Boğaz Kültürü Testi Nedir, Neden Yapılır, Pozitif ve Negatif Ne Demek ?

Boğaz kültürü özellikle bakteriyel farenjit ve tonsillit gibi bakteriyel üst solunum sistemi enfeksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

İşe giriş taramalarında çok sık istenen testlerdir.

Akut tonsillofarenjit tablolarının yaklaşık % 85-90 kadarı viral etkenler, % 10-15 kadarı bakteriyel etkenler tarafından oluşturulur.

Klinik olarak en büyük öneme sahip bakteriyel etken, A grubu beta hemolitik streptokok, yani Streptococcus pyogenes’tir.

Staphylococcus aureus ve Gramnegatif basiller üst solunum yolu enfeksiyonlarının çok daha küçük bir kısmından sorumludur.

Streptococcus pyogenes, akut üst solunum yolu enfeksiyonu yanında, impetigo ve piyoderma gibi cilt enfeksiyonları yanı sıra, akut romatizmal ateş ve glomerülonefrit gibi nonspüratif komplikasyonlar meydana getirmesi nedeniyle büyük önem taşır.

Rutin boğaz kültürü uygulamalarında besiyeri olarak özellikle koyun kanlı agar kullanılır.

ß hemolitik streptokokların üremesi halinde, üreyen bakterilerin A grubu olup olmaması klinik olarak büyük önem taşır.

Romatizmal ateş ve glomerülonefrit meydana getiren A grubu beta hemolitik streptokok serotiplerinin farklı olduğu belirlenmiştir. Poststreptokoksik glomerülonefrit tablosu akut enfeksiyondan yaklaşık 10 gün, akut romatizmal ateş tablosu ise yaklaşık 20 gün sonra ortaya çıkar.

Yakın zamanlara kadar kültür ortamında üreyen ß hemolitik streptokokların A grubu olup olmadığını belirlemek amacıyla genellikle basitrasine duyarlılık testi kullanıldığı halde, günümüzde çok daha hızlı sonuç veren ve değerlendirme hatalarından kaynaklanabilecek yanılgılardan koruyan A grubu antijen belirleme testlerinden yararlanılması mümkündür.

A grubu ß hemolitik streptokokları, doğrudan doğruya boğaz sürüntüsünden belirlemek amacıyla geliştirilmiş, immunokromatografi tekniği kullanılarak yapılan, ve kısaca “strep test” olarak da adlandırılan antijen testi çok yüksek spesifiteye sahiptir.

Sensitivitesi ise klinik tablonun durumu ile yakından ilgilidir. Belirgin klinik farenjit ve tonsillit tablosu sergileyen hastalarda genellikle yeterince hassas olmakla birlikte hiçbir zaman boğaz kültürünün hassasiyetine ulaşamadığından, sonucu negatif çıkan hastalardan kültür yapılarak sonucun doğrulanması gerekir.

Testin spesifitesinin yeterince yüksek olması nedeniyle, sonucu pozitif çıkan hastalara ayrıca kültür yapılmasına gerek yoktur.

Değerlendirme:

Klinik olarak üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları sergileyen bir hastadan yapılan boğaz kültürü sonucunda, ß hemolitik streptokok ürediğinin ve grup tayini işlemiyle üreyen bakterinin A grubu olduğunun belirlenmesi halinde vakit geçirilmeden antibakteriyel tedaviye başlanır.

Strep test uygulanan hastalarda sonucun pozitif bulunması durumunda ayrıca kültür sonucunun beklenmesine gerek görülmeden tedavi kararı verilebilir.

A grubu ß hemolitik streptokoklar, genellikle penisilin ve türevlerine duyarlı olduğundan, rutin uygulamada antibiyotik duyarlılık testine ihtiyaç duyulmaz.

Ancak penisilin alerjisi gibi bir sebeple başka bir grup antibiyotik kullanılma gereksinimi olması durumunda antibiyogram yapılması talep edilebilir.

Numune:

Boğaz sürüntüsü steril bir swab ile alınarak Stuart transport besiyerinde gönderilir.

Numunenin alınması sırasında, swab’ın tonsillere ve orofarenks’e sürülmesine, dil ile temas etmemesine özen gösterilir.

Numune veren kişinin en az 48 saat öncesine kadar antibiyotik almamış olması gerekir.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: