Botulismus Nedir, Botulizm Zehirlenmesi Belirtileri ?

Botulizm kasların gevşek felcine neden olan ciddi bir hastalıktır. Genelde olaya Botulinum toksini denilen ve Clostridium Botulinum bakterisi tarafından üretilen bir Nörotoksin neden olur.

Clostridium Botulinum’un ürettiği 7 farklı nörotoksin vardır (A-G tipleri) ancak insanlarda ağır felce neden olan en yaygın A, B ve E türüdür.

Botulismus Nedir ?

Kayıtlı Botulizmin tarihi, hastalığın ilk kez Alman sosisiyle ilişkilendirildiği 1735 yılında başlar.

1870’de, Muller ismindeki bir Alman Hekim, Botulizm’in ismini Sosis’in Latince isminden türetti.

Clostridium Botulinum bakterileri ilk kez 1895’de izole edildi ve ürettiği Nörotoksin 1944’de Dr. Edward Schantz tarafından izole edildi.

Botulizm toksini insanlarda bilinen en toksik maddelerden biridir. Toksin biyolojik bir silah olarak değerlendirilirken birçok tıbbi durumu tedavi etmek için de kullanılıyor.

1980’de  Şaşılık tedavisinde kullanıldı ve Botox şaşılık tedavisinde FDA tarafından onaylandı.

Blefarospazm ve Hemifasiyal Spazm’ı engellemektedir. Glabellar çizgilerini (kırışıklıkları ve kaş çatık çizgilerini) tedavi etmek için Botox kullanımı 2002’de FDA tarafından kozmetik iyileştirmeler için onaylandı.

FDA, 2002’den beri birçok ilave kullanım (örneğin, koltuk altı terleme ve kas ağrısı bozuklukları) için onaylamıştır.

Botulizm’in Nedeni Nedir ?

Clostridium Botulinum bakterileri tarafından sentezlenen ve salgılanan nörotoksin, Botulizme neden olur.

Toksin, Asetilkolin salınımını motor sinir uçlarından bloke ederek hastalığa neden olur.

Botulizm için Risk Faktörleri Nelerdir ?

Botulinum geliştirme riski, C. Botulinum bakterilerini ve bunların sporlarının çoğaldığı uygun olmayan şekilde saklanan ve işlenen gıdaları (örneğin evde konserve veya bozuk Konserve) tüketmekle artar.

Bazı Bal preparatları az miktarda bakteri sporu içerebilir. Bal verilirse 1 yaşın altındaki Bebeklere bu yüzden verilmemelidir.

Yaraların dışkı materyali ile kontamine olması da Botulizm riskini artırır.

Kaç Çeşit Botulizm Var ?

Hastalığın edinilme biçimine göre kategorize edilen 3 temel Botulizm türü vardır:

Gıda Kaynaklı Botulizm’i, Botulinum nörotoksini içeren gıdaları yiyerek oluşur.

Yara Botulizm’i, Clostridium Botulinum bakterisi ile enfekte bir yarada nörotoksin üretimi ile olur.

Bebeklerin Botulizm’i, bir Bebeğin Botulinum bakterilerinin sporlarını tüketmesi durumunda oluşur. Bakteriler bağırsaklarda büyür ve nörotoksin salgılarlar.

Botulizm Ne Kadar Ciddi ?

Botulinum nörotokini, bilinen en etkili öldürücü maddelerden biri olarak düşünülür.

1 gram toksin yaklaşık 1 milyon insanı öldürebilir.

Her tür Botulizm ölümcül olabilir ve tıbbi aciller olarak kabul edilir.

 

 

Clostridium Botulinum Ne Tür bir Organizmadır ?

Clostridium Botulinum, tüm Dünya’da yaygın olarak bulunan bir bakteridir. Bakterinin anaerobik olduğu düşünülür; bu, bu organizmaların, düşük oksijen seviyelerinde veya oksijen seviyelerinde yokluğunda en iyi şekilde çoğaldığı anlamına gelir.

Clostridium bakterileri, bakterilerin büyümeyi destekleyen koşullara maruz kalana kadar uyku durumunda kalmalarını sağlayan spor oluşturan Gram Pozitif çubuk şekilli bakterilerdir.

 

 

Botulizm Belirtileri Nelerdir ?

Botulizmin klasik semptomları arasında;

Çift ​​görme

Bulanık görme

Sarkmış göz kapakları

Konuşma bozukluğu

Yutma zorluğu

Kuru ağız

Kas zayıflığı (sarkık bir felce neden olur) vardır.

Klasik semptomlara diğer semptomlar ve işaretler de eşlik edebilir;

İrileşmiş göz bebekleri

Baş dönmesi

Yorgunluk- Kabızlık

Karın rahatsızlığı veya ağrı

Mide bulantısı

Kusma

Nefes darlığı

Yavaş veya olmayan refleksler

Üriner retansiyon

Yüz zayıflığı

Göz kasında güçsüzlük ve

Felç.

Botulizmi olan Bebekler uyuşuk, zayıftır ve  kötü beslenirler, kabız olurlar ve zayıf bir ağlama ve zayıf kas tonu mevcuttur. Kabızlık genellikle ilk belirtidir.

Tedavi edilmezse, bu semptomlar ve bulgular vücudun çeşitli yerlerinde felce neden olur ve sıklıkla kol, bacaklar, gövde ve solunum kaslarının tutulumu ile ölümle sonuçlanabilir.

 

 

Botulizm Belirtileri Ne Zamana Kadar Ortaya Çıkar ?

Gıda kaynaklı Botulizm’de, semptomlar genellikle kontamine olmuş bir gıdayı yemeden 18-36 saat sonra başlar, ancak 6 saat gibi erken bir zamanda veya 10 gün geç olarak da ortaya çıkabilir.

Botulizm Nasıl Teşhis Edilir ?

Hastanın öyküsü ve fizik muayenesi Botulizmi işaret edebilir, ancak bu ipuçları genellikle Botulizmin teşhisi için yeterli değildir.

Beyin felci, Guillain-Barré sendromu (kas felcinin başka bir hastalığı) ve Miyastenia Gravis (aynı zamanda güçsüzlük ve göz kapağının sarkmasına neden olur) gibi diğer hastalıkların belirtileri, Botulizmin semptomlarına benzer görünebilir.

Diğer koşulları ekarte etmek için özel testlere ihtiyaç duyulabilir. Bu testler Beyin taraması, Omurilik sıvısı muayenesi, Sinir iletim testi (Elektromiyografi veya EMG) ve miyasteni gravis için Tensilon testi içerebilir.

Bununla birlikte, Botulizm’den şiddetle şüpheleniliyorsa (örneğin, evde muhafaza edilen aynı gıda kabından yiyen Botulizm semptomları olan birkaç hasta), Fare İnokülasyon Testi için numuneler alınmalı ve hastalar hemen tedavi edilmelidir.

Tanıyı doğrulamak için en doğrudan yol hastanın kanında, serumunda veya dışkıda bulunan Botulinum Nörotoksin’i tanımlamaktır. Bu, hastanın serumunu veya dışkılarını farelerin periton boşluğuna enjekte ederek yapılır.

Dışkı kültürleri, Botulizmi E. coli, Salmonella ve diğer bulaşıcı ajanlardan ayırmada yardımcı olabilir.

Botulizmin Tedavisi Nedir ?

Erken teşhis konulursa, gıda kaynaklı ve yara Botulizmi kan dolaşımındaki nörotoksinin etkisini bloke eden bir Antitoksin ile tedavi edilebilir.

Yaralar, toksin üreten bakterilerin kaynağını çıkarmak için genellikle Cerrahi olarak tedavi edilmelidir.

Bir hastanede iyi bir Destekleyici bakım (intravenöz sıvılar, solunum desteği) tüm Botulizm tiplerinin tedavisinde temel dayanaktır.

Antibiyotikler (yüksek doz IV penisilinler veya diğer antibiyotikler) gıda kaynaklı Botulizm’de kullanılmaz ancak yara Botulizminde kullanılır.

Antitoxin Bebek Botulizm’i tedavisinde düzenli olarak verilmemiştir. Bununla birlikte, artık güvenli ve etkili olduğu düşünülen BabyBIG (IV insan İmmünglobulin) kullanılması önerilmektedir.

Şiddetli Botulizm ile ortaya çıkan solunum yetmezliği ve felci, bir hastanın haftalarca solunum makinesinde (mekanik vantilatör) olmasını gerektirebilir. Birkaç hafta sonra sinirlerdeki aksonlar yeniden oluştuğunda felç yavaşça düzelir.

Botulizm Öldürür mü ?

Tedavi edilmeyen Botulizmin ölüm oranı yaklaşık % 50′dir. Uygun şekilde tedavi edilen Botulizm’i olan hastalar halen yaklaşık % 3-5 arasında bir ölüm oranına sahiptirler.

Bazı hastalar aylar boyu çeşitli derecelerde felç yaşayabilir.

Genel olarak, hastalığın tanısı ve tedavisi ne kadar erken olursa, prognoz o kadar iyi olur. Bununla birlikte, Botulizm’in ilk tanı ve tedavisinden sonra uzun yıllar kronik yorgunluk ve nefes darlığı çekilebilir.

Botulinum Toksin Uygulaması Nedir ?

İlginç bir şekilde, saflaştırılmış ve çok seyreltilmiş Botulinum toksini, anormal kas kontraksiyonlarıyla karakterize edilen durumların tedavisinde kullanılmaktadır.

Tortikolis

Spazmodik Disfori

Akalazya

Şaşılık

Oromandibular Distoni

Servikal Distoni ve

Blefarospazm başlıca kullanım alanlarıdır.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !