Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Çay ile Kahve‘yi kıyaslayalım. Bakalım Çay’ın faydaları neler, Kanser mi yapar, Kanserden mi korur, Kansızlık mı yapar, Kalbe faydalı mı ? vs..

Çay, binlerce yıldır tüketilen ve dünyanın dört bir yanındaki kültürlerde törenlerin, ticaret hayatının ve hatta devrimlerin başlangıcını oluşturan önemli bir içecek.

Ancak çay sadece nefis tadı için değil, aynı zamanda çok sayıdaki “sağlık yararları” nedeniyle de içiliyor.

Günümüzde onun tahtına ortak olan Kola (şeker yığınıdır, tam bir Kalp sağlığı düşmanıdır, Kansere ve Obeziteye zemin hazırlar) ve Kahve (Koladan iyidir, birçok sağlık faydası vardır ama zararları da vardır) ile birlikte neredeyse Su kadar tüketilen 3 içecekten biridir.

Günlük rutininizde bir bardak Çay içiyorsanız bu yazıdan sonra bunu 3’e çıkarırsınız artık…

Çayın Faydaları Nelerdir ;

Antioksidan içerir 

Antioksidanlar yaşlanmayı yavaşlatmaya ve hücrelerin yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olur.

Çayların tümü, vücudunuzu daha sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek antioksidan Polifenolleri yüksek oranda içerir ve bu yolla bazı kanserlerden bile korunma sağlar.

Kahveden daha az Kafein içerir 

Orta düzeyde Kafein tüketmenin potansiyel olarak sağlık yararları olmasına rağmen, fazlası Kalbinizde ve diğer organlarda sıkıntı yaratır.

Çay ile daha az Kafein alırsınız ve böylece daha az çarpıntınız olur ve uykunuz da daha az kaçar.

Vücudun susuz kalmamasına yardımcı olur 

Normalde Kafeinli içecekler sizi dehidrate yani susuz bırakır. Eğer bir kerede 5 ila 6 bardak tüketmediğiniz sürece Kafeinin bu zararlı etkisi ortaya çıkmaz ama.

Çay ise hem daha az Kafein içerir hemde Antioksidan, bu nedenle vücuda su sağladığı gibi tek başına su içmekten daha fazla yararlıdır denebilir çünkü Antioksidan da almış oluruz.

Bununla beraber suyun yerini hiç birşey tutamaz, su içmeyi bırakmayın sakın. Günde 1.5 litre suya devam.

Sakin fakat daha uyanık bir zihin durumu yaratır 

Çalışmalar, çay bitkisinde bulunan Amino asit L-Theanine‘in Beyindeki dikkat ağlarını değiştirdiğini ve Beyin dalgaları üzerinde belirgin etkileri olabileceğini göstermiştir.

 

 

Daha basit bir şekilde çay, rahatlamanıza ve görevler üzerinde daha kapsamlı bir şekilde konsantre olmanıza yardımcı olabilir.

İçeriğindeki Kafein, hafızanızı en azından birkaç saat iyileştirmeniz için gereken gücü verebilir.

Bilişsel bozulma riskini düşürür

Günlük en az 2 fincan yeşil çay tüketen Japon erişkinleri üzerine yapılan araştırmalar, bu kişilerin bilişsel bozukluk riskinin yarı yarıya düştüğünü ortaya çıkardı.

Stres hormonu seviyelerini düşürür

Siyah çayın stresli bir olayın etkilerini azalttığı gösterilmiştir.

Bir çalışmada, bir ay süreyle günlük 4 bardak çay içtikten sonra stres hormonu olan Kortizol’de % 20 düşüş saptandı.

Sinirlilik, baş ağrısı, sinirsel gerginlik ve uykusuzluğu hafifletir

Kalp krizi ve İnme riskini azaltabilir 

Çay, çoğu zaman Kalp krizi ve Felce yol açan tehlikeli kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Kesin kanıtlar için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, düzenli olarak yeşil ve siyah çay tüketilmesinin Kalp hastalığına bağlı Kalp Krizi riskinde önemli bir düşüşe neden olduğu öne sürülmüştür.

Bazı çalışmalar, siyah çay içicilerinin ölümcül bir Kalp Krizi geçirme riskinin % 70 daha düşük olduğunu saptamıştır.

Kemiklerinizi korur

Kemiklerinize yardım etmek için çayın içine Süt koymanız gerekmez. Çalışmalar, normal çay içenlerinin, çay içmeyenlerinkinden daha güçlü Kemik’lere sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Bilim adamları, çaydaki bu etkiyi içerdiği Fitokimyasal’lara bağlamıştır.

Oysa Kahve Kemiklerden Kalsiyum çözerek Osteoporoz riskini artırır.

Kolestrol’ü düşürmeye yardımcı olur 

Çin’deki yeni bir araştırmaya göre düşük yağlı bir diyet ve çay kombinasyonu, düşük yağlı bir diyetle kontrol grubuyla karşılaştırıldığında 12 hafta boyunca kötü Kolesterol düzeyinde ortalama % 16 düşüş ürettiğini göstermiştir.

Yüksek Tansiyon sorununa yardımcı olur 

Günde sadece yarım fincan Yeşil çay, yüksek Tansiyon riskinizi % 50’ye kadar azaltabilir.

Sindirime yardımcı olur 

Çay, binlerce yıldır Çin’de yemek sonrası sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılmaktadır ve içerdiği Tanen’lerin yüksek seviyeleri nedeniyle de sadece çekik gözlülere değil size de yardımcı olabilir.

Bağırsak enflamasyonunu önlemeye yardımcı olur 

Yeşil çaydaki Polifenol’lerin, İrritabl Bağırsak Sendromu gibi koşulların neden olduğu bağırsak iltihaplanması üzerinde doğal bir çareden daha fazla rahatlık sağlayan bir etkisi olduğu gösterildi.

Mide kramplarını azaltabilir 

Kırmızı çayın özellikleri, Anti-Spazmodik ajan gibi davranmasına ve bebeklerde Mide kramplarının veya hatta koliklerinin hafifletilmesine yardımcı olmasına neden olur.

Gülümsemenizi korur 

Sürekli çay içen İngilizlerin korkunç Dişleri çayın Diş düşmanı olduğunu düşündürür ama tam tersidir. Çay aslında Florür ve Tanen içerir ve her ikisi de plak oluşumunu ve Diş çürümesini azaltmaya yardımcı olur.

 

 

İyi bir Diş hijyeni rejimi ile birleştiğinde Dişleriniz daha uzun süre sağlıklı kalabilir.

Kalori’sizdir

Tatlandırıcı veya Süt eklemeyi seçmediğiniz sürece Çayın kendisi kalorisizdir, bu da kilo vermenize yardımcı olur..

Çay Metabolizmayı arttırır

İstediğiniz kilo kaybını önleyen yavaş bir metabolizma hızınız mı var ?

Bazı çalışmalar, yeşil çayın, metabolik hızınızı hafifçe artırabileceğini ve günde 70-80 Kalori daha yakmanızı sağlayabileceğini göstermiştir. Bu, fazla gibi gözükmese de, damlaya damlaya göl olur.

Sivilcelerden korur

Yeşil çaydaki Antioksidanlar Sivilceleri etkileyebilir ve bazı durumlarda çok daha sert olan Benzoil Peroksitlerin % 4’lük solüsyonu kadar işe yaradığı gösterilmiştir.

Nefesteki kötü kokuyu yok etmeye yardımcı olur

Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, çaydaki Polifenollerin kötü kokuyu oluşturan Bakterileri kontrol etmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Bağışıklık savunmanızı güçlendirir 

Yeni bir araştırma, Kahve içenlerinin bağışıklık faaliyetlerini çay içenlere oranla karşılaştırdı ve çayı seçenlerde çok daha yüksek (5 kat daha fazla) buldular.

Kansere karşı korur 

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, yeşil çayın düzenli olarak tüketildiğinde Akciğer, Prostat ve Meme kanseri riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Bu faydalı etkisinden muhtemelen içeriğinindeki birçok Antioksidan sorumludur.

Artrit’i önlemeye yardımcı olabilir

Araştırmalar, çay içen daha yaşlı kadınların, Romatoid Artrit’e yakalanmada, çayı içmeyenlere kıyasla % 60 daha düşük risk taşıdığını ortaya koydu.

Enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur

Çay, bazı Tümör hücrelerine ve Bakterilere benzer şekilde hareket ederek vücudun bağışıklık tepkisini artıran Alkilamin antijenleri denilen kimyasalları içerir.

Sepsis gibi ciddi enfeksiyonlarda bile etkili olduğu gösterilmiştir.

Parkinson Hastalığı riskini azaltabilir 

Yeni çalışmalar, normal çay tüketiminin vücudun bu nörolojik bozukluğa yakalanma riskini azalttığını göstermiştir.

Dünyaca ünlü Boksor “Muhammed Ali”nin de ölüm nedeni olan “Parkinson Hastalığı” ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gıda zehirlenmesini önleyebilir 

Yeşil çayda bulunan acı maddelerden biri olan Kateşin’in gıda zehirlenmesine neden olan Bakterileri etkin bir şekilde öldürdüğü ve bu Bakterilerin ürettiği toksinlerin etkilerini en aza indirdiği gösterildi.

Çayın Zararları Nelerdir ?

Var ama Kahveye göre az. Bakalım ;

Kaygı ve Huzursuzluk

Çayın yan etkilerini düşünürken, içeceğin Kafein içeriğini dikkate alın. Bir bardak çay genellikle 14 ila 60 miligram arasında Kafein içerir, bu azdır ama bazı insanlar için belirgin bir enerji sağlayabilir.

Her ne kadar Kafein insanları farklı şekilde etkiliyor olsa da, çok fazla çay Endişe, Huzursuzluk ve Uyku zorluğuna neden olabilir.

Uykuda Kesinti

Kafein hafif bir Diüretik etki gösterebilir, ancak genellikle yalnızca uzun süre çay içmeden 5-8 fincan çay içerseniz. Genel olarak, çayı orta derecede içerseniz Diüretik değildir.

İçeceğin bu yan etkisi hafif olsa da, uyku bozukluklarına ve daha sonra yorgunluğa neden olabilir.

İskelet Florozis’i

Çok fazla çay içmek Kemiklerde ağrılı bir durum olan iskelet Florozisi’ne neden olabilir. Siyah çay, uzun süre büyük miktarlarda tüketirseniz, Kemiklere zarar verme potansiyeline sahip Florür içerir.

Bununla birlikte, orta dereceli çay tüketimi, minimum düzeyde risk taşır.

Anemi (Kansızlık) varsa fazla tüketmeyin

Çay tüketimi, Demir eksikliğinden kaynaklanan bir tür Anemi olan Demir Eksikliği Anemisi’ne neden olabilir veya kötüleştirebilir.

Çaydaki Tanin’ler, vücudunuzun Demir emme kabiliyetine müdahale eder.

Bu tür Aneminiz varsa veya risk altındaysanız, bir Demir takviyesi veya başka tedaviye ihtiyacınız olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

Diyetinize bol miktarda C vitamini ekleyin çünkü bu vitamin vücudunuzun Demir’i emmesine yardımcı olur.

Birazda Kahve’ye bakalım.

Kahvenin Faydaları Nelerdir ?

Fiziksel performansınızı artırır

Egzersizden yaklaşık bir saat önce bir fincan siyah Kahve içerseniz performansınız % 11-12 artırabilir. Kafein kanınızdaki Adrenalin düzeylerini arttırır.

Adrenalin vücudunuzun “dövüş veya uçuş” hormonu olup, fiziksel güç hazırlamanıza yardımcı olur.

Kilo vermenize yardımcı olabilir 

Kahve, insan vücudunun İnsülin kullanmasına, kan şekeri seviyelerini düzenlemesine,  şekerli tatlı ve aperatifler için iştahını azaltmasına yardımcı olan Magnezyum ve Potasyum içerir.

Yağ yakmanıza yardımcı olur 

Kafein, yağ hücrelerinin vücut yağlarını parçalamasına yardımcı olur ve enerji için yakıt olarak kullanır.

Odaklanmanızı ve uyanık kalmanızı sağlar 

Günde 1-6 bardak orta dereceli Kafein alımı, zihinsel uyanıklığınıza yardımcı olur.

Kanser riskini azaltır 

Bir çalışma, Kahve‘nin erkeklerde Prostat kanseri gelişme riskini % 20, kadınlarda Endometriyal kanseri % 25 azaltabileceğini göstermiştir.

İnme riskini azaltır 

Makul Kahve tüketimi (günde 2-4 bardak), İnme riskinin azalması ile ilişkilidir.

Parkinson Hastalığının riskini azaltır

Araştırmalar düzenli Kahve içmenin Parkinson Hastalığı riskini % 25 düşürdüğünü göstermiştir. Kahve’nin Parkinson’dan etkilenen Beyin kısmında aktiviteye neden olduğuna dair kanıtlar vardır.

Antioksidan içerir

Kahve, vücudunuzdaki Serbest Radikal’lere karşı savaşan küçük savaşçılar olarak  bir sürü Antioksidan içerir.

Tip II Diyabet riskini düşürebilir 

Kafein, İnsülin hassasiyetinizi düşürür ve Glukoz toleransını engeller, bu nedenle Tip 2 Diyabet riskinizi azaltır.

Beyninizi korur 

Kanınızdaki yüksek Kafein seviyeleri Alzheimer Hastalığı riskini azaltır. Demans riskini de düşürür.

Depresyonla mücadelede yardımcı olur ve İntihar riskini düşürür 

Kafein merkezi sinir sistemini uyarır ve Serotonin, Dopamin ve Noradrenalin gibi nörotransmitterlerin üretimini artırır ve ruh halinizi yükseltir.

Günde iki fincan Kahve intihar riskini % 50 oranında engeller.

Kahvenin Zararları Nelerdir ?

Uykusuzluk ve Huzursuzluğa neden olabilir

Yine burada ana neden Kafein. Önerilen azami miktardaki Kafein miktarı 400 mg kadardır, kabaca 4 fincan Kahve.

Kafeine duyarlı iseniz, içtiğiniz Kahve miktarına özen gösterin. 

Hamile iseniz günde bir fincandan fazla içmeyin

Kahve’nin Fetüs üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar tartışmalıdır, fakat bir şey var : Hamileyken Kahve içerseniz, Kafein Fetusa da ulaşacak ve Bebeğiniz Kafeine karşı oldukça duyarlı olacak.

Yani ağır bir Kahve içici iseniz ve Hamile kaldıkça içmeyi bırakamıyorsanız, en azından günde bir fincana düşürün.

Yüksek Kolesterolünüz varsa filtrelenmiş Kahve seçin

Kahve çekirdekleri, LDL Kolestrol düzeylerini yükselten iki bileşen olan Cafestol ve Kahweol  içerir.

Filtrelenmesi ile LDL yüksekliğinin  çoğu engellenir ancak Cafestol ve Kahweol Espresso, Türk Kahvesi, Fransız Pressinde ve İskandinav tarzı “Pişmiş Kahve”de bulunur.

Bir bardak Espresso’dan oluşan LDL yüksekliği çok küçüktür, normal Kolesterol seviyesine sahip kişiler için risk oluşturmaz.

Ayrıca, Cafestol ve Kahweol’ün yararlı Anti-Kanser etkilerine sahip olabileceğini ve Karaciğeriniz için iyi olabileceğini gösteren bulgulara sahip bazı çalışmalar da bulunmaktadır.

Osteoporoz yani Kemik Erimesi yapar

Kemiklerden Kalsiyum salınımına ve idrarla atılımına yol açar ve Kemik Erimesi riskini artırır.

Ülser riskini artırır

Kafein ve Kahve çekirdeklerinde bulunan çeşitli asitler gibi Kahve içerisindeki bileşiklerin çoğu Mide ve İnce Bağırsağınızı tahriş edebilir.

Ülser, Gastrit, IBS ve Crohn Hastalığı olanlar için ciddi bir sorundur bu ve bu hastalar Kahve içmemelidir.

Tuvalet ihtiyacını artırır

Kahve içtiğimizde sindirim sistemindeki peristaltizm tetiklenebilir, bu da Tuvalet ihtiyacına neden olur.

Bazıları Müshil olarak kasıtlı olarak kullanıyor.

Stres ve Gerginlik

Çok fazla Kahve içmek Stres hormonları olan Kortizol, Epinefrin ve Norepinefrin’in salınmasını teşvik edecektir. Bu kimyasallar nabzınızı, kan basıncınızı ve gerginlik seviyenizi arttırır.

Gelelim Sonuca, Çay mı Kahve mi ?

Yüksek Kolesterol’ünüz varsa veya Kafein’e duyarlı iseniz, Hamile veya bir çocuğunuz varsa Kahve içmeye dikkat etmeniz gerekir. Bence içmeyin, Çay size yeter.

Toksinsiz, özel filtrelenmiş Kahve içebilirsiniz ama beraberinde Magnezyum, Kalsiyum ve Vitamin D seviyeleriniz iyi olmalı.

Oysa Çayın hem daha fazla yararı vardır, hem de zararı azdır.