Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir, Ne Yapmalı ?

Baş Dönmesi (Vertigo) hemen hepimizde hayatımızda bir dönem oluşmuş ve bazı kişilerde sürekli rahatsızlık yaratabilen, genellikle Benign yani iyi huylu bir durumdur.

Çoğunlukla kısa süren hastalıklara veya durumlara bağlı olsa da araştırılması gerekir.

Vertigoların düzelmesi ise birkaç saat, hatta günleri bulabilmektedir.

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Baş dönmesinin birçok farklı nedeni vardır.

Vertigo, nedenin periferik veya merkezi olup olmadığına göre tanımlanabilir.

Periferik Vertigo

İç Kulakta bir sorundan kaynaklanır.

Santral Vertigo

Başlıca nedenleri Beyin veya Omurilik sorunlarıdır.

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV)

Sık görülen bir Baş dönmesi nedenidir. Bunda İç Kulak iltihaplanabilir veya normal olarak bulunan küçük kristaller veya taşlar yerlerinden çıkabilir. Bu da Vertigoya neden olur.

Genel nüfusun % 2 – 3’ünde BPPV gelişme riski vardır. Yaşlı Kadınlarda BPPV gelişme riski biraz daha yüksek gibi görünmektedir.

Başın veya yatakta dönmek gibi vücudun çeşitli hareketleri semptomları kötüleştirebilir. Birçok kişi de Mide bulantısı veya Kusma da görülür.

Fiziksel muayenede genellikle Nistagmus adı verilen anormal Göz hareketleri saptanır.

Dengesizlik birkaç günden uzun sürerse veya Vertigoya bir tarafın zayıflığı veya inkoordinasyonu eşlik ediyorsa Doktora başvurulmalıdır.

Meniere Hastalığı

Vertigo nedenlerindendir ve sık görülür. Sıvı birikimi ile İşitme kaybı, Vertigo ve Kulak çınlaması olur.

Baş yaralanmaları

Kusma ilaçları

Hipertansiyon ilaçları

Antidepresanlar 

Aspirin

Hipertansiyon

Kalp hastalıkları

Diyabet

Sigara

Alkol alımı da Baş dönmesine neden olabilir.

Baş Dönmesinin Nedeni Nasıl Anlaşılır ?

Baş dönmesi için bir değerlendirme sırasında, olayların ve semptomların tam bir geçmişi ele alınır. Bu, alınmış olan ilaçları, yeni hastalıkları ve varsa önceki tıbbi problemleri içerir.

Öyküden sonra fizik muayene yapılır. Tam bir Nörolojik muayene gerektirir.

Özellikle KBB ve Nöroloji uzmanları çeşitli testler, muayeneler ve gerekli görürlerse görüntüleme testleri ile tanı koymaya çalışırlar.

Baş Dönmesi Tedavisinde Ev İlaçları Etkili midir ?

Vertigo tedavisi için birkaç öneri bulunsa da, bunların çoğu etkisizdir. Birçok Vertigo olgusu, birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir.

Baş Dönmesi Tehlikeli mi ?

Periferik Vertigo hastalarının yani İç Kulak nedenli Baş dönmelerinin çoğunda tedavi ile önemli derecede rahatlama sağlanır.

BPPV vakalarında Epley Manevralarının etkilenen hastaların % 90 kadarına fayda sağlayabileceği öne sürülmüştür. BPPV hastalığında Vertigo genelde birkaç günün ötesinde devam etmez.

Baş Dönmesinde Ne Yapmalı ?

Baş dönmesi uzun sürüyorsa, Beynin, Omuriliğin veya İç Kulakta yatan herhangi bir yapısal problemin değerlendirilmesi gerekebilir.

Baş dönmeniz olduğunda ve özellikle de sürekli oluyor veya ağırsa ilk önce bir KBB uzmanına muayene olun. Kendi branşında sorun bulamazsa gerekirse Nöroloji’ye sevk edecektir.