Bulgur Kanserden mi Koruyor, Bulgurun Faydaları ve Kalorisi ?

Bulgur Kanserden koruyan, Kalorisi az ve çok faydalı bir besindir.

Çin kaynaklarında bulunan bir belgeye göre MÖ 2800‘de Çin İmparatoru Shen Nung, Bulgurun ana maddesi olan Buğdayı; Pirinç, Darı, Arpa ve Soya fasulyesiyle birlikte 5 kutsal Bitkiden biri olarak belirlemiştir.

Dünya’da ilk işlenen gıda maddelerinden biri olan Bulgur’u, meşhur Moğol imparatoru Cengiz Han savaşlarda ordu erzakları arasında bulundurmuştur.

Buğdayın kaynatılması, kurutulup kabuğunun soyulması ve değirmende öğütülmesiyle elde edilir. Gelelim ucuz olduğundan mı bilinmez ülkemizde Anadolu mutfağı dışında çok da fazla itibar görmeyen Bulgurun faydalarına.

Bulgur’un Faydaları Nelerdir ?

 

Karbonhidrat değeri düşük, protein değeri yüksektir. Bunun dışında B1, B6 vitaminleri ve Niasin’den zengindir.

Bulgurda bulunan lifler, içerisinde bulunan selüloz, pektin  gibi yapılarla vücutta dengeleyici etki gösterir. Suda çözünebilen lifler, kan Şekerini kontrol ederek Kolesterol’ü düşürücü etki gösterir.

Bol miktarda Bulgur yiyen kişilerde Betain miktarının arttığı ve Homosistein miktarının ciddi oranda düştüğü saptanmıştır.

Homosistein Diyabet, Kalp hastalıkları, Alzheimer Demansı ve Kemik erimesi gibi onlarca inflamatuvar hastalıkların patojenitesinde rol oynayan bir maddedir. Böylece Bulgur bu hastalıklardan da koruma sağlar.

Anne karnındaki Bebeğin zeka ve sinir sistemi gelişimini sağlar. Bir kap Bulgur vücudun günlük ihtiyacının % 55.5’i Manganez içerir.

Manganez Kemik ve bazı organlarda eser olarak bulunan bir mineraldir ve normal Beyin, Sinir ve Kemik dokusu gelişimi ve Pıhtılaşma için gereklidir.

Bir kap Bulgurda vücudun ihtiyacının % 14.6’sı Magnezyum bulunur. Magnezyum birçok fonksiyonu olan ve insülinin sentezlenmesinde de rol oynayan bir elementtir. Böylece Diyabet riskini de azaltır Bulgur.

İnsülin salgılanmasını düzenler.

Kilo aldırmaz.

Bol lif, az yağ içerir.

Hazmı kolaylaştırır.

Safra Taşlarını önler.

Trigliserid seviyesini düşürür.

Vitamin ve protein yönünden Pirince oranla daha zengindir. Pirince göre yaklaşık 4 kat daha fazla Kalsiyum, 4 kat Demir, 2 kat fazla Protein içerir. Bu nedenle Pirinç Pilavı yerine Bulgur Pilavı’na ağırlık verebilirsiniz.

Ayrıca Demir içeriği de yüksektir hatta Ispanağı bile geçer.

Lifli besinler diğer besinlere oranla aynı zamanda daha fazla tokluk hissi vererek kilo vermeyi kolaylaştırır.

Ayrıca günlük su ihtiyacını da artırdığından bol su içilmesini sağlar.

 

Bulgurda bulunan B1 vitaminleri, Folat ve Magnezyum Sinir ve Sindirim sistemi sağlığında  önemli rolleri olan maddelerdir.

Dünya Gıda Örgütü’nün açlık sınırındaki ülkelere gönderdiği gıdalar içerisinde baş köşede oturan Bulguru, önemini kavrayan Beyaz Saray mutfağında eksik etmemektedir.

Radyasyona karşı dayanıklı olduğu için stratejik gıda olarak kabul edilen ve stoklarda tutulan Bulgur, kolay hazırlanabilmesi ile de avantajlı bir gıda.

Bulgur Folik asit açısından oldukça zengin.

Anne adaylarına Gebelikte tablet olarak verilen Folik asit, sağlıklı Bebek dünyaya getirmek  için yeterince alınmak zorunda olan bir vitamin çünkü Beyin ve Omurilik hastalıklarının, özellikle Nöral Tüp Defektleri’nin oluşmaması yeterince Folik asit alımı önemlidir.

Bu nedenle özellikle Bayanlar ve Anne adayı Gebeler Bebeklerini Folik asit yetersizliğinin neden olduğu rahatsızlıklardan korumak için diyetlerinde Bulgura daha çok yer vermeli.

Folik asit yetersizliği ayrıca bir çeşit Megaloblastik Anemi‘ye de (kansızlık) neden olduğundan Bulguru tüketmek bu durumdan da korunma sağlamada fayda sağlar.

Bulgur aynı zamanda içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, Kabızlığı önler, sinir sistemininin düzenli çalışmasını sağlar, zihni dinlendirir ve enerji verir.

Bulgurun Zararları 

Bulgur bol miktarda Gluten proteini içeren bir gıda maddesidir.

Çölyak Hastalığı İnce Bağırsağın, Gluten proteinine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Gluten proteini Arpa, Buğday, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllarda bulunur.

Çölyak Hastalığı da bu tahılların alınmasıyla gelişir. Bu nedenle Çölyak hastaları Bulgur tüketmemelidir.

 

 

Bulgurun Kalorisi 

100 gram Bulgur’da ortalama ;

350 -479 Kalori

69 gr Karbonhidrat

25.6 gr Fiber

12.5 – 17 gr Protein

1.5 -1.8 gr Lipid

40 miligram Kalsiyum

574 miligram Potasyum

3.5 miligram Demir

0.40 miligram B1 vitamini

0.04 miligram B2 vitamini ve 4.3 miligram Niacin bulunmaktadır.

Glisemik indeksi düşüktür, 46. (55 ve altı yani Düşük Glisemik İndeks gıdalarındandır, kan şekerini daha yavaş yükseltir.

Bulgur Kanserden mi Koruyor ?

Bulgur özellikle Bağırsak Kanseri riskini büyük oranda azaltır. Besin değeri yanında vitaminler açısından da son derece zengin bir gıdadır.

Bulgur çözünebilen ve çözünemeyen lifler (Fiber) bakımından oldukça zengindir. Fiber düzenli olarak tüketildiğinde Bağırsak Kanseri riskini engelleyen önemli bir besin elemanıdır.

Bol Bulgur yiyen premenopozal kadınlarda Meme Kanseri riskinin anlamlı olarak düşük bulunduğu saptanmıştır.

Bir kap pişmiş Bulgur 8.29 gr (vüdudun günlük ihtiyacının % 32.8’i) diyetsel fiber sağlar.

Tüm bu özelliklerinden dolayı sağlığa çok faydalı ve ucuz bir besindir Bulgur.

O halde en azından haftada bir kez Bulgur çiğ köftesi veya Kısır’ı ihmal etmeyin.