CMV-PCR Testi Nedir, Neden İstenir ?

CMV PCR testi bu virüs tarafından meydana getirilen merkezi sinir sistemi enfeksiyonu olasılığının değerlendirilmesi amacıyla istenir.

Beyin-omurilik sıvısından, in- utero enfeksiyon olasılığının değerlendirilmesi amacıyla amniyon mayiinden, yeni doğan bebeklerde konjenital enfeksiyon olasılığını değerlendirmek amacıyla idrardan çalışılabilir.

Değerlendirme:

Sitomegalovirüs enfeksiyonları, hamilelik döneminde fetüs için tehlike oluşturduğu gibi, immunosüpressif tedavi sebebiyle veya HIV enfeksiyonu gibi bir sebeple bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler için de ciddi riskler yaratır.

CMV’nin sebep olduğu merkezi sinir sistemi enfeksiyonlarında subakut radikülomiyelopati, periferik nöropati ve ensefalit tabloları oluşabilir.

CMV’nin sebep olduğu merkezi sinir sistemi enfeksiyonu geçiren bir hastanın beyin-omurilik sıvısından yapılan PCR çalışmasında etkenin bulunduğunun tespit edilmesi teşhisin kesinleşmesine yardımcı olur.

Bu testte yalancı pozitiflik sözkonusu olmamakla birlikte, neticenin negatif olması CMV enfeksiyonu olasılığını kesin olarak ekarte ettirmez.

Amniyon sıvısından PCR tekniği kullanılarak yapılan kantitatif CMV ölçümü, enfeksiyonun sebep olabileceği zararın tahmin edilmesine yardımcı olsa da, neticenin yorumlanması sırasında maternal enfeksiyonun gerçekleşmesinden amniosentez işleminin yapılmasına kadar geçen sürenin de dikkate alınması gerekir.

Amniyon sıvısından yapılan kültür çalışmalarının veya PCR analizlerinin negatif sonuç vermesinin tek başına fetal enfeksiyon olasılığının ekarte edilmesi için yeterli olmadığı bildirilmektedir.

Gebeliğin 21. haftasından önce alınan örneklerden yapılmış bir araştırmada PCR tekniğinin spesifitesinin %100 olmasına karşılık sensitivitesinin %45 düzeyinde kaldığı belirlenmiştir.

Buna karşılık 21. haftadan sonra alınan örneklerden yapılan çalışmalarda testin sensitivitesinin % 80–100 arasında bir düzeye ulaşıldığı gösterilmiştir.

Numune:

Serum, EDTA’lı tam kan, beyin-omurilik sıvısı, amniyon sıvısı.

Beyin omurilik sıvısı ve Amniyon sıvısı jelsiz steril bir tüp içine alınmalıdır.

Referans değer:

Negatif.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Lazer Epilasyon İşe Yarıyor mu ?”

“Sivilce Nasıl Geçer ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“Fındık Kalbi Korur mu ?”

“Selülit Nedir, Nasıl Geçer ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: