Beta-2 Glikoprotein IgG ve IgM Testi Nedir, Neden Yapılır ?

Beta-2 Glikoprotein 1 genellikle arteriyel veya venöz trombozis ve nonbakteriyel trombotik endokardit gibi kardiyovasküler hastalıklar, tekrarlayan düşükler, livido retikülaris veya piyoderma gangrenozum gibi dolaşım bozukluğu sonucu oluşan cilt hastalıkları, başta sistemik lupus eritematozus olmak üzere sistemik romatizmal hastalıklar, trombositopeni ve hemolitik anemi gibi hematolojik hastalıkların tanısında istenir.

Beta-2 glikoprotein 1, hepatositler, endotel hücreleri ve trofoblast hücreleri tarafından sentezlenen bir proteindir. Beta-2 glikoprotein 1’in membranlarda bulunan fosfolipitlerle yaptıkları kompleksler, antifosfolipit antikorlarının hedefini teşkil eder.

Beta-2 glikoprotein 1’e karşı antikor testi sonucunun pozitif bulunması, antifosfolipit sendromu teşhisi ile ilişkili laboratuvar kriterlerinden birini oluşturur.

Diğer laboratuvar kriterleri, IgG veya IgM sınıfı antikardiyolipin antikorlarının ve lupus antikoagülan varlığıdır.

In vitro koşullarda fosfolipitlerin rol oynadığı koagülasyon testlerinde uzamaya sebep olan fosfolipit antikorlarına “lupus antikoagülan” adı verilir. Ancak lupus antikoagülan etkisi fosfolipit antikorlarının hepsinde bulunmaz.

Her ne kadar bu antikorlar in vitro koşullarda koagülometrik test sonucunun uzamasına sebep olduğu için “antikoagülan” olarak adlandırılıyorsa da, in vivo koşullarda bu antikorlar trombosit aktivasyonunu uyarıcı ve dolayısıyla da tromboz eğilimi artırıcı bir etki meydana getirir.

Antifosfolipit sendromu, hemen hemen bütün organ sistemlerini etkileyen, klinik olarak arteryel veya venöz tromboz veya fetüs kayıpları ile karakterize bir hastalık tablosudur.

Ancak bu teşhisin konulabilmesi için, kardiyolipin ve fosfatidilserin gibi anyonik membran fosfolipitlerine veya bunlarla ilişkili beta-2 glikoprotein 1 gibi plazma proteinlerine yönelik antikorların ya da lupus antikoagülanların varlığının gösterilmesi gerekir.

Tablo, başta sistemik lupus eritematosus olmak üzere çeşitli otoimmun hastalıklardan biri ile birlikte bulunuyorsa “sekonder”, böyle bir hastalık bulunmaksızın tespit edilmişse “primer” antifosfolipit sendromu olarak adlandırılır.

Değerlendirme:

Beta-2 glikoprotein 1 antikorlarının bulunması, antifosfolipit sendromu olasılığını destekleyen laboratuvar kriterlerinden biri olarak kabul edilir.

Antikardiyolipin antikorları ve antifosfatidilserin antikorları, başta sifiliz olmak üzere çeşitli enfeksiyon hastalıklarının mevcudiyetinde yalancı pozitif bulunabilir.

Numune:

Serum.

Referans değer:

Negatif.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Beta-2 Glikoprotein IgG ve IgM Testi Nedir, Neden Yapılır ?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: