toplanılan At kestanesi gelişigüzel kullanılmamalıdır.