Blog Nedir, Blog Yazarak Para Kazanılır mı ?

Web siteleri veya Blog üzerinden para kazanmak, özellikle de bu konulara meraklı kişiler tarafından çok merak edilen ve tabiki de arzu edilen bir durum.

Peki ama “Blog Açarak Para Kazanmak Mümkün mü, Ne Kadar Para Kazanılır ?”

Bu sorunun yanıtını vereceğiz ama önce “Blog Nedir ?” bundan bahsedelim;

Blog, web tabanlı bilgi paylaşım ağıdır, ismini aslında Web-LOG kelimesinden almıştır. Zamanla Web kısmı atılmış ve Blog olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bir çeşit “İnternet Günlüğü” gibi birşeydir, yani kişiler iyi bildikleri, öğrendikleri veya paylaşmak istediği her türlü bilgileri Blog sitelerinde paylaşabilirler.

Peki Blog ile Site’nin Ne Farkı Var ?

Blog da bir internet sitesidir aslında. Ancak farklı bir internet sitesi konseptidir.

Birçok türde internet sitesi olabilir (spor, alışveriş, gezi, haber..), Blog ise genellikle daha kişisel olur, o kişinin paylaşımları ön plandadır ve daha spesifik bir konuda içerikler üretir.

 

Blog Açmak Ücretli mi ?

Hem ücretli, hem de ücretsiz blog açabilirsiniz ama ücretsiz blog’larda çeşitli kısıtlamalar vardır.

Örneğin;

Kendi isminizi  yani alan adınızı direkt olarak kullanamazsınız genelde, (doktorix.com yerine doktorix.blogspot.com gibi yanaşma bir isim olur ve fazla değer görmez.

Google’nin Blog mecrası olan Blogger ile ücretsiz Blog açabilirsiniz ama bu birazdan önereceğimiz WordPresse göre daha amatör bir Blog altyapısıdır. Pek önermiyoruz.

Yerli Blog sitesi olan Blogcu, Blogger ve WordPress’e göre 3 gömlek düşük bir Blog sunsa da alternatif arayanlar kullanabilir, ama biz bunu da önermiyoruz.

Tumblr ise daha çok fotoğrafçı, mimar, sanatçı gibi fotoğraf bazlı görsel Blog açmak isteyenler tarafından kullanılabilir. Bu da ücretsizdir, WordPress’e göre kullanımı kolaydır ama yapabilecekleriniz kısıtlıdır.

WordPress ise Blog açmak için Dünya’da en fazla tercih edilen mecradır.

Zengin ve eklentilerle dolu pratik içeriği ve özgün tasarımları ile WordPress, Blog açmak isteyenler için tek önereceğimiz platform’dur ve ücretsiz’dir.

Bununla beraber kaliteli, teknik destekli ve güvenli bir Blog’um olsun, gönül rahatlığıyla yazıp güncellemeler yapayım diyorsanız iyi bir “WordPress Hosting” (yaklaşık 200-300 TL/yıl arasında değişir) ve ücretli bir “Alan Adı” (yaklaşık 35-55 TL/yıl arasında değişir) almanızı kesinlikle öneririz.

 

 

Gelelim “Blog Açarak Para Kazanılır mı ?” sorusuna;

Cevap : Evet, kazanılır.

Ama paradan anladığınız miktar herkese göre değişir.

Çok köklü ve büyük Blog’lar 1 ayda iyi bir villa veya ferrari alacak kadar para kazanabiliyorken (Huffington Post 2.330.000$,  Mashable  600.000$, SmartPassiveIncome 153.000$..), günlük tekil ziyaretçisi 10.000-12.000 arasında olan Blog’lar ise ayda ortalama 6.00 – 1.000 TL kazanabilmektedir.

Peki Blog’tan Para Kazanmanın Sırrı Ne ?

Pek çok faktör kazanılan parada rol oynar.

En önemlisi “Sitenin Hit’i”dir.

Yani üstte saydığımız siteler ayda milyonlarca ziyaretçiye sahip oldukları için reklam gelirlerinden ciddi para kazanmaktadırlar. Yani kaba tarifle “ne kadar ziyaretçi o kadar köfte”.

“İçeriğin Özgün Olması” da çok önemlidir.

Kopya içerikler Google nezdinde hemen anlaşılır ve aramalarda sizin sitenizi yükseltmez. Oysa kendi yazdığınız, başka yerde olmayan özgün içerikler ile kısa zamanda değer görürsünüz ve yazılarınız hızlıca üst sıralarda listelenir.

“SEO Ayarlarınızın İyi Olması” da önemlidir.

SEO, “arama motorları optimizasyonu” demektir. Bu bilenler için kolay ama bilmeyenler için biraz zor birtakım uygulamaları gerektirir.

Örneğin yüklediğiniz resimlere konu ile ilgili isim vermek, konu ile ilgili yeterli oranda ve uygun anahtar kelime girmek, yazınıza uygun başlık atmak, iç ve dış bağlantı vermek gibi onlarca konu SEO alanına girer ve önemlidir.

SEO için ya blogacmak.com gibi sitelerden hizmet alabilir yada kendiniz SEO öğrenerek bu işi yapabilirsiniz. Tavsiyemiz kendinizin öğrenmesi çünkü her yazıda SEO önemlidir.

Blog’dan Hangi Yöntemle Para Kazanılıyor ?

Birçok farklı yöntem ve teknik var.

Bazı Blog’lar “ürün tanıtımı” yaparak, bazıları “özel reklam” alarak, bazıları ise “tanıtım yazısı” veya “sponsorluk” alarak para kazanıyor.

“Satış ortaklığı” yaparak içinde bulunulan içeriğe göre satışlardan komisyon almak ta kazançlı işlerden biri olabilir. Bunu yapanlar iyi para kazanabilir ama biraz zordur.

Bununla beraber Blog’unuzdan para kazanmanız için “Google Adsense Reklamları” koymanız adeta şarttır.
Şu an için en çok para veren reklamveren google Adsense’dir. Bununla beraber Ezoic.com adlı Adsense partneri bir yurtdışı firma 2019 yılı itibarıyla yayıncılarına neredeyse Adsense kadar ödeme yapmaktadır.

Bu site hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

 

 

Blog Açarak Para Kazanmak İstiyorum, Özetle Ne Yapayım ?

1- Önce hangi alanda yazacağınıza karar verin;

Spor, sanat, gezi, yemek, sağlık, teknoloji veya hobi gibi birçok alanda yazabilirsiniz.

Tavsiyemiz uzmanı olduğunuz yada sevdiğiniz bir alan seçin, böylece hem sıkılmadan ve severek yazarsınız, hem de rakipleriniz az olur.

Örneğin; Her telden yazdığınız bir blog’ta hem ne yazacağınızı zamanla şaşırırsınız, hem de aynı konularda  yazan diğer yüzlerce site size rakip olurken, sadece Bisiklet hobisi üzerine yazan bir Blog’un rakipleri çok daha azdır.

2- İyi bir firmadan “WordPress Hosting” ve “Alan Adı” alın.

3- WordPress’in son sürümünü ücretsiz indirip hostunuza kurun.

Dünya genelindeki bloggerların neredeyse % 60’ının kullandığı Wordpress’i kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

4- Özgün içeriklerde sürekli yazılar yazın.

5- SEO öğrenin ve ona uyumlu içerikler üretin.

Yazdıkça zamanla Google’da üst sıralara çıkacaksınız, sabırlı olun.

6- Yazılarınıza Google Adsense reklam kodlarınızı koyun.

Bu reklamlardan para kazanmaya başlayacaksınız.

7- Blog’unuzun popülaritesi ve ziyaretçi sayısı arttıkça Blog’unuza sponsorluklar, tanıtım yazıları veya özel reklamlar almaya başlayabilirsiniz.

8- Daima sabırlı ve programlı olun.

En azından 2 günde bir içerik üretin (yazı ve görsel) ve başarının sabırla ve emekle geldiğini unutmayın.