Coronavirüs Türkiye ye Geldi mi ?

Tüm Dünya’nın konuştuğu ve giderek de panik havasını artıran “Coronavirüs vakaları nedir ve Türkiye’ye geldi mi” soruları gündemin ana konusu.

Önce Coronavirüs ile ilgili bilgiler verelim ;

Çin’in Wuhan Eyaletinde ortaya çıkan bu yeni Coronavirüs nedir ?

Yeni bir Coronavirüstür – yani, daha önce hiç karşılaşılmayan Coronavirüs ailesinin bir üyesidir. Diğer Coronavirüsler gibi, hayvanlardan bulaşmıştır.

Enfekte olanların çoğu, Huanan Deniz ürünleri toptancı pazarında çalışmış kişilerdir.

Yeni ortaya çıkan ve hızla yayılarak ölümcül virüs salgınları yapan hastalıklar genellikle hayvanlardan bulaşır. Ebola ve SARS virüsleri gibi Coronavirüs de yine hayvanlardan bulaşmaktadır.

Başka hangi Coronavirüs salgınları vardır ?

Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (Sars) ve Orta Doğu Solunum Sendromu (Mers), hayvanlardan bulaşan Coronavirüslerden kaynaklanır.

Her iki Coronavirüs için orijinal konakçılar muhtemelen Yarasa‘lardır. Çin’de de Yarasalar yendiğinden (adamların yemediği şey yok zaten) virüs hızla yayılmıştır.

Şimdiki yeni Coronavirüs’ün Yarasalardan veya Yılanlardan kaynaklandığına ve muhtemelen daha sonra bir ara tür yoluyla insanlara bulaştığına dair şüpheler var.

2002’de Sars, neredeyse kontrolsüz bir şekilde 37 ülkeye yayıldı ve 750’den fazla insan öldürdü. 

Wuhan Coronavirüs Belirtileri Neler ?

İlk belirtiler ;

Yüksek ateş

Boğaz ağrısı

Öksürük

Nefes darlığı

İshal şeklinde ortaya çıkıyor.

İleri safhalarda Zatürre ve Böbrek yetmezliği’ne neden oluyor.

Ölümle sonuçlanabiliyor.

Bu viral pnömoni olduğundan, antibiyotiklerin hiçbir faydası yok.

İyileşme, bağışıklık sistemlerinin gücüne bağlı. Ölenlerin çoğunun halihazırda sağlıksız olduğu bilinmektedir.

Coronavirüs Nasıl Bulaşır ?

Ortaya çıktığı yerden dolayı “Vuhan virüsü” diye de adlandırılan yeni tip Corona virüsü solunum, hapşırma ve öksürme durumlarında hava yoluyla bulaşıyor.

İnsandan insana bulaş, Çin’in ulusal sağlık komisyonu tarafından onaylandı. 24 Ocak’tan itibaren Çin makamları 1000’den fazla vaka ve 41 ölüm rapor etti.

Virüs ayrıca Çin dışında, Hong Kong, Makao, Japonya, Nepal, Singapur, Güney Kore, Tayvan, Tayland, ABD ve Vietnam’da da doğrulandı.

Hafif semptomları olan kişiler tespit edilmemiş olabileceğinden, virüse yakalanan gerçek sayı çok daha yüksek olabilir.

Uzmanlar Ne Kadar Endişeli ?

Şu anda, gripte olduğu gibi, sağlıksız kişilerin en büyük risk altında olduğu görülmektedir.

Önemli bir endişe belirtilerin şiddet aralığıdır – bazı insanlar sadece hafif bir hastalığa yakalanırken diğerleri ciddi şekilde hastalanır. Bu, enfekte olan gerçek sayıları ve insanlar arasındaki bulaşma derecesini belirlemeyi zorlaştırıyor.

Öksürük varsa Doktora gitmeli miyiz ?

Yakın zamanda Çin’e gitmediyseniz veya virüs bulaşmış biriyle temasa geçmedikçe, öksürük veya soğuk algınlığı semptomlarından çok fazla korkmayın.

NHS, kalıcı olmadıkça veya göğüs ağrısı, nefes almada zorluk veya kendini çok kötü hissetme olmadığı sürece öksürük için doktora gitmeye gerek olmadığını söylüyor.

Neden Normal Gripten Daha Kötü ?

Yeni Coronavirüsün ne kadar tehlikeli olduğunu henüz bilmiyoruz.

Bildirilen 800 vakada 26 ölüm, % 3’lük bir ölüm oranı anlamına gelse de, hastaneye gitmek için yeterince ciddi semptomları olmayan ve bu nedenle verilerde sayılmayan çok daha büyük bir insan havuzu olabileceğinden, gerçek oran muhtemelen daha küçük.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, mevsimsel grip tipik olarak % 1’in altında bir ölüm oranına sahiptir ve küresel olarak her yıl yaklaşık 400.000 ölüme neden olur.

Gripten farklı olarak, yeni Coronavirüs için aşı henüz yoktur. Bu da özellikle yaşlı, mevcut solunum sistemi hastalığı olan veya bağışıklık sistemi düşük insanları korumanın gribe göre daha zor olduğu anlamına gelir.

Paniklemeli miyiz ?

Hayır.

Virüsün Çin dışına yayılması endişe verici, ancak beklenmedik bir gelişme değil. Genellikle kolayca yayılan virüsler daha hafif bir etkiye sahip. 

Etkileri hemen hemen grip ile aynı. Bununla beraber takip devam ediyor.

Coronavirüs Türkiye ye Geldi mi ?

Çın dışında 13 ülkeye yayılmış durumda ve toplam vaka sayısı 50. 

Türkiye’de henüz bir vaka görülmediği söyleniyor ancak Konya’daki Çinli bir kadının Coronavirüsü teşhisiyle hastaneye kaldırılması panik oluşturdu.

Oysa Konya’da Coronavirüs belirtileri gösterdiği şüphesiyle hastanede karantinaya alınan Çinli kadın turiste Benign Pozisyonel Vertigo tanısı konuldu.

 

Bir cevap yazın