Çikolata Faydalı mı Zararlı mı ?

Günümüzde Çikolata vücudun Şeker ihtiyacını karşılamada malesef Meyvelerin yerini aldı.

Çikolata ve diğer tüm doğal olmayan tatlılardan uzak durmak lazım ama bu günümüzde artık neredeyse mümkün değil.

Şeker ihtiyacımızda Gofret, Çikolata ve diğer tatlılar yerine, Fruktoz, Vitamin, Mineral ve birçok Antioksidanları dengeli oranda içeren Meyveleri tüketseydik günümüzde Obezite, Kanser ve Diyabet bu kadar görülmezdi.

Yapacak birşey yok, yiyebilen yapayları tüketmeyi bırakıp Meyvelere dönmeye baksın, ama madem ki Çikolataya müptela olduk, o zaman ne yediğimizi bilelim.

Bu yazımızda “Dünya’nın En Meşhur ve Sevilen Gıdalarının Başında Gelen” Çikolata’yı inceleyeceğiz.

 

Çikolata, Tropikal Theobroma Kakao Ağacı tohumlarından yapılır ve en eski kullanımı Orta Amerika’daki Olmec Uygarlığı’na uzanır.

Avrupa’da Amerika kıtasının keşfinden sonra, Çikolata Dünya’da popüler hale geldi ve talebi patladı.

Çikolata’nın Faydaları Var mı ?

Yıllar geçtikçe, Çikolata yağ içeriğinden dolayı çok fazla negatif eleştiri okları aldı.

Tüketimi Akne, Obezite, Yüksek Tansiyon, Koroner Arter Hastalığı ve Şeker Hastalığı ile ilişkilendirildi.

Bununla birlikte Kakao’daki Biyolojik olarak aktif Fenolik bileşiklerin keşfedilmesi bu algılamayı değiştirdi ve yaşlanma, oksidatif stres, kan basıncı regülasyonu ve ateroskleroz üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar başladı.

Bugün, Çikolata güçlü antioksidan potansiyeli nedeniyle iyi bir gıda olarak kabul edilir.

Kakao içeriği ne kadar yüksek olursa, oradaki sağlık faydaları o kadar artar ve genel sağlık için ne kadar az şeker içerirse o kadar iyidir.

Çikolata yemenin potansiyel faydaları şunlardır :  

Kolesterol seviyelerini düşürme

Beyin fonksiyonlarındaki düşüşün önlenmesi

Kardiyovasküler hastalık riskini azaltma

Çikolata Kolesterolü Düşürür

Çikolata tüketimi, “Kötü Yağlar” olarak da bilinen LDL Kolesterol düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, Bitki sterolleri ve Kakao Flavanolleri içeren Çikolatanın düzenli tüketilmesinin Kolesterolü düşürerek ve kan basıncını düzenleyerek Kardiyovasküler sağlığı destekleyebileceğini gösteriyor.

Çikolata Bellek Kaybını Önleyebilir 

Harvard Tıp Fakültesi’ndeki Bilim adamları, günde iki bardak sıcak Çikolata içilmesinin Beynin sağlıklı kalmasına ve yaşlı insanlarda Hafıza kaybının azaltılmasına yardımcı olabileceğini ileri sürdü.

Araştırmacılar sıcak Çikolatanın Beynin bölümlerine kan akışını artırarak Bilinçsel fonksiyonları desteklediğini buldular.

Beynin farklı alanları görevlerini tamamlamak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar ve bu da  daha fazla kan dolaşımına ihtiyaç duyar. Bu ilişki Nörovasküler kavrama olarak adlandırılır ve Alzheimer gibi hastalıklarda önemli rol oynar.

2014’te yayınlanan bir başka çalışmada, araştırmacılar, Lavado adı verilen bir Kakao ekstraktının, belki de Alzheimer hastalarında görülen sinir yollarının hasarını azaltabileceğini veya önleyebileceğini buldu.

Çikolata Kalp Hastalığı Riskini Azaltır 

The BMJ’de yayınlanan araştırma, Çikolatanın Kalp Hastalığı gelişme riskini üçte bir oranında azaltabileceğini göstermiştir.

Çikolata Felç Riskini Azaltır

Kanadalı Bilim insanları 44.489 kişiyi içeren bir araştırma yaptılar ve Çikolata yiyen kişilerin İnme geçirme olasılığının % 22 daha az olduğunu keşfettiler.

Ayrıca, Felç geçirenlerde Çikolatayı düzenli olarak tüketenlerdeki Ölüm oranlarının, tüketmeyenlere göre % 46 oranında daha düşük olduğu da görüldü.

Çikolatanın Fetusa Faydaları

Gebelik sırasında Çikolata yemenin Fetal büyümeye ve gelişime fayda sağlayabileceğini gösteren çalışmalar vardır.

Çikolata, Kognitif yani Bilinçsel, Hafıza fonksiyonlarını canlandırır.

Çikolata Sporcu Performansında Artış Sağlar 

Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisinde yayınlanan araştırmalarda biraz koyu renkli Çikolatanın Fitness sırasındaki performansı artırdığını gösterilmiştir.

Araştırmacılar, her gün az miktarda Çikolata tüketmenin Diyabet ve Kalp Rahatsızlığı riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Çikolata Depresyondan Korur

Çikolata Depresyondan korunmada faydalıdır.

Bunun Bilimsel altyapısı şöyledir ;

Beynimizde bulunan Dopamin ve Serotonin adlı Nörotransmitter maddeler uyumamızı ve fiziksel ağrıların daha az hissedilmesini sağlarlar.

Ayrıca Mutluluk hissini de artırırlar. Kakao’da bu iki maddenin öncüleri vardır ve Çikolata yemeyle Beynimizde Dopamin ve Serotonin seviyelerini artırmış oluruz.

Ayrıca Kakao’daki Feniletilamin adlı madde Endorfin salınımını artırır. Endorfin Beyinde üretilen doğal ağrı kesici maddedir.

Yine Kakao’daki Tiramin adlı madde Monoamin Oksidaz İnhibitörleri gibi etki ederek Dopamin ve Serotonin yıkımını yavaşlatır ve  Anti-Depresan etkinin uzun olmasını sağlarlar.

Ayrıca Kakao, Stres hormonu olan Kortizol salınımını da azaltır.

Peki Çikolatanın Zararları Yok mu  ?

Var.

Çikolata, büyük miktarda Şeker içeren yüksek bir Kalorili bir gıdadır.

Dolayısıyla, kilo vermeyi zorlaştıran bir gıdadır.

Çikolatanın çoğunda bulunan bol Şeker, aynı zamanda Diş çürümesine neden olabilir.

Buna ek olarak, Çikolatanın zayıf Kemik yapısına ve Osteoporoz’a neden olabileceğini düşündüren birçok araştırma da var.

Hangi Çikolatayı Yiyelim ?

Mümkünse Bitter Çikolata.

Çünkü Sütlü ve Beyaz Çikolatalar daha fazla Şeker ile Yağ içerir.

Ayrıca Süt Kakao’daki Antioksidanlarının etkilerini azaltan maddeler de içerir.

Ne Kadar Çikolata Yiyelim ?

Günde 40-50 gramı geçmeyin.