Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir, Ne Yapmalı ?

Baş Dönmesi (Vertigo) hemen hepimizde hayatımızda bir dönem oluşmuş ve bazı kişilerde sürekli rahatsızlık yaratabilen, genellikle Benign yani iyi huylu ve kısa süren hastalıklara veya durumlara bağlı olsa da araştırılması gereken dönme, sallanma ve düşme hissi‘dir.

Çoğu çocuğun eğlence amaçlı bir süre dönerek Baş dönmesi hissi yaratmaya çalışması ile oluşan indüklenen Vertigo  birkaç dakika sürer ve daha sonra kaybolur.

Bunun haricinde olan Vertigoların yani kendiliğinden veya bir yaralanma sonucu ortaya çıkanların düzelmesi ise birkaç saat,hatta günleri bulabilmektedir.

Ses Nasıl Oluşur ?

Ses dalgaları Kulak Zarına gelene kadar Dış Kulak Kanalından geçer. Buradan ses, İç Kulak yoluyla üç küçük kemik – İncus, Malleus ve Stapes aracılığıyla – Koklea’ya ve nihayet Vestibüler sinire iletilir ve bu da sinyali Beyne taşır, titreşimler haline dönüşür.

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Baş dönmesinin birçok farklı nedeni vardır.

Vertigo, nedenin periferik veya merkezi olup olmadığına göre tanımlanabilir.

Periferik Vertigo, İç Kulakta bir sorundan kaynaklanırken, Santral Vertigo’nun başlıca nedenleri Beyin veya Omurilik sorunlarıdır.

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) adı verilen ve sık görülen bir Baş dönmesi nedeni daha vardır. Bunda İç Kulak iltihaplanabilir veya normal olarak bulunan küçük kristaller veya taşlar yerlerinden çıkabilir. Bu da semisirküler kanallardaki küçük Saç hücrelerinde tahrişe neden olur ve Vertigoya neden olur.

Genel nüfusun % 2 – 3’ünde BPPV gelişme riski vardır. Yaşlı Kadınlarda BPPV gelişme riski biraz daha yüksek gibi görünmektedir.

Başın veya yatakta dönmek gibi vücudun çeşitli hareketleri semptomları kötüleştirebilir. Birçok kişi de Mide bulantısı veya Kusma da görülür.

Fiziksel muayenede genellikle Nistagmus adı verilen anormal Göz hareketleri saptanır.

Dengesizlik birkaç günden uzun sürerse veya Vertigoya bir tarafın zayıflığı veya inkoordinasyonu eşlik ediyorsa Doktora başvurulmalıdır.

Meniere Hastalığı da Vertigo nedenlerindendir ve sıktır. Sıvı birikimi ile İşitme kaybı, Vertigo ve Kulak çınlaması olur.

Baş Dönmesi için Risk Faktörleri Nelerdir ?

Baş yaralanmaları Vertigo gelişme riskini artırabilir.

Kusma ilaçları

Hipertansiyon ilaçları

Antidepresanlar ve hatta

Aspirin gibi farklı ilaçlar da baş dönmesi yapabilir.

İnme riskinizi artıracak herhangi bir şey (Hipertansiyon, Kalp hastalığı, Diyabet ve Sigara) Vertigo gelişme riskinizi de artırabilir.

Bazı insanlar için Alkol alımı da Baş dönmesine neden olabilir.

Vertigo Nasıl Teşhis Edilir ?

Baş dönmesi için bir değerlendirme sırasında, olayların ve semptomların tam bir geçmişi ele alınır. Bu, alınmış olan ilaçları, yeni hastalıkları ve varsa önceki tıbbi problemleri içerir.

Öyküden sonra fizik muayene yapılır. Tam bir Nörolojik muayene gerektirir.

Özellikle KBB ve Nöroloji uzmanları çeşitli testler, muayeneler ve gerekli görürlerse görüntüleme testleri ile tanı koymaya çalışırlar.

Vertigo Tedavisinde Ev İlaçları Etkili midir ?

Vertigo tedavisi için birkaç öneri bulunsa da, bunların çoğu etkisizdir. Birçok Vertigo olgusu, birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir.

Vestibüler Rehabilitasyon Egzersizleri (Cawthorne Head Egzersizleri) veya Modifiye Epley manevralarının hastalar tarafından düzenli olarak yapılması Vertigoda belirgin iyileşme sağlayabilir.

Vertigo Önlenebilir mi ?

İnme risk faktörlerini kontrol etmek, merkezi Vertigo gelişme riskini azaltabilir. Bunlar Kan basıncı, Kolesterol, Kilo ve Glukoz düzeylerinin optimum aralıklarda olmasını sağlamaktır.

Meniere Hastalığında Baş dönmesi semptomlarını azaltmak için Tuz alımını kontrol etmek faydalı olabilir.

Periferik vertigo tanısı konmuşsa, rutin Vestibüler Rehabilitasyon Egzersizleri yapılması, tekrarlayan atakların önlenmesine yardımcı olabilir.

Çoğu Vertigo vakası kendiliğinden ortaya çıktığı için kimin risk altında olduğunu tahmin etmek zordur. Bu nedenle, tamamen önleme mümkün olmayabilir.

Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzının muhafaza edilmesi bu durumun yaşanma riskini azaltacaktır.

Baş Dönmesi Prognoz’u Nasıl yani Tehlikeli mi ?

Bu Prognoz lafı Halkımız tarafından çok karıştırılır. Size kısaca gidişat olarak çevirelim yani “bundan sonrası ne olur, iyileşir mi iyileşmez mi, sakat mı bırakır, ne kadar sürer, Kanserleşir mi ? vs herşeyi anlatır bu terim.

Periferik Vertigo hastalarının çoğunda tedavi ile önemli derecede rahatlama sağlanır.

BPPV vakalarında Epley Manevralarının etkilenen hastaların % 90 kadarına fayda sağlayabileceği öne sürülmüştür. BPPV nüksünün, ilk yılda % 15’den fazla olmasına rağmen, Vertigo birkaç günün ötesinde genelde devam etmez.

Baş dönmesi devam ettiğinde, Beynin, Spinal kanalın veya İç Kulakta yatan herhangi bir yapısal problemin değerlendirilmesi gerekebilir.

Kısaca Baş dönmeniz olduğunda ve özellikle de sürekli oluyor veya ağırsa ilk önce bir KBB uzmanına muayene olun. Kendi branşında sorun bulamazsa gerekirse Nöroloji’ye sevk edecektir.

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: