Candida Mantarı (Kandidiyazis) Nedir, Belirtileri ve Tedavisi ?

Kandidiyazis, patojen Mantar olan Candida’ların, en sık olarak Candida Albicans’ın Deri ve Mukoza’larda oluşturduğu enfeksiyondur.

Kötü Hijyen koşulları, uzun süreli Antibiyotik ve İmmün baskılayıcı ilaç kullanımı, Diabet, aşırı su ve Sabun teması ana risk faktörleridir.

Candida Mantarı (Kandidiyazis) Nedir ?

Kandidiyazis fırsatçı Mantarlardan Candida Albicans’ın neden olduğu Deri ve Mukozalarda ortaya
çıkan bir enfeksiyondur.

Candida Albicans normalde Deri yüzeyinde bulunur ama diğer mikroorganizmalar (doğal flora)
tarafından hastalık oluşturması sınırlanır.

Bu mikroorganizmalar ile Candida türleri arasındaki denge bozulduğunda vücutta çoğalır ve hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Kandidiyazis Nerelerde Olur ?

Kandida enfeksiyonu genellikle ağız ve genital mukozada olur.

Dudak kenarı, koltuk ve meme altı, kasıklar, çocuklarda arabezi bölgesi gibi derinin kıvrım yaptığı, nemli ve kapalı alanlarda da ortaya çıkar. 

Kandidiyazis Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri o bölgede ;

Kaşıntı

Yanma

Ağrı

Akıntı

Kızarıklık şeklindedir.

Ağızda Pamukçuk denilen kızarık, ağız içi ve dil üzerinde süt kalıntısı şeklinde beyazlıklar ortaya çıkar.

Perleş Dudak köşelerinde, Mukoza ile Deri birleşim yerlerinde ağrı ve yanma ile birlikte sulantılı, eritemli lezyonlardır.

Kronik Glossit Yaşlılar ve sindirim sistemi bozuk kişilerde gelişir. Dil Papillaları atrofiye olur ve derin çatlaklar oluşur. Dilde ağrı ve yanma vardır. 

Vajinal Kandidiyaz Gebeler ve Diyabet’lilerde sık görülür. Vajen mukozasında kızarıklık, şişlik ve yer yer yapışık Beyaz plaklar vardır. Hastada “Süt Kesiği” tarzında Vajinal akıntı, ağrı ve kaşıntı olur.

Bunun dışında Tırnaklarda kronik Candidal Paronişi ismiyle enfeksiyona yol açabilir. Paronişi Tırnak çevresinin ağrılı, kızartılı şişliği ile karakterizedir, Cerahatsizdir.

Kandidiyazis Tanısı Nasıl Konur ?

Klinik bulgular ve Mantarın mikroskopik incelemesi (hifa, spor) ile Dermatolog tarafından konur. 

Kandidiyazis Tedavisi Nasıldır ?

Kandida enfeksiyonun tedavisi hastalığın şiddetine, yaygınlığına ve altta yatan kolaylaştırıcı faktörlerin varlığına göre değişir.

Lokal enfeksiyon varlığında Kandidaya etkili Antifungal kremler yeterli olmaktadır. Eğer hastalık çok yaygınsa ağızdan Antifungal tedavi verilmesi gerekir.

Kandida enfeksiyonunun ortaya çıkmasını kolaylaştıran Obezite, Diyabet gibi tıbbi durumlar varsa mutlaka tedavi edilmelidir.

Kandidiyaz’dan Nasıl Korunulur ?

Havlu, Şapka, Tarak, Fırça, Ayakkabı, Terlik, Çorap, Giysi gibi kişisel eşyaların ortak kullanımından kaçınma önemlidir.

Özellikle El ve Ayaklar bu tür ortak eşya kullanım dönemlerinde nemli tutulmamalıdır.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !