Burun Akıntısı Neden Olur, Ne Giderir ve İlaç ?

Burun Akıntısı, Burun’un içini döşeyen mukus’un özellikle Soğuk algınlığı ve Allerjik nedenlerle akmasına denir.

Normalde Mukus sadece Burnunuzdaki ince bir tabaka değildir, aslında yararlı bir fonksiyonu vardır. Bakterileri, diğer mikropları ve kalıntıları yakalar ve Akciğerlerinize girmelerini önler.

Bazı durumlarda, örneğin Soğuk algınlığı veya Alerji olduğunda, mukus burnunuzdan veya boğazınızdan aşağı akabilir. Mukus burundan çıktığında buna Rinore yani Burun akıntısı denir.

Her ne kadar sinir bozucu olsa da, Burun akıntısı yaygındır ve genellikle kendi kendine gider. Ancak bazı durumlarda, tıbbi müdahale gerektiren altta yatan bir sağlık sorununa işarettir.

 

 

Burun Akıntısına Ne Sebep Olur ?

Burun akıntısının birçok potansiyel nedeni vardır. En yaygın olanlardan bazıları enfeksiyonlar ve Alerjiler’dir.

Soğuk Algınlığı veya Grip

Soğuk Algınlığı, Burnunuzdaki ve Boğazınızdaki viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Birçok farklı virüs türü buna neden olabilir. Her ne kadar sizi rahatsız edebilirse de, uzun vadede genellikle zararsızdır.

Grip, Burnunuza, Boğazınıza ve Akciğere saldıran bir virüsden kaynaklanır. Grip virüsü suşları sürekli değişmektedir.

Grip, komplikasyon riski yüksek olan kişiler için tehlikeli olabilir. Bu, küçük çocukları, yaşlı yetişkinleri ve bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişileri içerir.

Burun akıntısı, hem Soğuk algınlığı hem de Grip için çok yaygın bir semptomdur.

Bu hastalıklardan hasta olduğunuzda, vücudunuz Akciğerlerinize ve vücudunuzun diğer bölgelerine ulaşmadan önce virüsü yakalamak için ekstra bir mukus üretir. Bu mukusun bir kısmı da burnunuzdan akar.

Alerjiler

Alerjik olduğunuz bazı maddeleri soluduğunuzda, yediğinizde veya dokunduğunuzda Burun akıntısı yaşayabilirsiniz. Alerjik reaksiyona neden olan materyallere alerjen denir.

Yaygın alerjenler arasında toz, evcil hayvan kılı ve çimler bulunur.

Vücudunuz alerjenlere, bakteriler gibi zararlı madde tepkisi verir ve Burnunuzda akıntı oluşur.

Sinüzit

Sinüzit, Sinüsleriniz veya Burnunuzun boşluklarının ağrı, şişlik ve kızarıklıklarla iltihaplanmasında ortaya çıkar. Bu nazal geçişlerinizi daraltabilir, solunum güçlüklerine ve mukus birikmesine neden olabilir.

Bu rahatsızlığınız varsa, mukus burnunuzdan dışarı akabilir. Bazı durumlarda, boğazınızın içine boşaldığını hissedebilirsiniz.

Sinüzit ile ilişkili mukus genellikle kalındır. Ayrıca sarı veya yeşil renk tonuna sahip olabilir.

Diğer Nedenler

Burun akıntısının diğer potansiyel nedenleri arasında şunlar bulunur:

Suçiçeği

Gebelik

Septum deviasyonu

Uyuşturucu bağımlılığı

Tütün dumanı

Kuru hava

 

 

Burun Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir ?

Tedavi planınız, nazal akıntınızın temel nedenine bağlı olacaktır. Çoğu durumda, basit ev ilaçları kullanarak semptomlarınızı hafifletmek için adımlar atabilirsiniz. Bazı durumlarda, doktorunuz ilaç veya başka tedaviler reçete edebilir.

Soğuk Algınlığı veya Grip, burun akıntısına neden oluyorsa, tedavi seçenekleriniz sınırlı olabilir. Çoğu durumda, vücudunuz kendi kendine iyileşir. Bol bol dinlenip bol miktarda sıvı aldığınızdan emin olmalısınız.

Reçetesiz ilaçlar, bazı belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir. Grip semptomlarınız şiddetliyse doktorunuz size antiviral bir ilaç verebilir. Bu, iyileşmeniz için gereken süreyi azaltabilir.

Kalın ve yapışkan mukus, solunumunuzda sorunlara neden olabilir. Ayrıca, Kulak enfeksiyonları gibi daha büyük komplikasyon riskine de neden olabilir.

Mukusunuzu inceltmek için;

Bol sıvı tüketin

Tuzlu burun spreyi kullanın

Havada buhar için nemlendiriciyi kullanın

Bir bardak sıcak su buharı soluyun

Doktorunuz size söylemediyse, üst üste 3 gün boyunca dekonjestan bir burun spreyi kullanmayın.

Antihistaminikler

Antihistaminikler, alerjik reaksiyonların semptomlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilecek ilaçlardır. Bazı antihistaminikler sizi çok uykulu hale getirebilir.

Antihistaminikler diğer bazı ilaçlarla da reaksiyona girebilir. Özellikle kas gevşetici, uyku hapları veya sakinleştirici kullanıyorsanız, antihistaminik ilaçlar almadan önce doktorunuza başvurun.

Burun Akıntısı Nasıl Önlenir ?

Tüm Burun akıntısı vakalarını önleyemezsiniz. Ancak aşırı nazal akıntıya neden olan bazı durumları engellemek için:

Hastalığa neden olan mikropları engellemek için ellerinizi sık sık yıkayın.

Burnunuzu sümkürürken bir kağıt mendil kullanın ve kullanılmış mendilleri  hemen çöpe atın.

Alerjiniz varsa, Alerjenlerinizden uzak durun.

Sigara dumanı ve diğer tahriş edici maddelerden kaçınmak, Nazal geçişleri tahrişden korur ve iltihaplı hale gelmesini önlemeye yardımcı olabilir.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !