C Peptid Testi Nedir, Neden Yapılır ? & C Peptid Düşüklüğü ve Yüksekliği Nedenleri

C-Peptid testi endojen insülin üretiminin değerlendirilmesi amacıyla kullanılır.

Özellikle, insülin kullanmakta olan veya insülin antikorları bulunması sebebiyle endojen insülin üretme kapasitesinin sağlıklı olarak ölçümünün mümkün olmadığı durumlara tercih edilir.

Hipogliseminin dışarıdan alınan insüline mi, vücutta üretilen insüline mi bağlı olduğunu ayırt etmede de yardımcı olur.

İnsülinin ilk prekürsörü olan preproinsülin,  proinsüline dönüşür. Sonra insülin molekülünü oluşturur. Böylece bir proinsülin molekülünden bir insülin ve bir C peptit molekülü açığa çıkmış olur.

Her bir insülin molekülü ile birlikte bir de C peptit kana sekrete edilir. Sekrete edilen bu moleküller önce portal dolaşıma geçerek karaciğere ulaşır.

İnsülin molekülleriyle aynı sayıda sekrete edilen ve insülin molekülleri ile birlikte dolaşan C peptit molekülleri, hepatositler ve periferik doku hücreleri tarafından tutulup parçalanmaz ve çok büyük oranda, böbrekler aracılığı dolaşımdan uzaklaştırılır.

Bu sebeple, C-peptit moleküllerinin kandaki yarılanma ömrü insülin moleküllerine göre daha uzundur.

İnsülin moleküllerinin kandaki yarılanma süresi 5–10 dakika arasında değişirken, bu süre C-peptit molekülleri için 30-35 dakika civarındadır.

Değerlendirme:

İnsülinin kan konsantrasyonunu etkileyen hastalıkların çoğunda, serum C-peptit konsantrasyonunda, insülin konsantrasyonundakine benzer değişiklikler meydana gelir.

Böbrek yetmezliğinde renal atılımın yavaşlaması sebebiyle serum insülin ve C-peptit konsantrasyonları beraberce yüksek bulunur.

Endojen insülin üretiminde artışa sebep olan insülinoma ve sülfonilüre entoksikasyonu gibi durumlarda her iki molekülün de serum konsantrasyonu yüksek bulunur.

Aynı şekilde insülin direncine sebep olarak endojen insülin sekresyonunu artıran şişmanlık, glukoz intoleransı ve erken dönem Tip 2 diabetes mellitusta insülin konsantrasyonuna paralel olarak serum C-peptit konsantrasyonunda da artış meydana gelir.

Benzer durum, Cushing sendromu ve akromegali gibi insülinin tersi yönde metabolik aktivite gösteren hormonların sekresyonunu artıran hastalıklarda da görülür.

Endojen insülin üretiminin çok azaldığı veya tamamen durduğu tip 1 diabetes mellitus ya da ileri dönem tip 2 diabetes mellitusta serum insülin konsantrasyonuna paralel olarak C-peptit konsantrasyonu da düşük bulunur.

Hipoglisemisi olan bir hastada yüksek C-peptit konsantrasyonunun ölçülmesi insülinoma olasılığını düşündürür.

Buna karşılık, hipoglisemisi olan bir hastada C-peptit düzeyi düşük ve insülin konsantrasyonu yüksek bulunursa fazla miktarda eksojen insülin alındığı düşünülür.

Eksojen insülin almakta olan bir hastada veya insülin antikorlarının mevcudiyeti nedeniyle doğru bir şekilde insülin ölçümünün mümkün olmadığı durumlarda, endojen insülin üretiminin değerlendirilmesi amacıyla C-peptid düzeyine bakılmalıdır.

Normal koşullarda insülin/C-peptit oranının < 1 olması gerektiği halde, insülin otoantikorlarının insülin klirensini yavaşlatması sebebiyle bu oran tersine dönebilir.

Bir diyabet hastasının eksojen insülin tedavisine gereksinimi olup olmadığını değerlendirmek amacıyla C-peptid stimülasyon testi uygulanabilir.

Numune:

Serum.

Bazal değerin belirlenmesi için alınacak numuneden önce en az 10 saatlik sabah açlığı gereklidir.

Referans aralığı:

1.10 – 4.40 ng/mL.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“6.Hastalık Nedir ?”

“Kalp Krizi (Miyokard İnfarktüsü) Nedir ?”

“Bruselloz Nedir, Peynirle Geçer mi ?”

“Diyabet Belirtileri ve Tedavisi”

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: