Çiçek Hastalığı Etkeni Nedir, Çiçek Hastalığında Banyo Yapılır mı ?

Çiçek Hastalığı aşı ile Dünya çapında ortadan kaldırılan geçmişin bulaşıcı bir hastalığıdır.

Hastalığa yalnızca kişiden kişiye yayılmış olan Variola virüsü neden olur.

O zamanlar etkilenen insanlar yüksek ateş ve karakteristik bir kızarıklıkla çok hastalanmıştı. Çiçek hastalarının üçte biri öldü.

Hastalık silinmiş olsa da, virüs numuneleri Amerika ve Rusya’daki yüksek güvenlikli laboratuvarlarda hâlâ mevcut. Bu, virüsün Biyolojik savaşta kullanılmasıyla ilgili kaygılara yol açtı. Bu nedenle bazı Askeri personel Çiçek hastalığına karşı hala aşılanmış durumda.

Çiçek Hastalığının Geçmişi Nedir ?

Çiçek hastalığının, 12.000 yıldan fazla süredir var olduğu düşünülmektedir. Enfeksiyonun kanıtı, Ramses V’in mumyası da dahil olmak üzere eski Mısır’dan gelen Mumyarlarda bulunabilir.

Çiçek, 16. yüzyılda Yeni Dünya’ya girdi ve Avrupalı ​​kâşifler tarafından taşındı.

Bu hastalıktan, 20. yüzyılda, Dünya çapındaki Çiçekten 300 – 500 milyon ölüm gerçekleştiği tahmin edilmektedir.

Yine 18. yüzyılın sonunda Edward Jenner adlı İngiliz bir Bilim adamı tarafından etkin bir aşılanma yöntemi geliştirildi.

Son doğal olarak görülen Çiçek hastalığı vakası, 1977’de Somali‘deydi.

1980‘de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Dünya’nın Çiçek’ten nihayet özgür olduğunu onayladı. Böylece, Çiçek hastalığı tamamen yok edilen ilk hastalıktı.

Çocuk Felci ve Kızamık gibi diğer hastalıkları ortadan kaldırmaya yönelik kampanyalar sürüyor.

Çiçek, ölümcül bir hastalıktır (Ağır Hemorajik hastalığa yakalananda ölüm oranı % 30 veya daha yüksektir) ve Halk sağlığına en büyük tehdidi teşkil ettiği düşünülen potansiyel Biyolojik silahların listesindedir.

Bu listedeki diğer ajanlar Şarbon, Veba, Botulizm, Tularemi ve Ebola ve Marburg virüsleri dahil viral hemorajik ateşleri içerir.

Çiçek Hastalığının Etkeni Nedir ?

Çiçek hastalığına variola adı verilen bir poxvirus (Poxviridae virüs ailesinden, cins Orthopoxvirus) neden olur. Variola, çift sarmallı DNA içeren nispeten büyük bir virüstür.

Virüs enfekte kişilerin birçok organında (Cilt, Böbrek, Dalak, Karaciğer ve diğer organlarda) çok sayıda bulunabilir. Ölüm, Toksemiye bağlı olarak meydana gelir ve çok sayıda viral parçacıklara tepki vermeye çalışan bağışık komplekslerden kaynaklandığı düşünülür.

Çiçek Hastalığı Bulaşıcı mıdır ?

Çiçek çok bulaşıcıdır ve tüm kabuklar düşene kadar bulaşıcıdır.

Genellikle, bulaşıcı dönem hastanın ilk döküntüsü geliştikten sonra yaklaşık 3-4 hafta sürer.

Çiçek Hastalığının Kuluçka Süresi Nedir ?

Çiçek hastalığının kuluçka süresi, diğer pek çok virüse oranla biraz daha uzundur, semptomlar maruz kaldıktan yaklaşık 7 – 17 gün sonra ortaya çıkar.

Çiçek Nasıl Bulaşır ?

Çiçek hastalığının çoğunun aktarımı kişiden kişiye doğrudan yapılır.

Öksürük veya hapşırma sırasında tükürükten büyük, enfeksiyöz damlacıklar atılır ve başka bir kişi tarafından inhale edilir. Bu genellikle yüz yüze temasa ihtiyaç duyar.

Çiçek Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

Ateş en yaygın görülen başlangıç ​​semptomudur ve oldukça yüksek olabilir. Buna vücut ağrıları, titreme ve baş ağrısı da eşlik eder.

Çoğu zaman, hasta yataktan kalkamayacak kadar halsizdir.

24-48 saat içinde vücudun her yerinde, özellikle de Bacaklarda, Kollarda, Ağızda ve Yüzlerde bir döküntü ortaya çıkmaya başlar.

Farenjit (Boğaz ağrısı), Karın ağrısı, Bel ağrısı ve bazen Kusma da gelişebilir.

Gözler de etkilenebilir ve potansiyel Körlüğe neden olabilir.

Çiçek hastalığının belirleyici özelliklerinden biri, vücudun tüm lezyonlarının daima aynı gelişim aşamasında olmasıdır. Bu, yeni lezyonların oluştuğu, eski lekelerin iyileştiği Su Çiçeği’nin aksine bir özelliktir.

Çiçek Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir ?

Çiçek hastalığı yaygın olduğu zaman deneyimli bir Klinisyen, döküntülere bakarak ve hastayı inceleyerek tanı koyabilir.

Çiçek Hastalığının Tedavisi Nedir ?

Çiçek hastalığında tedavisi destekleyici, yani hastanın Hidrate edilmesi, ateşin düşürülmesi, kan basıncı desteğine ihtiyaç olup olmadığının izlenmesi gibi tedaviler uygulanır.

İnsan enfeksiyonuna karşı kanıtlanmış hiçbir ilaç bulunmamasına rağmen, bazı ilaçlar, Antiviral ilaç Cidofovir (Vistide), bunun analogları ve virüs önleyicisi ST-246’nın bir türevi dahil olmak üzere, laboratuvarda umut vaat ediyor.

Çiçek Aşıyla Önlenebilir mi ?

Çiçek hastalığını önlemeye yönelik etkili bir aşı vardır.

Aşılamadan on yıllar sonra bile hâlâ bir düzeyde koruma olabilir.

Aşılama genel popülasyon için artık önerilmez, çünkü hastalık yok edilmiştir.

Şu anda, aşı sadece Çiçek hastalığı virüsü taşıyan seçilmiş Askeri personel ve Laboratuvar çalışanları için verilmektedir.

Çiçek Hastalığında Banyo Yapılır mı ?

Banyonun bu tür virütik hastalıklara bir zararı yoktur, yapılabilir.

Cilt yüzeyini temiz tutmak için ılık suyla, lifle ovmadan, kimyasal maddeler vücuda temas ettirilmeden duş amaçlı olduğunda iyi geldiği bile gözlemlenmiştir.

Çiçek Hastalığının Prognozu ve Komplikasyonları Nedir ?

Çiçek hastalarının yaklaşık üçte biri öldü.

Hayatta kalanlar, hastalığın yara izlerini yaşam boyu taşıdı.

Göz enfeksiyonları da genellikle Körlükle sonuçlandı. Çiçek hastalığı 19. yüzyılda çocukluk körlüğünün önde gelen nedeniydi.