Cep Telefonu Beyin Tümörü Yapar mı, Beyin Tümörü Belirtileri ?

Beyin Tümörleri nispeten az görülür ve çoğu tipi başarıyla tedavi edilirse de yerleşim yeri olarak pek hoş değildir, kimse kafatasını kestirmek istemez malum. İnceleyelim bakalım..

Beyin Tümörü nedir ?

Beyin Tümörü, beyindeki dokuda kanser hücrelerinin (habis hücreler) ortaya çıktığı bir hastalıktır.

Beyin dokusundan gelişen kanser hücrelerine Primer Beyin tümörleri denirken diğer vücut bölgelerinden Beyne yayılan tümörler Metastatik veya Sekonder Beyin tümörleri olarak adlandırılır.

İstatistikler, Beyin kanserinin seyrek görüldüğünü (yılda yeni kanser hastaları % 1,4) göstermektedir.

Beyin tümörlerinin sadece % 5’i Nörofibromatoz, Tuberoskleroz gibi kalıtsal genetik koşullardan kaynaklanır.

Beyin Tümörlerinin Dereceleri Nelerdir ?

Aynı Beyin dokusundan kaynaklansa bile, tüm Beyin tümörleri benzer değildir. Tümörler, mikroskobik olarak tümör hücrelerinin nasıl göründüğüne bağlı olarak derecelendirilir.

NCI Benign’den agresif seviyesine kadar aşağıdaki derecelendirmeyi  yapmıştır;

Grade I

Doku Benign. Hücreler neredeyse normal Beyin hücrelerine benziyor ve yavaş büyüyor.

Grade II

Doku Habis. Hücreler, Grade I tümördeki hücrelerden daha az normal hücrelere benziyor.

Grade III

Habis doku, normal hücrelerden çok farklı hücrelere sahiptir. Anormal hücreler aktif olarak büyür ve belirgin olarak anormal (anaplastik) görünüme sahiptirler .

Grade IV

Habis doku, en anormal görünen ve çabuk büyüyen hücrelere sahiptir.

Beyin Tümörü Türleri Nelerdir ?

En yaygın Primer Beyin tümörleri genellikle başlangıçta geliştikleri beyin dokusu türünden (Beyin sapı kanseri dahil) adlandırılır. Bunlar ;

Gliom

Menengiom

Hipofiz Adenomları

Vestibüler Schwannoma ve

İlkel Nöroektodermal tümörlerdir (Medulloblastoma).

Grade III (Anaplastik) Gliom agresif bir tümör iken Akustik Nöroma Benign bir tümördür.

Bununla birlikte Benign tümörler bile intrakranyal basıncın artmasına ya da vasküler yapıların ya da Beyin omurilik sıvısının akışının engellenmesine neden olacak kadar büyürlerse ciddi sorunlara neden olabilirler.

Beyin Tümörünün Evrelendirilmesi Nedir ?

Meme veya Akciğer kanseri gibi diğer kanserler TMN evrelemesine göre derecelendirilirken, diğer organlara nadiren yayılım gösterdiklerinden Beyin tümörlerinin evrelendirilmesi (kanser derecesi) hücre tiplerine ve derecelerine göre yapılır.

Genel olarak kanser evreleri 0 ila 4 arasındadır; Evre 4 demek kanser başka bir organa yayılmış demektir (en yüksek Evre 4’tür).

Metastatik Beyin Tümörü Nedir ?

Diğer organlara yayılmış (Metastaz yapan) kanser hücreleri tarafından oluşturulan tümörlere Metastatik tümörler denir.

Metastatik Beyin tümörü, başka bir vücut organından kaynaklanan ve Beyin dokusuna yayılmış bir tümördür. Beyindeki Metastatik tümörler Primer Beyin tümörlerinden daha yaygın‘dır.

Genellikle kanserin ilk geliştiği doku veya organın adını taşırlar (örneğin, Metastatik Akciğer tümörleri).

Beyin Tümörüne Neden Olan Şey Nedir ?

Primer Beyin tümörleri, birçok Beyin dokusu türünden (glial hücreler, astrositler..) ortaya çıkar

Metastatik Beyin tümörü, bir vücut organından Beyne kanser hücrelerinin yayılmasından kaynaklanır. Bununla birlikte nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır.

Araştırmalar, bazı risk faktörlerine sahip kişilerin Beyin tümörü geliştirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Petrol Rafinerisinde çalışanlar, Benzinle uğraşanlar, Kimyagerler, Kundakçılık veya Kauçuk sanayi işçileri gibi kimyasalların işlendiği işte çalışanlar, genel popülasyondan daha yüksek beyin tümörü oranlarına sahiptir.

Bazı ailelerde Beyin tümörü olan birkaç kişi vardır, ancak Beyin tümörleri için kalıtım (ebeveynlerden çocuklara niteliklerin geçişi) kanıtlanmamıştır.

Sigara, Radyasyona maruz kalma ve Viral Enfeksiyon (HIV) gibi diğer risk faktörleri öne sürülmüş ancak ispatlanmamıştır.

Beyin tümörünün Kafa travması nedeniyle veya Cep Telefonu kullanımıyla  olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

Aspartam‘ın (yapay bir tatlandırıcı) Beyin tümörüne neden olduğunu iddia eden pek çok haber veya yayına rağmen FDA, ilgili 100’den fazla Toksikolojik ve Klinik çalışmayı referans alarak Beyin tümörüne neden olmadığını ve tatlandırıcının güvenli olduğunu kabul etmiştir.

“Obezite ve İnsülin Direnci” makalesini buradan okuyun.

Cep Telefonları Beyin Tümörüne mi Sebep Oluyor ?

Cep Telefonlarının Beyin tümörüne neden olduğu birçok insanın sürekli bir endişesi. Popüler basında ve bazı web sitelerindeki raporlar, cep telefonundan kaçınmanın Beyin kanserinden kaçınmaya yardımcı olacağını önermektedir.

Bu durum, Kanser Araştırmaları Uluslararası Ajansı (IARC) tarafından kansere neden olabilecek maddeler listesine Cep Telefonlarının konulması  kararı ile daha da kötüleşti.

IARC, Cep Telefonlarının artan kullanımı ile Glioma’larda bir artış olabileceğini öngörüyor.

IARC, Cep Telefonlarını grup 2b karsinojen olarak sınıflandırdı; Bu maddeler Muhtemelen Kanserojen olarak kabul edilir, ancak hem insanlarda hem de deney hayvanlarında kanıt sınırlıdır.

Raporda, Cep Telefonlarının Beyin kanserine neden olduğu söylenmiyor.

Günümüzde birçok araştırmacı, bu kanser kaynaklı iddialara ilişkin iyi bir kanıt bulunmadığına inanmaktadır.

Birçok araştırmacı, normal kullanılan telefonların muhtemelen zarar vermeyeceğini düşünüyor. Dünya genelinde 5 milyardan fazla telefon kullanılıyor ve Glioma‘larda (Beyin tümörlerinin en sık görülen tipi) önemli bir artış saptanmadı.

Bununla birlikte, Cep Telefonlarından alınan Elektromanyetik Radyasyon dozunu en aza indirgemek isteyen okuyucularımız için en yüksek ve en düşük radyasyon düzeylerini üreten telefonların bir listesi aşağıda;

En Yüksek Elektromanyetik Radyasyon Yayan Telefonlar – (SAR seviyeleri) :

En Düşük Elektromanyetik Radyasyon Yayan Telefonlar – (SAR seviyeleri) :

Birde meşhur İphone ve Samsung telefonlarını ayrıntılı inceleyelim, malum Telefon pazarının iki tekeli bunlar;

Kulaklıkların veya Hoparlör fonksiyonunun kullanılması, telefonun Beynin yakınında bulunmaksızın kullanılmasını sağlayacaktır. Mümkünse böyle kullanın.

Ayrıca telefonla arama yaparken telefonun bölgedeki baz istasyonunu aradığı ilk 3-5 saniye Telefonu kulağınıza yanaştırmayın çünkü en yüksek radyasyonu bu zamanda yayar telefonlar.

Beyin Tümörü Belirtileri ve Bulguları Nelerdir ?

Erken uyarı işaretleri az olsa da, Beyin tümörünün en yaygın bulgu ve belirtileri aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerebilir:

Yürüme Zorluğu ve /veya Baş dönmesi
Nöbetler
Kas Güçsüzlüğü
Baş Ağrısı (kalıcı ve /veya şiddetli)

Ortaya çıkabilecek diğer yaygın belirtiler şunlardır:

Mide Bulantısı
Kusma
Bulanık Görüş
Uyku Hali
Zihinsel Kapasite Azalması
Bellek Sorunları
Konuşmada Güçlük
Kişilik Değişiklikleri
Halüsinasyonlar
Koordinasyon Sorunları
Yorgunluk ve
İğnelenme Hissi

Bu semptomlar Beyin tümörü olmayan insanlarda da ortaya çıkabilir.

Birkaç Beyin tümörü çok az veya hiç semptom üretmeyebilir (örneğin bazı Meningeal ve Hipofiz bezi tümörleri).

Beyin Tümörüne Hangi Doktorlar bakar ?

Genellikle bu gibi şikayetlerde önce Nöroloji uzmanına gidilir. O şüphelenirse bir Nöroşirürji uzmanına sevk eder.

Beyin Tümörünü Teşhis Etmek için Hangi Testler Kullanılır ?

İlk test, kişinin bir sağlık uzmanı tarafından Tıbbi ve Fizik muayenesi‘dir.

Beyin kanserini saptamak için en sık kullanılan test BT (Bilgisayarlı Tomografi) taramasıdır. MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) de sık kullanılır.

Bazen, bir doku numunesi (Biyopsi), tanıyı belirlemeye yardımcı olması için ameliyat veya bir iğne  yoluyla elde edilebilir.

Diğer testler (Lökosit sayımı, Elektrolitler veya Beyin omurilik sıvısının anormal hücreleri tespit etmek için incelenmesi) şeklindedir.

Beyin Tümörünün Tedavisi Nedir ?

Her bir Beyin tümörü hastası için tedavi planı bireyseldir.

Tedavi planı uzman doktorlar tarafından yapılır ve tedaviler kanser türüne, yerine, tümör boyutuna, hastanın yaşına ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak büyük farklılıklar gösterir.

Çoğu Beyin tümörü için Cerrahi, Radyoterapi ve Kemoterapi başlıca tedavi kategorileridir.

Bazı beyin tümörleri cerrahlar tarafından alınamaz olarak adlandırılır, çünkü kanseri kaldırmaya teşebbüs daha fazla Beyin hasarına veya ölüme neden olabilir. Bununla birlikte, bir cerrah tarafından çalışılamaz bir Beyin tümörü başka bir cerrah tarafından çıkarılabilir olarak değerlendirilebilir.

Radyasyon tedavisi, tümör hücrelerinin işlevini ve çoğalmasını imkansız hale getirmek için tümöre odaklanmış yüksek enerjili radyasyon kullanarak tümör hücrelerini yok etmeye çalışır.

Kemoterapi, belirli kanser hücrelerini yok etmek için tasarlanan kimyasallar (ilaçlar) kullanarak tümör hücrelerini yok etmeye çalışır.

Örneğin, Bevacizumab (Avastin), Glioblastoma’ların (Glioblastoma Multiforme) tedavisi için onaylanmış bir ilaçtır.

Diğer tedavi seçenekleri, Hipertermi (ısı tedavileri), İmmünoterapi (bazı kanser hücre tiplerini öldürmeye yönelik immün hücreler) veya inflamasyonu ve Beyin şişmesini azaltmak için Steroid‘leri içerebilir.

Beyin Tümörü için Ev İlaçları Var mı ?

Beyin tümörünün tedavisinde etkili olduğu iddialarına yol açan birçok ev ilaçları vardır. Çoğu, otlar, balık yağı ve diğer pek çok besin veya besin takviyesidir.

Çoğu, iddialarını desteklemek için çok az veya hiç araştırma verisine sahip değildir. Bu nedenle her türlü kanserde doktorunuza danışmadan alternatif ilaçlar kullanmayın.

Tedavi Edilen Beyin Tümörünün Prognozu Nedir ?

Tedavi edilen Beyin tümöründen sağkalım, tümör türüne, yerine, hastanın yaş ve genel sağlığına bağlı olarak değişir.

Hangi tedavi planı uygulanırsa yapılsın, 5 yıl (uzun süreli sağkalım olarak kabul edilir) hayatta kalma oranı veya yaşam beklentisi raporları % 10’dan az ve % 32’ye kadar değişir.

Beyin tümöründen iyileşme mümkündür, ancak gerçekçi olarak tam iyileşme nadirdir.

Bununla birlikte, çocukların yaklaşık % 75’i Beyin tümöründen 5 yıldan daha uzun süre hayatta kalacaktır.

20-44 yaş grubundaki hastalarda Glioblastoma‘ların 5 yıllık sağkalım oranı % 1755-64 yaş grubundaki hastalarda sadece % 4‘tür.

Buna karşılık, aynı yaş gruplarında Menenjiyom‘lu (Benign bir Beyin tümörü) hastalarda sırasıyla % 92 ve % 67 hayatta kalma oranları vardır.

Beyin Tümörünü Önlemek Mümkün müdür ?

Beyin tümörlerinin önlenmesinin bir yolu olmamasına rağmen, Beyne metastaz yapmaya eğilimli olan tümörlerin erken tanısı ve tedavisi Metastatik Beyin tümörleri riskini azaltabilir.

Başta Primer Beyin tümörü olmak üzere Beyin tümörlerini başlatan kesin sebepleri kimse bilmiyor, bu nedenle özel koruyucu önlemler bilinmiyor.

Web siteleri ve popüler basın makaleleri, Cep Telefonlarını kullanmama ve makrobiyotik diyetlerin ve diğer yöntemlerin Beyin tümörünü önlemeye yardımcı olacağını önermekle birlikte, bu iddiaları destekleyecek güvenilir bir veri bulunmamaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: