Böbrek Taşı Neden ve Nasıl Oluşur, Düşürme Belirtileri ve Taş Analizi

Böbrek Taş Analizi özellikle sürekli tekrarlayan Taş öyküsünde veya çocuklarda Renal Taş hikayesinde ayırıcı tanı için başvurulur.

İdrarda bulunan Oksalat billurlarının meydana getirdiği Böbrek Taşları, Kum Tanesi kadar olabildiği gibi Pinpon Topu büyüklüğünde de olabilir.

Böbrek Taşı Nedir ?

Henüz tamamen anlaşılamamış bazı sebeplerle normal idrarın içeriğinde bulunan özellikle Ürik Asit ve Kalsiyum gibi maddeler kristalleşerek Böbrek içinde Taş olarak adlandırılan yapıları oluştururlar.

Tıbbi adı Nefrolitiazis‘dir.

Oluşan bu Taşlar golf topu kadar büyük olabileceği gibi Kum Tanesi kadar küçükte olabilirler. Düzgün yuvarlak, sivri, asimetrik vs. çeşitli şekillerde olabilirler.

Çoğu Taş Sarı-Kahverengi renklerdedir. Ancak kimyasal bileşimine göre Bronz rengi, Altuni veya Siyah renkli taşlar da olabilir.

Bazı Taşlar hiç belirti vermeden Böbrek’te kalabilirler. Bazıları ise Üreter, Mesane ve Üretra boyunca yer değiştirirler ve idrarla dışarı atılabilirler.

Küçük olan Taşlar herhangi bir belirti vermeden veya çok az bir rahatsızlıkla dışarı atılabilirken daha büyük olan Taşlar çok şiddetli ağrılara sebep olabilirler.

Bazende idrar geçişini önleyebilen tehlikeli tıkanıklıklar oluşturabilirler.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir ?

Ufak taşlar Böbrekten kolaylıkla çıkabilir. Büyükler ise Böbreklerden Mesane’ye giderken şiddetli ağrılara neden olur.

Göğsün yukarı ve ön kısmında, Kaburgaların altında, ani ve kıvrandırıcı ağrı hissedilir.

Terleme ve kusma da görülebilir.

İdrarın rengi bulanık ve bazen kanlı‘dır.

 

Görülme Sıklığı Nedir ?

Oldukça sık görülen bir hastalıktır.

Erkeklerin % 10-15 i, Kadınların ise ortalama % 5 inde görülür.

İlk olarak genellikle 20-30 yaşlarında ortaya çıkar. Özellikle Erkeklerde bir kez Taş oluşmuş erkeklerin 2/3 ünde ortalama 9 yıl içinde Taş tekrarlamaktadır.

Böbrek Taşı Neden ve Nasıl Oluşur ?

Böbrek taşını oluşturan sebepler kesin olarak bilinmemektedir.

Bazı araştırmacılar içilen suyun çok fazla sert (Kalsiyum Sulfat içeriği fazla) veya çok fazla yumuşak (Sodyum Karbonat içeriği fazla) olmasının etki edebileceğini söylemektedirler.

Aşırı Alkol tüketimi, Gut Hastalığı da aşırı Taş oluşumuna sebep olabilir.

Bazı araştırmacılar ise aşırı sıvı kaybına neden olan sıcak iklimlerde Böbrek taşının daha sık rastlandığını, bir başka grup birtakım özel yiyeceklerin Böbrek Taşına neden olduğunu iddia etmektedir.

Genel olarak, vejetaryenlerde Taş oluşma riski düşüktür. Araştırmalar, Et yiyenler yanı sıra, fazla miktarda Meyve ve Sebze yiyenlerde Böbrek Taşı olgularına daha seyrek te olsa rastlandığını ortaya koymuştur.

Kepek takviye ve Beyaz Ekmekten Tam Buğday Ekmeğine geçiş gibi basit bir değişiklik, idrarda Kalsiyum düzeylerinin azalmasına yol açmıştır.

Supersatürasyon Teorisi :

Aşırı doygunluğa bağlı kristalleşme teorisidir. En çok kabul gören teori’dir.

Vücudun susuz kalmasına bağlı olarak idrardaki sıvı oranı ile çözünen katı maddeler arasında dengesizlik oluştuğuna inanılır. Bu nedenle Taş oluşumunu engellemek için çok miktarda Su içilmesi önerilir.

İnhibitörler :

Normal idrar kristalleşmeyi engelleyen inhibitörleri içermektedir. Bir teoriye göre bazı kişilerde bu inhibitörler yeterli görevi yapamamakta, kristalleşmeyi ve dolayısıyla Taş oluşumunu engelleyememektedir.

Böbrek Taşı Tipleri Nelerdir ?

Kalsiyum Taşları

Tüm Böbrek Taşlarının yaklaşık % 70-80 i ya Kalsiyum Oksalat, veya Kalsiyum Fosfat ya da her ikisinin bileşiminden oluşur.

Kalsiyum Diş ve Kemik sağlığında önemli rol oynar ve normal diyette bulunur. Kalsiyumun fazlası idrar yolu ile vücuttan uzaklaştırılır.

Kalsiyum Taşları Hiperkalsiüri’li (idrarda aşırı Kalsiyum bulunması) kişilerde oluşmaktadır.

Kalsiyum Taşı oluşan hastaların % 40’ında sebebi bilinmeyen ailevi geçişli Kalsiyum metabolizması bozukluğu vardır. Ender olarak da Kalsiyum metabolizmasını harekete geçiren Parotiroid Hormonu’nu aşırı miktarlarda üreten Paratiroid Bezi Tümörü sebep olmaktadır.

Furasemid gibi Diüretikler, Kalsiyum bazlı Antasitler ve Steroidler de Hiperkalsiüri’ye neden olabilmektedir.

Aynı zamanda bazı Barsak hastalıkları, A ve D vitamininin çok yüksek miktarlarda alınması, Et, Tavuk, Balık gibi yiyeceklerin aşırı alınması da sebep olabilmektedir.

Diyette B veya C vitamini’nin çok fazla olması ile Kalsiyum Oksalat taşlarının oluşumu arasında bir ilişki kurulmaktadır.

Ürik Asit Taşları

Ürik asit vücutta protein yıkımı sonucu normal olarak oluşur ve idrarla atılır. Ancak bazı kişilerde özellikle erkeklerde Ürik Asit Böbreklerde ve Eklem yerlerinde birikebilir.

Eklemlerde Ürik Asit birikmesi ailevi geçişli olan Gut Hastalığı‘nda görülür. Böbreklerde birikmesi ile de Ürik Asit Taşları oluşur.

Böbrek Taşlarının % 5 – 23 ü (özellikle çoğunlukla erkeklerde olmak üzere) Ürik Asit Taşlarıdır.

Ürik Asit Taşlarında genetik faktörlerin de rol oynadığı öne sürülmektedir.

Yüksek Protein’li (özellikle Et ürünleri) diyet alanlarda Ürik Asit Taşı oluşma olasılığı artmaktadır.

Enfeksiyon Taşları

Tüm Taşların yaklaşık % 20′sini oluştururlar. İdrardaki Üre‘nin Bakteriler tarafından bozulması ile alkalileşen idrarda oluşan Amonyak ve Magnezyum kristalleşmesi Enfeksiyon Taşlarına neden olmaktadır.

Üriner sistem enfeksiyonu geçirmeye daha yatkın olan Kadınlarda Erkeklere oranla daha sık rastlanmaktadır.

Sistin Taşları

Sistin Sinir, Kas ve bazı dokuların yapı taşlarından olan aminoasitlerden biridir.

Ender görülen ailevi bir hastalık olan Sistinüri de Böbrekler de Sistin Taşları oluşur.

Tüm Taşların % 1-2 sini oluşturmaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: