CMV Avidite Testi Nedir, Nasıl Yapılır, Sonucu ve Normal Değerleri

CMV Avidite testi  CMV’ye spesifik IgG ve IgM antikorlarının beraberce pozitif bulunması halinde, bu durumun primer enfeksiyonla ilişkili olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olmak gerçekleşme zamanını belirlemek amacıyla IgG avidite testine ihtiyaç duyulur.

Sitomegalovirüs enfeksiyonu ile ilişkili genel bilgiler için tıklayınız.

Avidite testleri, primer enfeksiyonun gerçekleşme zamanının belirlenmesi ihtiyacının bulunduğu durumlarda, gün geçtikçe daha fazla kullanılmaktadır. Bu teknikte, daha eski antikorların belirli bir grubunun antijene daha güçlü, daha yeni antikorların ise daha zayıf bağlanma gücüne sahip olması özelliğinden yararlanılır. IgG sınıfı spesifik antikorların antijene bağlanma gücünün değerlendirilmesi amacıyla modifiye edilmiş standart sandwich ELISA teknikleri kullanılır.

Akut dönemde ve ardından nekahat döneminde alınan serum örneklerinden elde edilen sonuçların karşılaştırılmasıyla CMV’ye spesifik IgG serokonversiyonunun gösterilmesi, primer enfeksiyonun teşhisini sağlar. Aynı zamanda CMV IgM antikorlarının pozitif olduğunun belirlenmesi de teşhisi destekler. Ancak, primer enfeksiyona ek olarak rekürrent enfeksiyonlarda ve reaktivasyonlarda da pozitif bulunması sebebiyle IgM sınıfı antikorların serolojik teşhise katkısı, sınırlı derecede olmaktadır. Maternal serumdan yapılan analizlerde, CMV’ye spesifik IgG ve IgM antikorlarının beraberce pozitif bulunması halinde, bu durumun primer enfeksiyona mı yoksa reaktivasyona mı bağlı olduğunun ayırt edilmesine yardımcı olmak amacıyla IgG avidite testine ihtiyaç duyulur.

Test sonucunun yorumlanması:

CMV IgG aviditesinin yüksek bulunması, primer enfeksiyonun gerçekleşmiş olmasının üzerinden en az 2-4 ay kadar bir süre geçmiş olduğunu gösterir. Testin hamileliğin başlangıç döneminde yapılmış olması halinde, yüksek IgG aviditesi fetüsün enfekte olma ve dolayısıyla da etkilenme olasılığının düşük olduğunu düşündürür. Buna karşılık düşük avidite, primer enfeksiyonun son 2-4 ay içinde geçirilmiş olma olasılığını destekleyen bir bulgu olarak kabul edilir.

Numune: Serum

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: